Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Lu Tzy

Różnice cywilizacyjne na terenie Meksyku

Recommended Posts

Lu Tzy   

Przyznaje, ze zainspirowal moje pytanie malowniczy bohomaz Gibsona - "Apocalypto".

O ile cos mi sie obilo o uszy o walkach imperium Inkow z "dzikimi" w subandyjskiej Amazonii, o tyle z mojej skromnej wiedzy na temat przedkolumbowego Meksyku wynika, ze tamtejsze ludy prezentowaly stosunkowo podobny poziom kultury i cywilizacji. Powtarzam jednak, ze moja wiedza skromna jest :) .

Czy wiec obrazek "majoidalnego" panstwa sasiadujacego z plemionami lowcow-zbieraczy jest wziety z nosa, czy tez ma jakies oparcie w rzeczywistosci?

Share this post


Link to post
Share on other sites
coloman   

Tak, różnice kulturowe były znaczne, zwłaszcza, jeśli brać pod uwagę cały kontynent.

Inkowie żyli na dość znacznym poziomie rozwoju, stworzywszy system feudalny zbliżony do Europejskiego. Opierał się on w dużej mierze na wyzysku podbitych słabszych plemion.

Jeśli chodzi o Amerykę Płd. w odleglejszych rejonach, czyli Amazonii i Patagonii istniały prymitywne plemiona łowiecko zbierackie, prowadzące koczowniczy tryb życia, które żyły na poziomie prehistorycznym i mogły nawet nie mieć pojęcia o istnieniu Inków.

Gdy wyczyściły jakiś teren po prostu przenosiły się na inny. Do dzisiaj pewne plemiona Indian w zapadłych obszarach Amazonii żyją w podobny sposób. Takie plemię mogłoby się więc teoretycznie zapuścić w pobliże granic państwa Majów, czy nawet wejść w jego granice i paść ofiarą łowców niewolników.

Acha, źle nazwałeś temat - Imperium Inków leżało na zachodnim wybrzeżu Ameryki Płd.

W Meksyku żyli Majowie i Aztekowie.

Edited by coloman

Share this post


Link to post
Share on other sites
Lu Tzy   

Moj drogi - to Ty tematu nie zrozumiales. Mnie interesuje tylko Meksyk i ewentualnie przyleglosci, teren rozkwitu i ekspansji Aztekow, Olmekow, Majow itd.

Ze byly roznice miedzy Araukanami a Toltekami tlumaczyc mi nie trzeba...

Share this post


Link to post
Share on other sites
coloman   

Mówiłeś o Apocalypto, a tam byli Inkowie, stąd pomyłka. Nie dotarło do mnie jakoś znaczenie słowa ,,majoidalny''. Istny potworek językowy, swoją drogą. :)

W Meksyku istniały plemiona zbieracko-łowieckie, np. Chichmekowie. Mieszkał on na stepach na północy.

Część z nich, pędząca osiadły tryb życia została podbita przez Azteków, lecz koczownicy byli na tyle wojowniczy, że Aztekowie nie dali im rady. Wspomina o nich Cortez w jednym ze swoich listów.

Mimo późniejszych prześladowań ze strony białych i wojen z nimi, jeszcze długo nie rezygnowali oni ze swojego trybu życia.

W książce ,,Zmierzch azteckich bogów'' Konrada Osterloffa autor opisywał prymitywne plemiona wyspiarzy i małych, koczowniczych plemion kontynentalnych, które swoją dzikością przerażały nawet Azteków, trafiali się wśród nich też ludożercy. Nie wiem jednak, czy były to wymysły autora, czy rzeczywistość.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mówiłeś o Apocalypto, a tam byli Inkowie, stąd pomyłka.

W Apocalypto byli Inkowie? Nie oglądałem, ale jestem gotów założyć się całe złoto świata, że ten film jest o Majach i żadnego Inki w nim nie było.

A jeśli chodzi o tytułowe pytanie.

Jakoś nigdy nie spotkałem się z opisem „dzikich” plemion w obrębie państw Majów, Azteków, Tolteków czy innych, ale niewątpliwie były takie plemiona.

Na pewno na pograniczu, pewnie też zapuszczały się i w głąb tych państewek.

Share this post


Link to post
Share on other sites
coloman   

No faktycznie Majowie, ale Gibsonowi się coś mocno pomieszało.

W XVI wieku Majowie już od kilkuset lat nie mieszkali w takich miastach, jakie przedstawiono w filmie.

Więc cała ta historia z Majami w roli głównej jest mocno naciągana.

A ja cały czas myślałem, że ci porywacze byli Inkami, bo mi to najbardziej pasowało do realiów historycznych , zwłaszcza, gdy w filmie mówiono o klęskach, jakie dotykały państwo.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Lu Tzy   

Przeca ten film to kiczowata i glupawa historyjka... A porywacze sa tylko majoidalni - w liscie plac nazwano ich Holkanami.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Długi czas pokutował pogląd, że na tym obszarze metal i jego stopy nie był użytkowany - czy rzeczywiście?

Znano stopy, których w zasadzie nie ujrzysz w Europie - choćby: złota z miedzią (gdzie było jeszcze srebro jako zanieczyszczenie tzw. tumbaga), miedzi z ołowiem.

Czym różniły się miedziane siekiery będące środkiem płatniczym od tych użytkowych?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.