Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
idylle

ZSRR a Imperium rzymskie

Rekomendowane odpowiedzi

idylle   

Pomoglibyście mi porównać ZSRR z Imperium rzymskim? Najbardziej chodzi mi o aspekt odseparowania się od świata zewnętrznego w sposób dosłowny (w Rzymie to np.: Limes i wał Hadriana).

Jakbyście mogli i wiedzieli podajcie, które jeszcze państwa w DOSŁOWNY sposób odgradzały się od reszty świata).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Dziwne porównanie. To zbyt odległe od siebie czasy.

ZSRR nie był odizolowany. Tak samo Imperium Romanae. Zwłaszcza w Afryce Północnej, Anatolii, Syrii i Palestynie granice nie były szczelne.

Ale okey: inne państwa które były lub są izolowane (lub też regiony państw):

Korea Północna,

Kuba,

Południowy Sudan,

Darfur,

Wschodnia część Konga,

Madagaskar,

USA (po 11.09.01 takie na wpół izolowane, dostać się do USA dla cudzoziemca to nie lada gratka),

Iran,

Białoruś,

Osetia Południowa,

Abchazja,

Mołdawia (tak, tak!).

Tego może być więcej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
idylle   

Znaczy się... chodziło mi raczej o dosłowne odcięcie się np. wybudowanie muru, fortyfikacji dokoła państwa. nie wiem czy pojawiło się w ogóle ale jeżeli znacie takie przykłady to proszę pomoc.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

To złe przykłady dobrałeś/aś. ;)

Dosłowne odcięcie się od świata to: Korea Północna oraz z przeszłości: Darfur (tu jednak wielki znak zapytania, bo nie wiem czy już grupy oenzetowskie nie wjechały do tej prowincji) oraz NRD - zwłaszcza podzielony Berlin.

ZSRR - zwłaszcza w Azji Środkowej nie był szczelnie zamknięty. Korea Północna biła ZSRR na głowę pod tym względem. To bajki, że ZSRR było odcięte od świata. :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Coraz śmieszniejsze wydają mi się polecenia nauczycieli. ;)

Państwem zamkniętym, rzeczywiście-za ideał służy Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna. Innym przykładem może być ZSRR-ale-tylko i wyłącznie przedwojenny, czyli z lat 20. i 30. XX wieku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jej nie chodzi o państwa, które są mniej lub bardziej zamknięte po przez ograniczenia wizowe itp.... tylko o państwa tworzące fizyczne przeszkody mające je odseparować od innych.

Polecenie głupie, ale cóż.

Nie ma w historii państw, które by się całkowiecie odgrodziły od innych.

- W sferze zainteresowań może leżeć Cesarstwo Chińskie ze swym murem

- Obecny Izrael od strony Gazy

- Watykan

- Słowenia gdzieś w 2004 zaczęła burzyć mur, kórym odgraniczyła od włoskiej Gorizzi własną Novą Goricę

- mur berliński

- Indie, które odgraniczają się od Pakistanu murem w strefie Kaszmiru

- Arabia Saudyjska, która dopiero w 2004 rozpoczęła likwidację muru dzielącego ją od Jemenu

Z państw, które się izolowały całkowicie, acz nie poprzez materialne przeszkody można wymienić Japonię za rządów Tokugawy i ich polityki: sakoku.

Edytowane przez secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.