Skocz do zawartości
 • Ogłoszenia

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Nikt

Orientacje polityczne w przededniu wojny

Rekomendowane odpowiedzi

Nikt   

Witam, witam

Chciałam trochę zaciekawić Was tym właśnie tematem i podzielić się z Wami historią :).

Komplikująca się w latach 1912-1914 sytuacja polityczna w Europie, a zwłaszcza wypadki na Bałkanach, gdzie krzyżowały się interesy dwóch zaborców Polski: Rosji i Austrii, obudziły w polskim społeczeństwie nadzieje na konflikt zbrojny między tymi państwami.

Narodowa Demokracja, na czele z Romanem Dmowskim, podtrzymywała swe wcześniejsze koncepcje współpracy z Rosją. Obecnie propagowano ideę zjednoczenia, po przewidywanym zwycięskim zakończeniu wojny przez Rosję, wszystkim ziem polskich w granicach państwa rosyjskiego. Miano przy tym nadzieję, że lojalna postawa Polaków wobec cara zaowocuje po wojnie znacznym zakresem autonomii zjednoczonych w obrębie Rosji, trzech dotychczasowych dzielnic. Sytuacja polityczna w zaborze rosyjskim nie zjednywała zwolenników temu programowi. Nie przyniosły więc większych rezultatów próby tworzenia przed endecję w początkach wojny polskich formacji wojskowych w Rosji, jak na przykład Legionu Puławskiego, tym bardziej że car nie występował z żadnymi zobowiązaniami wobec Polaków.

Szczególne ożywienie nadziei niepodległościowych w związku ze zbliżającą się wojną można było zaobserwować w zaborze austriackim. Tamtejsi działacze postulowali wiązanie tych nadziei z monarchią austro-węgierską, przede wszystkim ze względu na stosunkowo szeroką autonomię Polaków w Galicji i ostrość antagonizmu austriacko-rosyjskiego. Według Józefa Piłsudskiego, wówczas przydódcy PPS - Frakcji Rewolucyjnej, chcąc mieć w nadchodzącej wojnie wpływ na swój los, muszą Polacy zbudować własną siłe militarną. Ponieważ Galicja cieszy się największą autonomi, stanowiąc niemal równouprawną część Autrii, należy w pierwszym etapie dążyć do przyłączenia Królestwa - czyli zaboru rosyjskiego do Galicji. W związki z tym proponował wkroczenie możliwie silnego oddziału wojska polskiego do Kongreski i pobudzenie jego mieszkańców do powszechnej walki partyzanckiej.

Z programem Piłsudskiego identyfikowała się, działająca w Galicji od 1912 roku, Tymczasowa Komisja Skonfederowanych Stronnictw Niepodległościowych, jednocząca różne grupy ugrupowania politycznego, stawiające sobie za cel czynną walkę o wolność i niepodległy byt narodu polskiego.

Zupełnie odmienne stanowisko zajęli polscy komuniści, reprezentowani przez Socjaldemokrację Królestwa Polskiego i Litwy (SDKPiL) i zbliżająca się do nich ideowo PPS-lewicę. Sprzeciwiali się oni kategorycznie idei niepodległości, dowodząc, że sprowadzi ona polski proletariat na 'grunt szowinizmu i walki narodowościowej'.

Najaktywniejsi działacze SDKPiL: Adolf Warski, Leon Tyszko, Julian Marchlewski czy Róza Luksemburg agitowali za wspieraniem ruchów rewolucyjnych w Rosji i w Niemczech. Charakterystyczna ilustracja ich postawy był postulat skierowany do Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej Rosji o określenie z jej programu punktu głoszącego prawo narodów do samostanowienia.

Co o tym wszystkim sądzicie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.