Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
MateuszKielczanin

który lepszy ustrój

Recommended Posts

Witajcie!

Zastanawiam sie czy lepszy mielismy ustrój w czasie Monarchii Patrymonialnej czy Monarchi Stanowej?

Władza władcy w okresie tej pierwszej była znacząco silniejsza, natomiast w monarchii stanowej siłe w państwie wyazywał Sejm. Co sądzicie o tym? Czy to dobrze że funkcje kierowania państwem przejoł Sejm?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tofik   

To zależy z czyjej perspektywy patrzeć: szarego obywatela, władcy, stanu finansów, żołnierza, itp. Do tego przypominam, że w czasach monarchii stanowej ciężko mówić o jakimś sejmie - to raczej zjazdy szlacheckie o dość niesprecyzowanych kompetencjach. Sejmy z prawdziwego zdarzenia, że tak powiem, to dopiero końcówka XV w., gdy Polska przekształcała swój ustrój w demokrację szlachecką. Demokrację, co nie znaczy, że rządził sejm, bo obok niego duże (a w teorii - równe sejmowi) znaczenie zajmował senat i król.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.