Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
MateuszKielczanin

który lepszy ustrój

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

Zastanawiam sie czy lepszy mielismy ustrój w czasie Monarchii Patrymonialnej czy Monarchi Stanowej?

Władza władcy w okresie tej pierwszej była znacząco silniejsza, natomiast w monarchii stanowej siłe w państwie wyazywał Sejm. Co sądzicie o tym? Czy to dobrze że funkcje kierowania państwem przejoł Sejm?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

To zależy z czyjej perspektywy patrzeć: szarego obywatela, władcy, stanu finansów, żołnierza, itp. Do tego przypominam, że w czasach monarchii stanowej ciężko mówić o jakimś sejmie - to raczej zjazdy szlacheckie o dość niesprecyzowanych kompetencjach. Sejmy z prawdziwego zdarzenia, że tak powiem, to dopiero końcówka XV w., gdy Polska przekształcała swój ustrój w demokrację szlachecką. Demokrację, co nie znaczy, że rządził sejm, bo obok niego duże (a w teorii - równe sejmowi) znaczenie zajmował senat i król.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.