Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Ann0018

Ci którzy walczyli...

Rekomendowane odpowiedzi

Ann0018   

Hej!

Mam prośbę. otóż nie mogę się połapać w temacie... mam do przygotowanie krótki filmik/prezentację na temat bohaterów, którzy walczyli o niepodległość Polski takich jak Piłsudski, Bonaparte czy Sucharski...

Głównym tematem jest hasło "Wolność jest dziełem jednostek..."

Potrzebuję jeszcze paru ważnych postaci, którzy nadawali by się do tego najbardziej oprócz tych co już wymieniłam?

Z góry dziękuję za pomoc! :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Witaj Ann (czy też Aniu?)

Pięknym gestem byłoby gdybyś przedstawiła na pierwszym miejscu postać jenerała Fieldorfa „Nila” http://pl.wikipedia.org/wiki/August_Emil_Fieldorf

Uwzględnij również proszę postać Józefa Bema, „bohatera wiecznych nadziei”. http://pl.wikipedia.org/wiki/J%C3%B3zef_Bem

Na twojej liście zabrakło mi również księcia Józefa Poniatowskiego.

http://pl.wikipedia.org/wiki/J%C3%B3zef_Poniatowski

Kłaniam Się

Marcin

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
piterzx   

Dorzuciłbym jeszcze Traugutta, Kościuszkę, J.H.Dąbrowskiego. A co do Bonaparte'go, to niestety, ale on raczej walczył o siłę Francji niż o niepodległość Polski

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Tudzież proszę o wyrzucenie z niej Sucharskiego. :)

O wiele bardziej nadawałby się tam kpt. Raginis, płk. Dąbek, kpt. Franciszek Dąbrowski, mjr Hubal-Henryk Dobrzański, mjr Urbanowicz, Stanisław Skalski, Władysław Anders, bądź co bądź-Zygmunt Berling, Stanisław Popławski i Bolesław Kieniewicz, nie powinno także zabraknąć postaci takich jak gen. Kleeberg czy Orlik-Ruckemann. Podobnie jak bardzo charyzmatyczne postaci gen. Maczka i gen. Sosabowskiego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

Ann0018: czasem wolność to także mrówcza praca osób zapomnianych, takich co to czarną pracę. Wolność nie zawsze jest dzielem jednostek i pytanie co to jest wolność... Dla mnie z racji miejsca zamieszkania ważną postacią jest także I. Daszyński , z racji n.p. przekonań M.F. Rakowski , z bardziej kontrowersyjnych: n.p. Wielopolski, Drucki - Lubecki.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
piterzx   

Wielopolskiego nie radzę. Nie chodzi tu o moje przekonania, tylko o to, że jest to postać na tyle kontrowersyjna, że trzeba znać historię jego życia na tyle, by się umieć o niego kłócić (w pozytywnym tego słowa znaczeniu) dobre pół godziny :) Drucki-Lubecki już bardziej, tylko pamiętajmy, że oni nie walczyli o niepodległość, tylko o byt narodu, ale nie o niepodległość.

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

piterzx: dla mnie walka, inaczej - wykorzystywanie szans gospodarczych rozwoju ziem polskich, budowanie silnych podstaw gospodarczych, rozsądnej gospodarki rolnej także jest walką o niezalezność i niepodleglość, także jest walką o to by ewentualnie nowo powstały kraj mial mial podstawy do przetrwania i rozwoju. Zaś metoda nazywana z rosyjska "tisze jediesz dalsze budiesz" także jest niezłą metodą uniezależniania kraju od zaborcy. Wieloplskiego cenię za to co robił, za to że widzial czym się może Powstanie Styczniowe skończyć, aże kontrowersyjny - przynajmniej nie będzie to fefnasty opis Piłsudskiego, Sikorskiego i in.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
piterzx   

Owszem FSO, owszem, tylko zauważ, że ci panowie nie robili tego z myślą o niepodległości, a raczej o (lepszej od ówczesnej, nie neguję) przyszłości ziem polskich, którymi władać miało Jego Imperatorskoje Wieliczestwo... Drucki-Lubecki w powstaniu listopadowym nawet nie myślał o niepodległości. Nie odbieram mu tutaj tego, że działał dla dobra Polski i Polaków. Absolutnie, ale fakt faktem - niepodległość nawet przez myśl mu nie przeszła (obrazowo mówię, wiem).

Pzdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witaj;

piterzx: niepodległość [jak dla mnie] to także niezależność ekonomiczna, możliwość proklamowania w pewnym momencie "stajemy się niezależni" i okazuje się że wszystko działa... Biorę tutaj za przyklad Czechosłowację, dokładniej Czechy - w latach międzywojnia kraj przemysłowo - rolniczy, albo i stricte przemysłowy, stojący dużo wyżej niż ówczesna Polska. Z tego powodu tacy działacze w pewnym sensie walczyli o niepodległość - ekonomiczną, ale jednak. Tak samo jak niepodległość polityczna niemożliwa jest w zasadzie bez ekonomicznej, tak i niepodległość ekonomiczna bez politycznej. [Może to będzie kolejny temat - jako że tutaj jest to lekkie O.T.?]. Dla mnie z tego jest jeden wniosek: bojownikami o niepodległość byli zarówno tacy ludzie którzy działali w parlamencie, z bronią na ramieniu, walcząc czynnie i protestując jak i ci działacze i politycy którzy siedzieli przed rzędami cyfr, rozmyślali co i gdzie rozwijać, jakie gałęzie wprowadzać, gdzie negocjować i na jakich warunkach umowy handlowe, etc.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
piterzx   

To wszystko prawda, ja absolutnie nie zaprzeczyłem temu, co napisałeś. Tyle tylko, że dla mnie liczy się nastawienie, a tu nie wszyscy, choć zrobili dużo dobrego w kwestii podstaw ekonomicznych, oświatowych, etc, etc, etc. robili to z myślą o niepodległości. Tu trzeba odróżnić pracę organiczną jako metodę walki o niepodległość, od (pozytywnej, nie przeczę) pracy na rzecz dobrobytu mieszkańców prowincji Cesarstwa, Rzeszy, czy Imperium. Takie moje zdanie, oczywiście 'généralement', ale to raczej nie temat na tego typu dyskusje. W sumie i tak się nie przekonamy, bo to nie jest historyczna, lecz ideologiczna - nie dotyczy faktów, ani ich oceny, lecz bardziej interpretacji - zatem zostańmy każdy przy swoim ;)

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.