Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
mateusz009

Jak to z tym salutowaniem było...

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Temat zakładam po obejrzeniu odcinka serialu "Czterej pancerni i pies". Otóż, w odcinku "Brzeg morza", jest moment w którym załoga żegna się z Olgierdem. I wtedy, przed jego grobem Grigorij salutuje. Ale jak salutuje - całą ręką, a nie dwoma palcami, jak nakazuje polski regulamin. Wiadomo, że Gruzin, został przydzielony do polskiej brygady, ale w polskiej jednostce powinien go dotyczyć polski regulamin, a nie radziecki.

Czy raczej ten epizod to wpadka na planie serialu? Ciekaw jestem waszego zdania.

pozdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   

Problem jest dużo szerszy. Mianowicie w Armii Polskiej na Zachodzie, salutowano po angielsku, całą dłonią.

Tak samo było początkowo w Sielcach nad Oką. Nie mam pojęcia, kiedy zaczął funkcjonować polski regulamin, nt salutowania.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Nie mam pojęcia, kiedy zaczął funkcjonować polski regulamin, nt salutowania.

Z tego co wiem, Berling wydał 11 maja '44 rozkaz, aby przeprowadzić naukę salutowania zgodnie z zasadami przedwrześniowymi. Miało to dotyczyć nie tylko Polaków, ale także oficerów radzieckich, skierowanych do polskich jednostek.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Problem jest dużo szerszy. Mianowicie w Armii Polskiej na Zachodzie, salutowano po angielsku, całą dłonią.

Tak samo było początkowo w Sielcach nad Oką. Nie mam pojęcia, kiedy zaczął funkcjonować polski regulamin, nt salutowania.

Tak, z tym, że w PSZnZ salutowano o ile mnie pamięć nie myli lewą ręką, a w WPnW prawą.

Ale przecież to lWP chełpiło się tym, że można salutować dwoma palcami, pokazywało tym wyższość nad naszymi wojskami na Zachodzie.

Wracając jeszcze do pancernych, oglądając całą serię, można zauważyć, że Polacy salutują "po polsku", a obcokrajowcy w polskiej armii (przykładowo Grigorij) całą ręką - od początku do końca.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Z tego co wiem, Berling wydał 11 maja '44 rozkaz, aby przeprowadzić naukę salutowania zgodnie z zasadami przedwrześniowymi. Miało to dotyczyć nie tylko Polaków, ale także oficerów radzieckich, skierowanych do polskich jednostek.

Ale czy wszyscy sowieccy oficerowie dostosowali się? W filmie Pułkownik Kwiatkowski (wiem, taki film to niezbyt wiarygodne źródło) jest scena, w której tytułowy Kwiatkowski salutuje radzieckiemu oficerowi w polskim mundurze (o ile dobrze pamiętam), a ten salutuje całą dłonią.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   
Tak, z tym, że w PSZnZ salutowano o ile mnie pamięć nie myli lewą ręką, a w WPnW prawą.

Pamięć Cię myli. Na Zachodzie salutowano prawą ręką, ale z otwartą dłonią

Ale przecież to lWP chełpiło się tym, że można salutować dwoma palcami, pokazywało tym wyższość nad naszymi wojskami na Zachodzie.

Niczym się nie chełpiło, chcieli żeby ta armia w jak najwyższym stopniu przypominała tę przedwojenną. A jak się salutowało w Armii Polskiej na Zachodzie, pewnie nie mieli bladego pojęcia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Dużo im brakowało do przedwojennej elegancji i dyscypliny. Pomijając te wstrętne kurice na czapkach.

Jeśli zaś chodzi o salutowanie:

-obcokrajowcy w LWP, salutowali na styl radziecki, całą dłonią.

-żołnierze polscy, zwłaszcza ci wrześniowi, salutowali na typowo polski sposób, dwoma palcami.

Ale to już zależało od zwyczaju i przekonań. Tak jak z guzikami i orzełkami na czapkach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pamięć Cię myli. Na Zachodzie salutowano prawą ręką, ale z otwartą dłonią

To przepraszam za pomyłkę.

Niczym się nie chełpiło, chcieli żeby ta armia w jak najwyższym stopniu przypominała tę przedwojenną. A jak się salutowało w Armii Polskiej na Zachodzie, pewnie nie mieli bladego pojęcia.

Jak się poczyta opracowania doby komunistycznej to można mieć odmienne zdanie. Owszem, chcieli, ażeby ta armia swoim kształtem jak najbardziej przypominała WP II RP, ale cały czas była podkreślana jego wyższość (to, że mogli nosić "polskie" mundury - polskie, to znaczy podobne do przedwojennych, a nie jak PSZ, tylko naszywki POLAND na battledress'ach).

Pomijając te wstrętne kurice na czapkach.

Można powiedzieć symbol powrotu nad piastowskie granice. :huh:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Można powiedzieć symbol powrotu nad piastowskie granice.

Małe OT - wzorcem dla orła 1 Dywizji był ten z bazyliki katedralnej w Płocku.

Zob. zdjęcie "Sarkofag władców Polski" na stronie Wikipedii - LINK DO STRONY.

Także i bogojczyźnianie, i religijnie, i niewątpliwie piastowsko :huh: .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.