Skocz do zawartości

piterzx

Moderator
  • Zawartość

    1,527
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

O piterzx

  • Tytuł
    Ranga: Profesor

Poprzednie pola

  • Specjalizacja
    Polska pod zaborami

Informacje o profilu

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Lokalizacja
    Warszawa

Ostatnie wizyty

4,522 wyświetleń profilu
  1. Nie jestem specjalistą ani od świń, ani historii polskiego rolnictwa, ale moje (skromne) materiały potwierdzają słowa janceta w sprawie świń i owiec. Studia z dziejów gospodarstwa wiejskiego wskazują na dominację pastwiskowego chowu trzody chlewnej w końcu XVIII i na początku XIX wieku (tak właściwie, na co wskazuje Wyczański, było tak przynajmniej od XVI wieku), co zmieniło się w XIX wieku, acz bardzo powoli. Wypas odbywać się miał przeważnie na użytkach zielonych, które nie nadawały się dla bydła, bądź owiec, a to przeważnie właśnie ze względu na inny charakter produkcji. Chłopi hodowali trzodę w niewielkich ilościach na własne potrzeby, a i tak jej okres wzrostu trwał bardzo długo (m.in. ze względu na traktowanie tej hodowli jako pobocznej, a zatem stosowanie słabych pasz). W folwarkach na terenie Kongresówki znajdowano trzodę chlewną, lecz nieczęsto. Nie mam dokładnych informacji, jedynie szczątkowe cytaty z epoki, np. z Nowin Gospodarskich oraz galicyjskiego Tygodnika Rolniczo i Przemysłowego. Co ciekawe, w Galicji chów świń również nie był popularny, niemal wyłącznie w niewielkim pogłowiu u chłopów. Niemal, bo wspomniany już TRiP w nr 36 z 7 września 1846 roku podając przykład nowoczesnego jak na owe czasy, nowatorskiego austriackiego gospodarstwa posiadającego 110 sztuk tuczników, co wiązać się miało z wielkimi wydatkami, a konfrontuje to z obecnym w Galicji sposobem chowu oraz wyszczególnieniem produkcji omasty i mięsa, co według autora działo się poniekąd w niektórych dworach z niemałą korzyścią. Owa intensywna produkcja omasty i mięsa na dobrej jakości paszach nie była jednak popularna, bowiem świnie zaś przy gospodarstwie wychowywać, karmić, bić (kłuć) i trudnić się sprzedażą, wędzeniem tychże płodów, jest wcale odrębną gałęzią przemysłowości, i za wiele zatrudniałoby gospodarza wiejskiego, który i tak ma dość do czynienia. Korzyści z trzody chlewnej, które znane są dzisiaj, były raczej niedoceniane i podawane w pismach branżowych jako swoiste odkłamanie mitów (znów za Kasperowskim), np.: mylne także jest zdanie jakoby nawóz od świń miał być nieużyteczny, owszem jesteśmy tego zdania, że tenże nawóz jest dość pożyteczny, trzeba go jeno zmieszać z nawozem końskim lub bydlęcym i dać mu się nieco uleżyć, i z tego nawet względu zasługuje chów świń na uwagę. Tego rodzaju przekazy z epoki potwierdzają moim zdaniem niezbyt dużą popularność tego rodzaju produkcji rolnej na terenie Galicji i Kongresówki.
  2. Pierwsza w Polsce blogosfera historyczna

    Wedle życzenia, już zrobione. Dziękuję bardzo, przekażę Blogi są projektem nastawionym na piszących i komentujących, stąd też owa autonomia blogerów. No i naturalnie nie tylko kształt Waszych blogów zależy od Was, ale też macie wpływ na kształt całej blogosfery, dlatego każda propozycja jest mile widziana. Naturalnie w razie jakichkolwiek pytań czy niejasności pozostaję do dyspozycji.
  3. Pierwsza w Polsce blogosfera historyczna

    Jest to naturalnie interesujący pomysł, jeśli któryś z blogerów chciałby mieć inne niż standardowe ustawienia bloga (np. komentarze automatycznie publikowane z możliwością usuwania lub bez) bardzo proszę o kontakt. Logować można się przy użyciu adresu http://twojadres.historia.org.pl/wp-admin lub http://twojadres.historia.org.pl/wp-login.php. Twoja propozycja dotoczy jak rozumiem linku do logowania na stronie? Dziękuję za sugestię, limit zwiększyliśmy do 10MB, jeśli to nadal będzie za mało, proszę o maila lub pw.
  4. Pierwsza w Polsce blogosfera historyczna

    Zobaczymy, może przygarnę jakiegoś młodego pomagiera albo wykształcę w sobie dar bilokacji. Mogę też zacząć do kawy z mlekiem dolewać czegoś jeszcze, np. nitroglicerynę... Możliwości jest wiele, nie ma co mnie żałować Tak czy inaczej, na blogi gorąco zapraszam i do czytania i do pisania. Zachęcam także do przesyłania mi/nam uwag dotyczących ich funkcjonowania i sugestii zmian.
  5. Pierwsza w Polsce blogosfera historyczna

    Trochę tak jest Furiuszu, im ktoś bardziej popularny, tym więcej spamu. Będę jednak udoskonalał filtry antyspamowe, żebyście nie musieli dużo usuwać Gdyby ktoś miał jakieś uwagi do funkcjonowania blogów, bądź jakieś pomysły na usprawnienia, czy zmiany, to również zachęcam do kontaktu. Zarówno tutaj, jak i na PW lub mail. Czemu Ci mnie żal secesjonisto?
  6. W imieniu całej Redakcji Historia.org.pl oraz swoim własnym mam przyjemność przedstawić Wam projekt, nad którym ostatnio pracowaliśmy - pierwszą w Polsce blogosferę historyczną: blogi.historia.org.pl Została stworzona z myślą o wszystkich historykach i pasjonatach historii, jako miejsce wymiany opinii, zdań, wiedzy. Jak to wygląda w skrócie? Każdy bloger otrzymuje swoją własną stronę internetową w w domenie historia.org.pl i może publikować dowolne treści o tematyce historycznej i okołohistorycznej. Nie tam żadnej moderacji treści, jest pełna dowolność z zastrzeżeniem jedynie poszanowania prawa i innych osób. Na blogach nie muszą pojawiać się tylko duże, poważne artykuły naukowe. Mogą także krótkie notki, zdjęcia, galerie, czy niewielkie cytaty, bądź ciekawostki. Rodzaj treści i tematyka bloga zależą wyłącznie od indywidualnego pomysłu użytkownika. Co więcej, najlepsze, najbardziej interesujące i wartościowe teksty są zamieszczane w formie przekierowania do bloga na stronie głównej portalu, promowane w naszym profilu na facebooku i w newsletterze. Jest to nasz kolejny duży serwis historyczny po portalu i forum. Na blogach może zarejestrować się każdy, każdy może wystąpic o utworzenie mu indywidualnego bloga, jego własnej, historycznej strony internetowej w domenie .historia.org.pl. Wystarczy wejść na stronę http://blogi.historia.org.pl/zarejestruj-sie/ i wypełnić formularz. W ciągu kilku minut do maksymalnie kilku godzin moderator zaakceptuje zgłoszenie, a na podanego maila przyjdzie link aktywacyjny i dane do logowania. Już istniejące blogi można zobaczyć pod adresem: blogi.historia.org.pl/wszystkie-blogi/ Jak wszystko na historia.org.pl, blogi są oczywiście całkowicie bezpłatne. Co więcej, zapewniamy wszystkim blogerom pełne wsparcie (zarówno techniczne, jak i merytoryczne). W razie jakichkolwiek pytań wystarczy napisać na it@historia.org.pl lub do mnie na forum. Zachęcam wszystkich i życzę miłego blogowania
  7. Zgadzam się z Albinosem i nie bardzo widzę co jest niesprawiedliwego w regulaminie, skoro każdy ma równe zasady, każdy tekst jest zliczany tyle samo czasu, ukazuje się dokładnie o tej samej porze, redakcja wrzuca wszystkie na fb itd? Czytając komentarze pod tamtym konkursem widzę, że chyba problemem jest to, że każdy z biorących udział chciałby stosować swoje własne zasady - jedni, żeby publikować tylko jednego dnia (wtedy inni powiedzieliby, że niesprawiedliwe, bo tylko ostatnie ciekawostki byłby widoczne), inni że nie wejścia, a jury ma decydować (wtedy znów inni powiedzieliby, że konkurs jest ustawiony), jeszcze inni piszą żeby zostawić jak jest i jak coś organizatorzy zmienią, to to będzie źle. I niech organizatorzy będą teraz mądrzy i dogodzą wszystkim (jak to dobrze, że ja nie muszę takich rzeczy robić).
  8. Rok 2014 jest rokiem szczególnym dla portalu Historia.org.pl, z tej okazji przygotowaliśmy dla naszych Czytelników wiele niespodzianek, konkursów i wydarzeń. Tym razem jest to Wielka Gra Historyczna. Aby nie dublować treści, pozwólcie, że zacytuję wpis Redakcji, najlepiej oddający o co chodzi: "Już 10 lat spędzamy z Wami na odkrywaniu śladów historii. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was wiele niespodzianek. W najbliższy poniedziałek rozpoczynamy przygodę z grą historyczną, gdzie czeka na Was wiele cennych nagród, w tym ponad 150 książek oraz e-czytniki. W dniach 24 listopada 2014 - 4 stycznia 2015 będziecie mieli okazję przekonać się, jak wiele wiecie na temat historii. Oprócz samej wiedzy, pod uwagę będzie brany również czas udzielenia odpowiedzi. Każdego dnia pomiędzy godz. 17:00 i 18:00 na portalu będą publikowane trzy pytania. Osoba, która najszybciej udzieli prawidłowej odpowiedzi w danym dniu, otrzyma od nas nagrodę książkową. Grę historyczną wygrywa osoba, która na jego koniec zbierze najwięcej punktów. Sponsorzy konkursu: Wydawnictwo Astra, Wydawnictwo Albatros, Wydawnictwo Novae Res, Wydawnictwo Magnum, Wydawnictwo Bellona. Przypominamy też o trwającym do końca listopada konkursie na ciekawostkę historyczną. Życzymy powodzenia:)" Szczegóły i regulamin: https://historia.org.pl/2014/11/21/odkrywaj-z-nami-slady-historii-wystartuj-w-grze-historycznej/ Pytania będą pojawiać się na stronie głównej, w dziale "konkursy" i na osobnej podstronie: https://historia.org.pl/Kategoria/wielka-gra-historyczna/ Życzę wszystkim chętnym powodzenia. PS Mogę po cichu zdradzić (mam nadzieję, że Naczelna mnie za to nie zabije), że szykuje się jeszcze sporo różnych innych ciekawych rzeczy w najbliższym czasie...
  9. Się wyjaśniło i wylansowało sweet fociami: Finał akcji „Patriotycznie Zakręceni”
  10. Popsuty laptop

    A ja biorąc pod uwagę, iż jest to forum historyczne i pierwszy post użytkownika oprócz niemożliwości tańszej naprawy podejrzewam spam (wiem, zły jestem) i wycinam podany link.
  11. Wirus?

    Dziękuję za zgłoszenie. Problem już rozwiązany. Nie była to jednak luka z naszej strony (stety lub niestety).
  12. Zbiory Bawarskiego

    Zamykam na prośbę Autora ze względu na zdezaktualizowanie się tematu (serwer nie będzie działał).
  13. Odzyskiwanie Granic Polski w 1918 roku

    Ale to przepraszam bardzo, że jak, my mamy wszystko zrobić? Nie ma opcji. Regulamin mówi jasno: gotowców nie dajemy.Napisz czego nie wiesz, z czym masz problem, to pomożemy. Napisz też jaki ma być to poziom (bo wnioskuję, że jest to jakieś zadanie szkolne), tj. gimnazjum/liceum/studia, to podamy przykłady jakiejś pomocnej bibliografii, czy linki do stron... P.S. Temat przenoszę do pomocowego
  14. Co to za osoby ?

    Strasznie słaba jakość zdjęć, ale na ile jestem w stanie powiedzieć, to na pliku obraz2.jpg w lewym górnym rogu znajduje się portret generała broni Kazimierza Raszewskiego (1864-1941). W prawym dolnym rogu mam wątpliwości. Twarz i stopień podobne do generała brygady Aleksandra Litwinowicza (1879-1948), ale coś mi nie pasuje... Nie wiem właściwie co, ale coś mi nie pasuje. Dalej już gorzej, ale w lewym dolnym rogu może być to generał brygady Włodzimierz Zagórski (1882-1927), bądź też (choć to wątpliwe, bo orderów dobrze nie widzę, ale mi się nie zgadzają, tak samo stopień, a jedynie podobny kontur twarzy) generał broni Zygmunt Zieliński (1858-1925). Co do prawego górnego rogu to jest to gdybanie i wróżenie z fusów, ale może być to (ale z małym prawdopodobieństwem) młody marszałek Edward Śmigły-Rydz (1886-1941). Na pliku obraz1.jpg nie widzę nic.
  15. Miejscowość Żarów

    Temat przeniesiony do działu "Historia lokalna". Jaki konkretny okres historyczny masz na myśli? Dodatkowo podaj co znajduje się tam obecnie, jaki jest to adres, itd. Wszelkie informacje jakie już masz, bo na chwilę obecną to jest trochę jak wróżenie z fusów, bo raczej mieszkańców tej miejscowości wielu na forum nie ma.
×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.