Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Kadrinazi

Starosta skalski w 1629 roku

Rekomendowane odpowiedzi

Z cyklu pytań dziwnych i pozornie bez sensu :rolleyes: Czy ktoś się orientuje, kto w Koronie nosił tytuł starosty skalskiego w 1629 roku?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

Kadrinazi: być może wakowalo... w 1624 roku byl nim Mikolaj Herburt [OdB Bitwy pod Martynowem]; wiki zaś twierdzi że w 1630 roku starostą skalskim byl/zostal Mikolaj Ossoliński h.Topor.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie będę zakładał nowego tematu ;) tematyka wszak ta sama. Może mam ktoś jakieś wyjaśniające problem dane.

Wciąż walczę z tytułami naszych oficerów w okresie wojny pruskiej - problem przede wszystkim z oficerami husarii, dowodzącymi także pułkami jazdy.

Stanisław Potocki jest 'Panem Halickim' w 'Diariuszu albo summie...' [w:] Pamiętnikach o Koniecpolskich, jednak zastanawiam się, czy nie jest to błąd u Przyłęckiego? Wszak jako 'wojewodzica bracławskiego' podaje on Izydora Zasławskiego podczas gdy wojewodzicem był Mikołaj Potocki, a jako 'starostę kałuskiego' podał Jana Zamoyskiego, podczas gdy był nim Łukasz Żółkiewski. Podobnie błędne są niektóre przypisy w Wypisach źródłowych do historii polskiej sztuki wojennej. Zeszyt piąty, polska sztuka wojenna w latach 1563-1648, w opracowaniu Zdzisława Spieralskiego i Jana Wimmera (Warszawa 1961), gmatwają tylko niepotrzebnie sprawę.

W rękopisie z Muzeum Czartoryskich, na którym oparł się J. Teodorczyk, w spisie wojska z 1626 roku Stanisław Potocki figuruje jako podkomorzy podolski a Marcin Kazanowski jest kasztelanem halickim. Tyle tylko, że znalazłem informacje, że Potocki był podkomorzym podolskim dopiero od 1628 roku, a starostą halickim od 1621 roku, a Kazanowski od 1622 roku był kasztelanem halickim - sam już nie wiem.

Licznie występująca w tej kampanii familia Potockich to (po myślniku tytuły):

- Mikołaj - wojewodzic bracławski

- Stanisław 'Rewera' - podkomorzy podolski i/lub starosta halicki (tu jest problem...), od 1628 roku kasztelan kamieniecki?

- Stefan - starosta kamieniecki

- Jan - starosta tłumacki

Jeżeli ma ktoś jakieś dokładniejsze dane to będę wdzięczny za pomoc.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.