Skocz do zawartości

nazaa

Użytkownicy
  • Zawartość

    1,092
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez nazaa

  1. Związki frazeologicze często mają swoje korzenie i wyjaśnienie w historii. Przysłowiowy stał się przypadek szlachcica Franciszka Zabłockiego, który trudnił się handlem, a pewnego dnia stwierdził, że bycie uczciwym się nie opłaca i został przemytnikiem :twisted: Zabrał więc towar, czyli mydło pod pokład statku i ani myślał płacić cło, a na miejscu bardzo się zdziwił, gdy z mydła zostało tylko trochę mydlin Frazeologizm "plecie jak Piekarski na mękach" ma swoje źródła w niewesołej historii Michała Piekarskiego, szlachcica z Bieńkowic koło Sandomierza, który został skazany na męki za uderzenie czekanem Zygmunta III Wazy. Podczas cierpień miał stracić rozum i pleść od rzeczy. Znacie jakieś inne przykłady związków fazeologicznych związnych z historią?
  2. Aleksander Wielki

    Spalenie Persepolis było przypadkowe, bo gdyby faktycznie było zaplanowane, to nie znalezionoby w ruinach posągów z Grecji, które swego czasu wywiózł Kserkses. Aleks miał taki styl, że dowodził osobiście w walce i jakoś nie było z tym problemów. Dysponował gońcami, którzy powiadamiali go o tym co się dzieje w jego armii na polu bitwy. Gdyby nie było Aleksandra, Parmenion nie miałby szans odnieść swoich sukcesów, na dwoje babka wróżyła. Aleksander potrafił otaczać się właściwymi ludźmi i właściwie dobierać ich na stanowiska.
  3. Śmierć Aleksandra Wielkiego

    W przypadku wykrycia spisku, jeśli w ogóle takowy istniał, Antypater mógł stracić dwóch synów, nie sądzę więc by aż tak ryzykował. Kassander został wysłany do Aleksandra by przekonał go o bezpodstawnych oskarżeniach Olimpias, o których zresztą Aleks wiedział od lat, bo nie było tajemnicą, że Olimpias i Antypater nie przepadają za sobą. Graham Phillips w swojej książce "Aleksander Wielki, morderstwo w Babilonie" za punkt wyjścia do poszukiwań mordercy Aleksa wybiera słynną ucztę u Mediosa. Myślę, że całkiem to rozsądne, aczkolwiek wnioski do jakich doszedł Phillips mogą się wydać zaskakujące
  4. Dobrze, to może tak: jakim terminem określano nauczyciela, tenera i właściciela szkoły gladiatorów? Żeby nie było, że nie sprecyzowałam - chodzi o jedną osobę ;P
  5. Mniejsza z tym ilu ich tam było Pytanie jest Twoje
  6. Niet. O wojnie dowiedział się Aleksander z listu od Antypatra, który doniósł mu o swoim zwycięstwie pod Megalopolis nad... no właśnie, nad kim? Uwaga o mysiej wojnie była conajmniej ryzykowna, bo wojna wcale taka mysia nie była, gdyby bowiem zwyciężyły w niej będące rozwiązaniem zagadki Myszy, od Aleksandra odpadłaby Grecja i Macedonia stałaby się celem ataków Hellenów.
  7. Dzięki Którą bitwę czy tam wojnę jak kto woli Aleksander Wielki określił mianem "mysiej wojny"?
  8. Single - sposób na życie czy ucieczka?

    A wiecie, że są w życiu kobiety, które dostały to na co zasłużyły? Reszta to panny ;P
  9. Meżczyzna metroseksualny

    To jest przegięcie, za jakieś 10 lat nie będzie już miał co prostować ;P
  10. Mój ulubiony (czy: najlepszy) horror to...

    "Rec" po zwiastunach zapowiada się ciekawie. W sobotę to sprawdzę osobiście
  11. Jak to Stay Alive to wszystko jasne. Darkman ma rację, nędza jak nic.
  12. Gnome, a jaki jest tytuł tego filmu? Stay Alive?
  13. Marek Antoniusz i Kleopatra

    Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że małżeństwa polityczne w Rzymie i zresztą nie tylko tam nie były czymś dziwnym, Antoniusz też zdawał sobie z tego sprawę poślubiając np. Fulwię, wiedział też, że wielożeństwo w Rzymie nie było legalne, ale należy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy on w ogóle wiązał jeszcze jakieś swoje plany i nadzieje z Rzymem? Czy nie wolał zadowolić się Egiptem u boku Kleopatry? Fizycznie dzieciakiem nie był, mentalnie pozostał nim do śmierci i cały czas potrzebował Kleopatry.
  14. I nie uszło - wytoczono jej proces i skazano ją na zamurowanie żywcem w celi, karę zamieniono jednak na przedłużenie domowego aresztu w którym Elżbieta już i tak się znajdowała od przeszło 4 lat. W sierpniu 1614 roku została znaleziona martwa w swej celi. Być może zagłodziła się na śmierć, w celi bowiem znaleziono nietknięte racje żywności.
  15. Marek Antoniusz i Kleopatra

    A ten cytat to skąd? Bo się zakochał. Marek nie miał szczęścia do kobiet - Antonia go zdradzała, Fulwię poślubił tylko dla jej pieniedzy, a do ślubu z Oktawią został niejako zmuszony, więc doprawdy trudno mu się dziwić, że chciał ożenić się z Kleopatrą. To była kobieta, którą sam wybrał i z którą naprawdę chciał być.
  16. Panowie, tacy duzi jesteście, a w bajki wierzycie - źródła współczesne Elżbiecie nie mówią nic na temat jej taplania się we krwi, pierwszy raz pojawiają się na kartach historii dopiero w 1729. Prawdą jest tylko to, że Elżbieta miała sadystyczne skłonności, że lubiła bić, torturować i kaleczyć.
  17. Pomysł na wagarowiczów

    Wypraszam sobie takie teksty. Moja frekwencja w ogólniaku do najwyższych nie należała, a za nieuka się nie uważam. Nie chodziłam na lekcje, bo więcej i efektywniej uczyłam się w domu niż w szkole, taka prawda.
  18. Jako ojca podałam Hermesa, bo jest on bardziej znany niż Echemos i myślałam, że dzięki temu będzie łatwiej :razz: Zaliczam, bo o Ewandera chodziło.
  19. Nie. Cekulus był przecież synem Wulkana, który nie był greckim bogiem, poza tym Cekulus założył miasto Praeneste i jego nazwa nijak się ma do nazwy Palatynu. Ojcem naszego bohatera był Hermes.
  20. Tak, chodzi na pewno o greckiego boga będącego jednym z 12 bogów olimpijskich.
  21. Jak miał na imię syn pewnego greckiego boga, który założył w Italii wieś od której nazwę wziął potem Palatyn?
×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.