Jump to content
  • Announcements

• Jarpen Zigrin

Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Jarpen Zigrin

Olimpiada historyczna 2009/2010

Recommended Posts

Opiszcie wasze zmagania z tegoroczną Olimpiadą. Wiem, że wielu z was startuje w niej, a także sporo osób na naszym forum szuka cennych wskazówek.

Wczoraj wybrałem temat "Gospodarka planowa w dobie PRL-u". Ten temat ma się nijak z lekturami, które przeczytałem (a raczej z grubsza przejrzałem). No ale cóż, kto nie próbuje ten nic nie ma.

Narya   

Jak juz wspomnialem w bibliotekach publicznych powinny byc opracowania n.t. kolektywizacji i nacjonalizacji. Sa to stare ksiazki (lepszych nikt do tej pory nie napisal). Przynajmniej u mnie na prowincji w malych bibliotekach byly i sa. ;)

youpendi   

Ja piszę na temat Imperium Brytyjskiego w XIX wieku i generalnie lipa, bo w małopolskiej bibliotece publicznej książki na w/w temat są dostępne tylko w czytelni o.o a Jagiellonka ma te książki tylko w Instytucie Politologicznym..

jutro jadę przejrzeć bibliografię kilku książek, spiszę tytuły i poszukam w innych bibliotekach..

piterzx   

No to youpendi masz szczęście. Nie możesz narzekać, bo ja chcąc pisać ten temat oczywiście w moim kochanym mieście nie znalazłem żadnej, ale to żadnej książki... i siłą rzeczy muszę pisać o egzekucji.

FSO   

Witam;

jeśli mogę doradzić w kwestii "gospodarki planowej" - można szukać także w opiniach M.F.R.,lub materialach rozmaitych zjazdów PZPR, a także opracowanie wydane lącznie z Trybuną Ludu w roku '81.

pozdr

piterzx   

Wiesz Jarpenie, na ten temat z XIX wieku to nawet na allegro praktycznie mało co jest, to raz, a dwa ściąganie książek z innego miasta (bo niekoniecznie trzeba kupować, można poprosić kogoś o wypożyczenie) trochę trwa, a na pracę czas jest ograniczony, a jeśli chodzi o te imperium brytyjskie to temat jest tak szeroki, że jeden dzień zwłoki to już dużo.

Narya   

England in the nineteenth century : 1815-1914 / Dawid Thomson. - Harmondsworth : Penguin Books, 1991

Brytyjska opinia publiczna wobec powstania listopadowego w okresie 1830-1834 / Wojciech Jasiakiewicz. - Toruń : Uniwersytet Mikołaja Kopernika , 1997 (Tor. : UMK)

Brzemię białego człowieka = Jak zbudowano Imperium Brytyjskie / Kazimierz Dziewanowski. - [ Wyd. 2, uzup. i popr. ]. - Warszawa : "Rytm", 1996

Dzieje Anglii 1485-1939 / Jerzy Z. Kędzierski. - Wrocław : Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1986

Dzieje kultury brytyjskiej / Wojciech Lipoński. - Warszawa : Wydaw. Naukowe PWN, 2003

Historia Anglii / Henryk Zins. - Wyd. 4 popr. i uzup. - Wrocław : Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 2001

Historia Anglików : narody i cywilizacje / Paul Johnson ; przekł. Jarosław Mikos. - Wyd. 2. - Gdańsk : "Marabut", 2002

Historia społeczna Anglii : od Chaucera do Wiktorii / George Macaulay Trevelyan; przeł.[z ang.] Adam Klimowicz; przedmowę do polskiego wydania napisała Prof. Margaret Schlauch. - Warszawa : Państ. Instytut Wydawniczy, 1961.

Imperium : jak Wielka Brytania zbudowała nowoczesny świat / Niall Ferguson ; tł. Beata Wilga. - Wołomin : "Sprawy Polityczne", 2007

Innowacje techniczne a system gospodarczy Wielkiej Brytanii / Robert Ciborowski ; Uniwersytet w Białymstoku. Wydział Ekonomiczny. - Białystok : Wydaw. UwB , 1999

a Brytania : 1801-1830 : próby politycznego i cywilizacyjnego dźwignięcia kraju w oparciu o Wielką Brytanię. - Poznań : UAM, 1978

Polska działalność propagandowa w Wielkiej Brytanii w dobie powstania styczniowego w świetle korespondencji, pamiętników, publicystyki i prasy / Wojciech Jasiakiewicz. - Toruń : Wydaw. Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, 2001

Polska a Brytania : 1801-1830 : próby politycznego i cywilizacyjnego dźwignięcia kraju w oparciu o Wielką Brytanię. - Poznań : UAM, 1978

To i jeszcze więcej znalazłem w bibliotece uniwersyteckiej na prowincji u mnie, więc z pewnością jest też u was. ;)

A tak z ciekawości, ile macie czasu na napisanie całej pracy?

Do 5 listopada mają być wysłane, jeśli dobrze pamiętam.

piterzx   
To i jeszcze więcej znalazłem w bibliotece uniwersyteckiej na prowincji u mnie, więc z pewnością jest też u was. tongue.gif

Drogi Naryo, nie porównuj proszę zaopatrzenia w książki specjalistyczne Zielonej Góry posiadającej prawie 120 tys. mieszkańców i uczelnię wyższą w randze uniwersytetu oraz przynajmniej 5 dużych antykwariatów z Ostrołęką niespełna 54 tysięcznym miastem powiatowym nie posiadającym żadnego stałego antykwariatu, że o uniwersytecie nawet nie wspomnę.

Choć jest to piękne miasto i naprawdę ze względu na historią, położenie, zabytki, przyrodę, etc. warte zobaczenia, to z książkami historycznymi w bibliotekach jest tam naprawdę kiepsko. Wierz mi, mam dostęp do wszystkich bibliotek w mieście, łącznie z pedagogiczną (choć oficjalnie nie powinienem tam mieć, bo nauczycielem nie jestem) i nie ma żadnej, nie mówię już o jakiejś wybitnej, ale żadnej książki w tym temacie (oprócz przekrojówek o Wielkiej Brytanii).

Żeby nie było, że narzekam, ale zwyczajnie fakty są jakie są :) Dobra, koniec użalania się, do roboty ;)

Narya   

Ach, taka miejscowość. To zmienia postać rzeczy. :)

W takim razie zostają syntezy historii Anglii i zidigitalizowane książki. ;)

youpendi   
Brzemię białego człowieka = Jak zbudowano Imperium Brytyjskie / Kazimierz Dziewanowski. - [ Wyd. 2, uzup. i popr. ]. - Warszawa : "Rytm", 1996

Książka skarb, która jest tylko w Czytelni WBP, no ale cóż.. trzeba się poświęcić. od jutra do przyszłego piątku od godziny 14 do 18tej będę stałym 'klientem' ;)

Jak Tata usłyszał moje żale to powiedział, że mi tą książkę zasponsoruje, ale.. nawet jej w empiku nie ma o.O

Z drugiej strony.. Zmieścić historię BIkoln. na 6 kartkach A4 to będzie nielada wyzwanie ;d

Pe.eS: Ostrołęęęka.. kojarzy mi się tylko z samymi miłymi rzeczami - wakacje, święta Bożego Narodzenia.. moja mama jest z Oki :) |mini off|

Edited by youpendi