Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Tofik

Racławice 1794 - Bartłomiej Szyndler

Recommended Posts

Tofik   

Tytuł: Racławice 1794

Autor: Bartłomiej Szyndler

Wydawnictwo: Bellona

Rok wydania: 2009

Ilość stron: 198

ISBN:978-83-11-11606-1

Dla mnie bardzo ciekawa książka.

Pierwsza sprawa, autor omawia w dwóch pierwszych rozdziałach źródła i opracowania dotyczące Racławic. Szeroko, choć sam preferuję raczej wymienienie całej bibliografii w rozdziale na końcu książki.

Druga, odnoszę wrażenie, że rozpoczynanie książki aż od elekcji Augusta Mocnego jest chyba zbyt dalekim wybiegiem, choć trzeba przyznać, że sam opis przyzwoity.

Trzecia, świetny opis samej batalii, omówienie dziejów głównych aktorów bitwy oraz Racławic w sztuce i kulturze.

Czwarta, dobry dobór ilustracji.

Piąta, tylko dwie mapy (choć co można było jeszcze pokazać oprócz marszu obydwu wojsk pod Racławice i samej bitwy?), w miarę dobre.

Reasumując, kolejny dobry habek, oby Bellona dalej wychodziła ze stagnacji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam! Książka zrobiła na mnie pozytywne wrażenie, dowiedziałem się bardzo wielu interesujących rzeczy, które zmieniły moje postrzeganie bitwy pod Racławicami, lecz... jestem zdania, że cofanie się do czasów saskich nie było koniecznością. Dla mnie w zupełności wystarczyłoby nakreślenie tła historycznego od obrania Stanisława Augusta na króla. Chociaż autor szeroko rozpisuje się w początkach swego dzieła o źródłach to uważam, że nic jednak nie zastąpi starej dobrej bibliografii na końcu książki. Poza tym opis uzbrojenia obu stron pozostawia niedosyt. Jeśli uzbrojenie naszych oddziałów jest opisane szczegółowo to wojsk rosyjskich ogranicza się do wymienienia rodzajów broni jakiej używali. Co do reszty nie mam zastrzeżeń. Bardzo trafny dobór ilustracji, opis bitwy również interesujący i to, co lubię sporo źródeł, które uzupełniają tekst autora. Również pomysł opisanie wpływu bitwy racławickiej na kulturę jest moim zdaniem trafiony. Pozdrawiam!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.