Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
widiowy7

Sztandary pułkowe 1939 r

Recommended Posts

widiowy7   

Co prawda, sam do tematu nie jestem przygotowany ;) ale może chwyci.

Czy da radę prześledzić historię sztandarów pułkowych we wrześniu 1939 roku? Co prawda w tym momencie nie znam nawet dokładnej ilości pułków piechoty i kawalerii, ale na ciekawego pewnie można liczyć.

Temat taki zakładam, gdyż kołacze mi się pogłowie taka informacja. Mianowicie, po zakończeniu wojny z Polską, miano rzucać Hitlerowi pod nogi, w trakcie zwycięskiej defilady, polskie sztandary pułkowe.

I teraz pytanie. Ile z nich mogło paść u stóp Adolfa?

Z tego co mi się kojarzy, Niemcy zdobyli dwa sztandary. A które to pułki utraciły honor?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tomasz N   

Szczerze mówiąc temat jest opracowany jak mało który przez. K. Satorę w "Opowieściach wrześniowych sztandarów". Uzupełnienia tegoż autora (z tego co wiem i posiadam) ukazywały się w "Marsie".

Według Satory Niemcy we wrześniu nie zdobyli w walce żadnego sztandaru, a jedynie proporczyk - płomień od trąbki kawaleryjskiej 8 p. strz. konnych.

Natomiast niektóre sztandary zostały im wydane później przez osoby mające je ukryć, które podpisały folkslistę. To sztandary 72 pp i 54 pp.W ręce niemieckie trafił też sztandar 2. pułku szwoleżerów, najprawdopodobniej odkopany przez Niemców w rejonie Tucholi.

Natomiast w 1942 r. na wystawie w Berlinie było ok 10 sztandarów.

Po wojnie NRD oddało Polsce z tego zbioru:

sztandar 66 pp, 2 p szw., 14 pp, 42 pp, 54 pp, 62 pp, 64 pp, 70 pp i 8 pac.

(K. Satora "Opowieści wrześniowych sztandarów" str. 22-25)

Edited by Tomasz N

Share this post


Link to post
Share on other sites
ciekawy   

Np. sztandar 24 Pułku Ułanów towarzył tej formacji przez cały okres walk w 1939r. 19-go września pułk wraz z sztandarem przekracza granicę wegierską. Sztandar wędruje potem do Francji, a po ewakuacji - do Anglii. I tam pozostał do dziś - jego kopia znajduje się w Muzeum 24PU w Kraśniku.

Share this post


Link to post
Share on other sites
widiowy7   
Według Satory Niemcy we wrześniu nie zdobyli w walce żadnego sztandaru, a jedynie proporczyk - płomień od trąbki kawaleryjskiej 8 p. strz. konnych.

No to mi się pomyliło :) Chociaż jak rozmawiałem z płk. Satorą, to mówił coś o tych dwóch utraconych sztandarach. No ale to było ponad dwadzieścia lat temu.

Pułkowe sztandary to była świętość. Jak pułk go utracił ... No właśnie. Fakt że przeciwnik odkopał płachte sztandaru równa się utracie honoru dla jednostki?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.