Jump to content

covo

Użytkownicy
 • Content count

  16
 • Joined

 • Last visited

About covo

 • Rank
  Ranga: Licealista

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  Rzeczpospolita Obojga Narodów

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 1. czy orientujecie się, jaki dzisiaj jest "stan ducha" wśród historyków w kwestii tzw "hipotezy czasu widmowego"? https://pl.wikipedia.org/wiki/Hipoteza_czasu_widmowego http://www.paranormalne.pl/tutorials/article/879-najwieksze-falszerstwo-wszechczasow-chronologia-dziejow-historycznych/ Czy np. w środowiskach akademickich uważane jest to za bełkot, bzdurę, czy nie - i całkiem na poważnie gada się o takiej możliwości?
 2. Wspomniałem o muzealnikach białostockich, ale tak - w PL IPN jest lepsza propozycja.
 3. @secesjonista zawsze mogę dopytać - może odpowiedzą - na tej www memoriałowej, czy to jest dobry trop, czy znają tego rodzaju (tabliczka!) zdjęcia. A gdyby o to chodziło, to te fotki muszą pochodzić sprzed wywózki do łagru, tuż, tuż...
 4. @atrix nie pisalem o tym, ale: ja także, patrząc na literę "b" kojarzyłem ją z ros. "w" *); przed chwilą dowiedziałem się, że te fotki są z lat 20-tych, białostockie, czyli wschód. Nadal jest problem: w jakich okolicznościach wykonywano je? Może zapytać muzealników stamtąd...? *) ...ale też odrzucałem wschód, Rosję, bowiem ten krawat w połączeniu z biedą... jakos mi to nie leżało. Ale , jak widać, mylilem sie.
 5. dwie fotografie wykonane w tych samych okolicznościach, w tym samym celu: https://i.imgur.com/8Ba5YBv.png Może w swoich wędrówkach ktoś natrafił na taką serię - tabliczki z napisami są b. charakterystyczne. Szukam źródła tych fotografii. Kto mógł - bez wątpienia seryjnie - to robić? W jakich okolicznościach? Gdzie? USA - imigranci? gdzieś i jakiś rejestr ludności?
 6. Chodzi o powstanie wielkopolskie. Czy macie moze konkretna wiedze na temat: - archiwow filmowych - wspomnien - listów? Co do arch. mat. filmowych: jak tego w ogole szukac? Chodzi o mat. polskie,ale tez i niemieckie: w sieci, albo wrecz... wydane na dvd. Mam trudnosc np. w szukaniu niem. materialow filmowych w sieci - nie znam niem., a chodzi o slowa kluczowe dla google chocby. Czy sa w ogole polskie mat filmowe....? Co do literatury (wspomnienia, listy) i w sieci, i ksiazki, i polskie, i niemieckie. dzieki za podpowiedzi wszelakie
 7. kto teraz w Polsce uchodzi za super speca od historii/dziejów broni, a dokładniej: pistolety maszynowe z lat 40-tych, a jeszcze dokładniej: zna się na broni produkowanej w PL 1939-45 w podziemiu (np. akowska "Błyskawica" wzorowana na Stenie). Nie chodzi mi o osobę, która jest po prostu pasjonatem i podrzuci tylko parę właściwych lektur (np. biblijna w tej materii książka Kazimierza Satory), lecz chodzi mi o osobę biegłą także w sprawach szukania źródeł tyczących konkretnej broni, o kogoś, kto może nawet zawodowo tym się zajmuje, taki szperacz z max wiedzą, na poziomie eksperckim. Czy znacie kogos takiego, choćby ze słyszenia? dzięki za podpowiedzi.
 8. Usilnie poszukuję w sieci wspomnienia (wspomnienie naocznego świadka) następującego wydarzenia z Powst. Warszawskiego: do mieszkania na wysokim pietrze kamienicy wpadł oddział powstańców z jakąś cięższą bronią maszynową i zaczął instalować stanowisko ogniowe w oknie. Jeden z lokatorów mieszkania, spokojny i strachliwy, zaczął protestować, szarpać się z tymi powstańcami, żeby "spadali", ludzie tutaj chcą żyć - wówczas jeden z powstańców po prostu zastrzelił go. 1. tę historię czytałem na 100% w sieci, ale za licho nie mogę jej odszukać, różne słowa kluczowe i nic... Może ktoś z Was będzie miał szczęście w wolnym czasie? 2. i jeszcze jedno: czy ktos z Was zna, wie,gdzie o tym poczytac --> wydarzenia,zachowania w czasie Powstania,ktore niekoniecznie nosi sie na sztandarach, bo nie ma czym chwalic sie...?
 9. 1,4 i 5-ą pozycję znam. I chyba dlatego o to nie pytam, temat gettowy w pytaniu w zasadzie pomijam. Losy na froncie, przeżycia z walk, pójście do bitwy, strach, śmierć wokół, osobiste, bardzo osobiste refleksje, życie na froncie - to tak najogólniej, tego szukam. Wszystkie narodowości, na nic szczegolnie nie namierzam się, ale polskie pisanie bardzo mile widziane. Czyje pisanie? No wiadomo: żołnierze. Ale tam przecież był także cały legion pielegniarski, lekarski... Widzieli wszystko (np. w ksiażce Englunda o I ww jest masa cytatów ze wspomnień pielegniarki Florence Farmborough, albo Zofii Boczarskiej...). I cywile: życie pod okupacją, przechodzące fronty, niekiedy wielkie dramaty, to przeciez oczywiste.
 10. i z tym jest najmniejszy problem problem w tym, że nic z tego nie da się zrozumieć. A gwarantuje: z jęz. polskim problemu nie mam. Co najwyżej z diakrytykami. masz racje. Lepsza będzie dysputa odpowiadająca na moje pytanie. widzę, że Cygan rąbnął, kowala wieszają ok. Mowmy o tych literaturach, o które pytałem, może być ciekawie(j). PS. do licha, zrozumiałem, że to do mnie uwagi były... i się "poodnosiłem"
 11. w sumie - tak; na przykład - listy. Np. z frontu. Albo dzienniki/wspomnienia frontowe kogoś, kto nie był od razu Żukowem,albo Pattonem. Albo wspomnienia tuż po wojnie spisane. Własnie ta książka o pierwszej światowej, książka Englunda, o której wspomniałem, na takich zapiskach jest budowana: bohaterami są zwykli żołnierze, pielęgniarki frontowe, ale też CYWILE (więc nie tylko walczący) - książka Englunda o I ww właśnie taki wszechstronny obraz wojny daje. Ewentualne podpowiedzi tutaj oczywiście moga byc tylko subiektywnymi wyborami, bo jakież inne mogą być DODAM: nie tyle "w sumie - tak", jak napisałem, ale przede wszystkim - tak, mam na myśli zwlaszcza tzw "szarych" ludzi.
 12. Jakie znacie ciekawe, niekoniecznie polskie (ale o takich nie zapominajmy) losy prywatne z czasow II ww, zapisane we wspomnieniach, listach, dziennikach... Mam na mysli i losy zolnierskie, i losy osob cywilnych, a pytam i o ksiażki wydane, i o znane Wam dobre miejsca w sieci. O co mi chodzi... Ktos zostawal w domu, ktos szedl na wojne, ktos byl zolnierzem, ktos pielegniarka, ktos do kogos pisal listy, ktos sie bal, ktos wracal ranny, ktos nie wracal, ktos ledwo w domu wiazal koniec z koncem,byly jakies dzieci, byla jakas arystokracja, jakies majatki, byla jakas bieda - o tym pisano w listach, dziennikach, pamietnikach. O taki rodzaj pismiennictwa mi chodzi. tak btw: dla pierwszej wojny swiatowej swoistą i tworczą summą tego rodzaju pismiennictwa jest książka Petera Englunda Mój odnośnik
 13. Bitwa pod Studziankami

  Czyli: a jednak i zdecydowanie: nie ma ze Studziankami "kłopotu" analogicznego do tego z Lenino...? Czyli: liczba ofiar nie jest konsekwencją rażącej nieudolności dowodzenia. Tak to rozumiem.
 14. Bitwa pod Studziankami

  Ktoś mi ostatnio szepnął, że bitwa pod Studziankami, to jeden z tych mało sensownych, mało potrzebnych, mało zręcznych, ale krwawych dla Polaków epizodów II ww, ponoć nawet teraz raczej się tego tak nie opisuje, ze nie wspomnę czasów komun. (obowiązywał Przymanowski, jak wiadomo...). To mi od razu kojarzy się z Lenino, ale czy tak było w istocie? Książka, sieć... - co/gdzie warto/można o tym poczytać, żeby było jaśniej? Nowy wpis covo połączono z istniejącym już tematem. secesjonista
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.