Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Jarpen Zigrin

Wydawca książek historycznych roku 2009 - zgłoszenia

Recommended Posts

Wydawca książek historycznych roku - przyznawana wydawcy, który zdaniem czytelników wydał najwięcej wartościowych książek, poruszających szerokie spektrum zagadnień historycznych, cechujących się wysoką jakością wydania, przy tym utrzymywał dobry kontakt i relacje ze swoimi czytelnikami, a także włączał się w różne inicjatywy historyczne w danym roku.

Do Plebiscytu można zgłaszać wydawców, którzy wydali, co najmniej trzy książki historyczne w języku polskim pomiędzy 1 stycznia 2009 roku, a 31 grudnia 2009 roku.

Użytkownicy Forum mają prawo zgłoszeni dwóch wydawców w tej kategorii.

Warunkiem prawidłowego zgłoszenia do Konkursu jest umieszczenie na Forum formularza zgłoszeniowego.

Szczegóły tutaj: https://historia.org.pl/index.php?option=co...&Itemid=394

Regulamin tutaj: https://historia.org.pl/index.php?option=co...&Itemid=394

Formularz zgłoszeniowy dla użytkowników Forum tutaj: https://forum.historia.org.pl/index.php?showtopic=10727

Wysłanie zgłoszenia oznacza pełną akceptację Regulaminu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   

1. Nazwa wydawnictwa: Inforteditions

Uzasadnienie: Domeną tego wydawnictwa są tematyki słabo opisane i słabo znane. Wydawnictwo istnieje bodajże 5 lat, a nie przypominam sobie, by kiedykolwiek odgrzało "starego kotleta" i wydawało książkę nic nie wnoszącą do bardzo znanego tematu. Książki "Infortu" szczególnie przyczyniły się do poszerzenia naszego stanu wiedzy na temat wojskowości Rzeczypospolitej Obojga Narodów (ubiegłoroczny Orynin, powstanie kozackie 1637, książki na temat powstania Chmielnickiego, "potopu", starć litewsko-moskiewskich, czy wojen tureckich). W ofercie wydawnictwa znajdują się też prace dotyczące starożytności (ubiegłoroczne powstanie Spartakusa, podboje Aleksandra Wielkiego), wczesnej nowożytności (wojny włoskie) czy I wojny światowej (Passchendaele). Inforteditions odpowiada też za wydanie wielu materiałów z konferencji i studiów historycznych.

2. Nazwa wydawnictwa: DiG

Uzasadnienie: DiG już od lat ma posłuch u czytelników dzięki profesjonalnemu podejściu do wydawania książek historycznych. DiG posiada w swojej ofercie (obok opracowań oczywiście) różne źródła i czasopisma historyczne. Wśród tych ostatnich należałoby wyróżnić serię "Spisy". Wydawnictwo było kilkakrotnie oficjalnie nagradzane i wydało ok. 500 tytułów (w ubiegłym roku na szczególną uwagę zasługuje kolejny tom Spisów, książka H. Litwina o kijowskich posłach i wydanie Metryki Litewskiej dotyczącej województwa smoleńskiego). DiG - inaczej niż Inforteditions - specjalizuje się głównie w wydawaniu książek dotyczących ustroju, urzędników i stosunków wewnątrzpaństwowych.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Albinos   

Nazwa wydawnictwa: Oficyna wydawnicza "Rytm"

Uzasadnienie: Wydawnictwo istnieje na rynku już od blisko 30 lat (z czego 21 oficjalnie). Skupia się na publikowaniu książek poświęconych okresowi międzywojnia, II WŚ i PRLu. Obok nowych publikacji pojawiają się również wznowienia starych, klasycznych tytułów. W ich katalogu znajdziemy liczne biografie, monografie oddziałów AK, pozycje dotykające tematyki polskiego wysiłku zbrojnego na przestrzeni lat rozmaite słowniki historyczne, zbiory dokumentów. Od kilku lat wydają coraz większą liczbę książek, która istotnie może imponować. Dodatkowo poruszają tematy, które zostały albo zapomniane, albo były dotąd kompletnie pomijane w polskiej historiografii.

Nazwa wydawnictwa: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego

Uzasadnienie: Dokładnie 54 lata na rynku. Choć samo wydawnictwo w swojej ofercie zawiera pozycje poświęcone najróżniejszym naukom, od psychologii przez socjologię po stosunki międzynarodowe, to jednak historia zajmuje pokaźną część zbioru. A tutaj miłośnicy Klio bez wątpienia znajdą pozycje najwybitniejszych polskich historyków. Niejedna publikacja WUW wzbudzała niemałe emocje, żeby wspomnieć tylko prawdziwą legendę, czyli II tom Historii starożytnych Greków Wipszycka&Bravo (teraz we współpracy z A. Wolickim i M. Węcowskim) czy opracowanie dokumentów KeDywu OW AK za rok '44. Prawdziwa perła na polskim rynku.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Narya   

Nazwa wydawnictwa: Książka i Prasa

Uzasadnienie: Wydawnictwo to wydaje książki, które precyzyjnie analizują i charakteryzują współczesny świat gospodarki i polityki oraz ich mechanizmów i uwarunkowań. Poruszają trudne zagadnienia z historii, zwłaszcza najnowszej. Czytając jej statut: "Instytut Wydawniczy „Książka i Prasa” jest niezależną od jakichkolwiek grup i organizacji politycznych fundacją mającą na celu szerzenie idei sprawiedliwości społecznej, wolności słowa i badań naukowych, a także walkę z każdym przejawem dyskryminacji ze względu na płeć, rasę, przynależność narodową i światopogląd...". Od wielu lat przeglądam jej książki i jestem pod wielkim wrażeniem, oby było więcej takich wydawnictw jak Książka i Prasa.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.