Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
rzeczpospolita5

Słoweńcy w faszystowskich Włoszech

Rekomendowane odpowiedzi

Po 1. wojny światowej duża część zachodniego słoweńskiego narodowego teritorium została przyłączona do Włoch, ja myśle że niesprawiedliwie! Czemu niesprawiedliwie? Bo Słoweńcow nikt nie zapytał gdzie oni chcą być! Słoweńcy wtedy nie mieli swojego państwa i dlatego zwycięskie Włochy otrzymały ten obszar jako nagrode! To była wojna między Włochamy i A-O i nie między Włochamy i Słowenią! Słoweński naród był jeden z tych małych narodów który musiał być cicho ... Podobnie jak polski naród w 19. wieku ... I Włochy otrzymały teritorium który nigdy albo prawie nigdy nie był włoski i Włosi tam nigdy nie żyli! Po otrzymaniu tego teritorium przez Włoch prawie natychmiast zaczęła się włoska asymilacja: w 1920 roku spalono Słoweński dom kultury (Slovenski narodni dom) w Trieście, zabito Słoweńców którzy się przeciwstawiali włoskiej asymilacji, zamknięto słoweńskie stowarzyszenia, od 1923 roku edukacja w 1. roku podstawówki była jeszcze tylko w języku włoskim, cała słoweńska kultura była pod silnym włoskim politycznym przyciskiem, włoska polityka spowodowała bezrobotność znacznej części słoweńskiej populacji co spowodowało silną emigracje! Dla Słoweńców było też badzo trudno otrzymać wykształcenie i nie tylko pracę! Obok tego wszystkiego i jeszcze innych sposobów cierpienia Słoweńców pod włoskim faszyzmem było jeszcze bardzo silne psychicznie cierpienie! Słoweńców nazywano "Sciavi" co w języku włoskim znaczy niewolnycy. :rolleyes:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

rzeczpospolita6: a kto kiedy twierdził, że historia jaka taka jest sprawiedliwa? Albo Traktat Wersalski był sprawiedliwy, ba do tego SHS, potem Jugosławia z racji swego położenia była prawdopodobnie traktowana przez zwycięskie mocarstwa jako spadkobierca A-W. Fakt sprawiedliwości lub braku granic SHS [bo nie Słowenii jako takiej [!] -F.] to taki sam temat na dyskusję czy słusznie mamy obecnie granice na Odrze i Nysie czy nie. Przecież Włochy jako "sałość" to o ile mnie moja dziurawa pamięć nie myli to lata 60 do 80 tych XIX wieku. Dyskusja zaś o tym czy historycznie dane ziemie należały czy nie to niewiele da - gdyż sięgając lata wstecz - tereny te byly podległe zarowno Rzymowi jak i Rzymskiemu Cesarstwu Narodu Niemieckiego...

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

No, na pewno, że te tereny kiedyś dawno temu należały do innych mocarstw, ale Słoweńcy zamieszkujemy te tereny (włącznie naszymi przodkami) już od 6. wieku, to jest około 1300 lat albo jeszcze troszkę więcej i to myśle że ma znaczenie... Innaczej myśle, że to nie jest nic złego pisać o rzeczach które wydawają się komuś niesprawiedliwe. To robią wszyscy i w tę sposób czasami można wpływać na bieg historii. Tak samo robią też Włosi...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   

Po za tym dlaczego o wydarzeniach z 1920 piszesz jako o wydarzeniach w faszystowskich Włoszech?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Profesor: faszystowskie Włochy istniały już znacznie przed 2. wojną światową! To było pierwsze faszystowskie państwo europejskie. No, można że w 1920 roku Włochy jeszcze nie były faszystowskie, ale powoli się wszystko zaczęło... Jak wiem faszystowska partia wtedy już istniała i faszyści spalili Slovenski narodni dom!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   
No, można że w 1920 roku Włochy jeszcze nie były faszystowskie

Może? A masz jakiś dowód na potwierdzenie tego, że Włochy były państwem faszystowskim już w 1920?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
w4w   
i nie mowie tylko o wydarzeniach lat 20. ale tez 30. i 40.!

Piszesz o tym komu przypadła częśc Słowenii po pierwszej wojnie światowej. A jest oczywiste, że zaraz po tej wojnie nie bylo jeszcze faszystowskich Włoch.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

mam delikatną prośbę do rzeczpospolitej5 : bardzo proszę o nie mieszanie sprawiedliwości historycznej [lub jej braku], gdyż historia nie zna słowa sprawiedliwość [acz słowo zemsta a i owszem], z tym co się działo. Bardzo proszę także o argumentowanie faktami swoich opinii - czyli że jeżeli został spalony jakiś tam dom kultury, lub zabici działacze to coś na podparcie tej tezy. Wreszcie na koniec - posługowanie się faktami a nie naciąganiem owych. Fakt, że we Włoszech istnieli faszyści nie oznacza, że były one faszystowskie. Podobnie jak to, że u nas działa chyba z dwie setki partii w tym i komuniści odmian wszelakich - nie oznacza, że jesteśmy państwem komunistycznym. Ba tak naprawdę "faszystowskie Włochy" jako zwrot jest uprawniony bodajże od '23 r czyli od przewrotu, po którym władzę objął Mussolini...

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Profesor: pisze o całym okresie miedzy 1. i 2. wojna swiatowa i jeszcze o czesci 2. wojny swiatowej

FSO: przepraszam za brak dokładniejszych informacji: Partia faszystowska została załozona w 1919 i zmiana polityczna nastapiła dopiero w 1922 roku ...

No naprawde, ze historia nie zna słowa sprawiedliwosc, ale mi ludzie mozemy podac swoja opinie, ze cos było sprawiedliwe i ze cos nie było ...

Tutaj masz cos: http://www.zrs-kp.si/zrs/zgodovina/e-periodtotal.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Italianization

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

rzeczpospolita5:

1. Profesor, jako tytul oznacza to że ktoś napisal pewną ilośc postów / wypowiedzi zaakceptowanych na forum. Nick owego "profesora" to w4w

2. W kwestii sprawiedliwości - zgadza się, lecz w takim wypadku bardzo proszę o cytowanie opinii, lub podkreślenie w postaci zgadzam się z nią lub nie. Jest to nasza / moja ocena danego wydarzenia które prezentujemy i bronimy [lub staramy się:rolleyes:] na forum

3. Za linki dziękuję :) Mój angielski jest z serii podlych ale się doczytalem. Jak dobrze zrozumialem - sprawcami napaści byli faszyści, lecz ustrój kraju [tu: Wlochy] nie byl wtedy ['20 r.] taki. Zupelnie osobną sprawą, jest to, że już pod rządami Mussoliniego Wlochy zaczęly jeszcze większy nacisk na unifikację kraju i likwidowanie "obcych" nacjonalizmów, co patrząc z wloskiej perspektywy bylo przy takich terenach dość rozsądne, pomijam metody jakimi to dokonywano.

Gwoli ciekawości - jaka byl sklad etniczny prowincji?

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

FSO: innaczej na poczatku wyraznie napisałem "ze ja mysle" ... Zobacz prosze na poczatku (moj post)

Inaczej: Wiekszosc Istri zamieszkiwali Słowency i Chorwaci, tylko na zachodnim wybrzerzu, gdzie istnieja stare miasta Weneckiej republiki ... Tam była włoska wiekszosc ...

W Triescie jest tak: To juz od dawna narodowo mieszane miasto, tutaj kilkadziesiat lat temu mieszkali jeszcze Niemcy in inny narody obok Włochow i Słowencow. No Włochow było jak wiem zawsze najwiecej ale słowenska wiekszosc była w okolicy tego miasta. Po 1. wojny swiatowej ten obraz demograficzny znacznie sie zmienił. Mussolini przywiozł tutaj duzo Włochow z południa i niemieckiej mniejszosci tam mysle ze teraz juz nie ma ...

Słowencow jest teraz w Triescie mozna jeszcze 10 procentow albo troszke wiecej (nie wiem dokładnie), ale na wsi, w okolicy Miasta i w małych miasteczkach jest jeszcze znacznie wiecej Słowencow, w niektorych osiadłach jeszcze 50 albo wiecej procentow...

zapomniałem powiedzieć jeszcze ze do Słowenii teraz nalezy bardzo mała czesc Istri. Primorska została tez przyłaczona do Włoch jako nagroda ... Tam niema włoskiej narodowej tradycji, sa tylko Słowency. Teraz wiekszosc Primorski nalezy do Słowenii... No teraz słowenska czesc Istri tez nalezy do historycznej Primorski gdzie jest teraz jeszcze włoska mniejszosc, ale słowenska mniejszosc narodowa we Włoszech jest teraz znacznie wieksza niz włoska. Włoska liczy 3000-4000 ludzi, słowenska w Triescie, Gorici (Gorizii) i Beneškiej Słowenii kilka dziesieć tysiecy, nie mam dokładnych dan...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Loix   

Słoweńcy nie mieli łatwo. Uciskani i tępieni przez Włochów nie mogli rozwijać swojej świadomości narodowej. Wielu Słoweńców wynarodowiło się. Na szczęście byli też tacy którzy się nie ugięli i to im obecnie zawdzięczamy istnienie państwa zwanego Słowenia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

rzeczpospolita5: dziękuję za kilka informacji. Jak dla mnie przypomina to nieco dyskusję z cyklu: czy Lwów byl polski czy ukrainski. U nas Polacy we Lwowie [tam Włosi] ; u nas na wsiach w okolicy i małych miasteczkach : Ukraińcy i duży odsetek Żydów [tam narody słowiańskie przemieszanae z Niemcami]. I pytanie : która polowa jest większa, a ktore racje ważniejsze. Problem był podobny jak na Litwie - kultura i powiązania z nią - włoskie choć naród słowiański [jak wnioskuję z opisu].

Niestety Włosi byli silniejsi, podobnie jak Polacy we Lwowie i w okolicach Wilna. Zupełnie osobną sprawą pozostaje to jaką politykę prowadzili [przymusowego "uwłoszczenia" [-> italianizacja? italizacja?- F.]]. Podobnie działo się na różną skalę w całej Europie, a poszczególne kraje udowadnialy "starożytne" prawa do swych ziem.

Jakkolwiek potępiam Włochów [ściślej - państwo] za zachowanie i politykę względem mniejszości, tak uważam że sam Triest stanowił pewien problem. By móc rozpatrywać ten problem należałoby mieć dane statystyczne jak zmieniał się udzial poszczególnych grup narodowościowych w regionie.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.