Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Arth4niel

Kilka pytań na temat zbrodni katyńskiej...

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Mam kilka pytań dotyczących zbrodni katyńskiej. Czytałem już trochę na ten temat, lecz nigdzie nie podano wprost odpowiedzi na nurtujące mnie pytania. Te informacje są mi niezbędne do napisania opowiadania, dlatego bardzo proszę o pomoc!

1. Jakie były powody zbrodni Katyńskiej? Wiem, że morderstwo oficerów miało pozbawić Polski elity intelektualnej i wojskowej, ale czy to wszystko?

2. Jakiej rangi byli Sowieci, którzy wykonywali rozkaz zamordowania oficerów? Były to jakieś ważne szychy, czy raczej płotki, które po prostu podporządkowały się poleceniom z góry?

3. Co się stało z nimi po wojnie? Z tego co wiem, nie spotkała ich żadna kara. Więc co, ułożyli sobie normalne życie?

4. Dlaczego ZSRR zataiło morderstwo polskich oficerów? Dużo czytałem o zbrodni katyńskiej, ale wciąż nie rozumiem, jaki był tego właściwy powód. Czy chodzi o to, że oskarżeni o ludobójstwo, musieliby wypłacić spore odszkodowania?

5. Teraz najważniejsze pytanie. Gdy ZSRR spreparowało dowody i zwaliło winę na Niemców, ludzie na całym świecie uwierzyli w to, czy też zdawali sobie sprawę z winy ZSRR, ale głośno o tym nie mówili? Czy ZSRR udało się oszukać świat? Czy Polacy znali prawdę, czy też namieszano im w głowach i nie wiedzieli, kto jest winny? Czy mieszkańcy Rosji wiedzieli o "spisku"?

Pozdrawiam!

Michał J.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

W kwestii zbrodni katyńskiej, jest gdzieś temat na Forum - najpewniej w dziale II Wojna Światowa - Polska. Ogólnie - przyczyną Katynia byla chęć realizacji swojej polityki, byla chęć budowy nowego spoleczeństwa, tym razem radzieckiego. Spróbuj określić kim byly osoby które zostaly zamordowane. Pozwoli określić Ci to także ich rolę jaką odgrywaly i / lub mogly odgrywać w spoleczeństwie. Po drugiej stronie postaw takie fakty - jak upaństwowienie pewnych dzialów gospodarki, istnienia szkolenictwa, także wyższego. Wszystko to będzie pozwalalo wyciągnąć wlaściwe wnioski.

Te dzialania zostaly podjęte przez odpowiednie slużby [bodajże NKWD], przez "najwyższe czynniki państwowe" jak się to określa. Byla to oficjalna polityka panstwowa, za którą odpowiedzialne są owe osoby [w tym także Stalin]. Pozostali to wykonawcy. Czy byla to zbrodnia ludobójstwa - osobiście jestem przeciw temu zdaniu, co znów pozwala stwierdzić że istnieje w prawie okres przedawnienia, który z racji uplywu czasu już dawno zdezaktualizowal względem prawa winę wykonawców.

Niemcy odkryli ową zbrodnię, bodajże w '43 r., zaś sytuacja ówczesna byla taka, ze Aliantom o wiele bardziej oplacalo się przyjąć za dobrą monetę wyjaśnienia Stalina [nie mówię tu o tym co myślal o tym rząd tzw. londyński, gdyż on nie mial nic do gadania], bo w razie jego wycofania się wojny, o pokonaniu Niemiec mogli marzyć. Sila wyższej polityki.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
piterzx   

Niedługo na naszym portalu ukażą się (w związku z obchodem rocznicy - 5 marca) szersze opracowania tego zagadnienia. Ja ze swej strony mogę polecić książkę (trochę ciężko zdobyć, ale warto) anonimowych autorów (właściwie Mackiewicz, Stahl) wydaną w Londynie w 1948 roku - "Zbrodnia katyńska w świetle dokumentów". Dodatkowego smaczku dodaje autor przedmowy - gen. Wł. Anders. Jeśli będzie coś potrzebne, to mogę zaoferować skany fragmentów...

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Witam;

W kwestii zbrodni katyńskiej, jest gdzieś temat na Forum - najpewniej w dziale II Wojna Światowa - Polska. Ogólnie - przyczyną Katynia byla chęć realizacji swojej polityki, byla chęć budowy nowego spoleczeństwa, tym razem radzieckiego. Spróbuj określić kim byly osoby które zostaly zamordowane. Pozwoli określić Ci to także ich rolę jaką odgrywaly i / lub mogly odgrywać w spoleczeństwie. Po drugiej stronie postaw takie fakty - jak upaństwowienie pewnych dzialów gospodarki, istnienia szkolenictwa, także wyższego. Wszystko to będzie pozwalalo wyciągnąć wlaściwe wnioski.

Te dzialania zostaly podjęte przez odpowiednie slużby [bodajże NKWD], przez "najwyższe czynniki państwowe" jak się to określa. Byla to oficjalna polityka panstwowa, za którą odpowiedzialne są owe osoby [w tym także Stalin]. Pozostali to wykonawcy. Czy byla to zbrodnia ludobójstwa - osobiście jestem przeciw temu zdaniu, co znów pozwala stwierdzić że istnieje w prawie okres przedawnienia, który z racji uplywu czasu już dawno zdezaktualizowal względem prawa winę wykonawców.

Niemcy odkryli ową zbrodnię, bodajże w '43 r., zaś sytuacja ówczesna byla taka, ze Aliantom o wiele bardziej oplacalo się przyjąć za dobrą monetę wyjaśnienia Stalina [nie mówię tu o tym co myślal o tym rząd tzw. londyński, gdyż on nie mial nic do gadania], bo w razie jego wycofania się wojny, o pokonaniu Niemiec mogli marzyć. Sila wyższej polityki.

pozdr

FSO: czy ty nie przesadzasz?

Co ma zabójstwo Polaków do budowy społeczeństwa radzieckiego?

Co ma istnienie szkolnictwa wyższego u Sowietów, do zamordowania polskich żołnierzy?

Co ma upaństwawianie gospodarki do mordu katyńskiego?

mieszasz człowiekowi w głowie...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

secesjonista: gdzieś była dyskusja o budowie czy próbie budowy radzieckiej wersji społeczeństwa na terenach Z.B. i Z.U. przez Stalina, śiślej jego politycznych pomagaierów. Aby coś takiego można było zbudować należało pozbyć się osób związanych z poprzednim systeme, które staowiły zagrożenie, były konkurencją i zawsze mialy wiedzę w temacie co i jak było. Do nich na pewno należała nazwijmy to "elita" Kresów - czyli: oficerowie, podoficerowie, służący w KOP, policjanci i in. Pozbywając się ich i opierając swe rządy na ludziach w ten czy inny sposób szykanowanych nieraz i nie dwa w epoce II R.P., nie będących wówczas elitą - [stalin] - sprawiał, że proces sowietyzacji postępował szybko, nie tylko na samej górze ale i na dole. Dając możliwość wykształcenia, ba nauki w szkole czy ówczesnej "zawodówce" poszerzał znacznie horyzonty ówczesnego społeczeństwa.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

FSO: co ma dawanie możliwości poszerzania horyzontów w szkole do zbrodni katyńskiej?

" Dając możliwość wykształcenia, ba nauki w szkole czy ówczesnej "zawodówce" poszerzał znacznie horyzonty ówczesnego społeczeństwa" i co to ma do tematu?

A możesz powiedzieć jak nacjonalizacja ma się do sprawy katyńskiej?

Czyli zasadniczo sprawa katyńska była konieczna, by poszerzyć horyzonty warstw szykanowanych w II RP?

A Hitler musiał eksterminować trochę ludzi by móc uzyskać przestrzeń życiową...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

secesjonista: po prostu uważam, że Katyń był skuteczną próbą uisunięcia warstwy rządzącej [lub inaczej - ludzie którzy stanowili podstawę i wspierali tą warstwę] na Z.B. i Z.U. w czasach przedwojennych. Przecież gdyby ich internować, lub wypuścić do domu i nalożyć areszt domowy stanowili by oni naturalną opozycję zarówno w kwestiach politycznych jak i narodowych i religijnych na zajętych terenach. Wyrażając swoje zdanie i skupiając wokól siebie niezadowolonych byliby opozycją do tego co się dzialo...

A tak, nie było tej warstwy ludzi i można było pozostałą część społeczeńśtwa - fakt, że słabo wykształconego urabiąc po swojemu, zaś dla osób które uciekly - pozostawić uniwersytety czy szkoły średnie dając możliwość dalszej edukacji czy nauki. Sprawiało to wrażenie że chodziło w czasie aresztowań nie o naród tylko o konkretną warstwę [grupę] ludzi.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja to rozumiem, tyle że twe dywagacje były przeznaczone dla ucznia i uważam, że przy twym skrótowym zapisie może powstać u takiej osoby chaos i mętlik pojęciowy.

Przy którym łatwo o usprawiedliwienie tego typu metod... choćby koniecznością dostępu do edukacji, wcześniej upośledzonych warstw społecznych.

Jeśli ktoś prosi o pomoc w tak podstawowych sprawach, oznacza że zupełnie się nie orientuje w danej tematyce; tym bardziej trzeba byc ostrożnym w udzielaniu odpowiedzi - by nie zaszkodzić.

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.