Jump to content

gilbert

Użytkownicy
 • Content count

  21
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by gilbert

 1. Josip Broz Tito

  Zapraszam do dyskusji na temat przywódcy tego kraju, w którym co prawda panowały komunistyczne rządy, ale który cały czas był neutralny.
 2. Wojna Secesyjna

  Sądzę, że niekoniecznie. Dlaczego: ponieważ mimo, że Konfederaci by wygrali te bitwy, to i tak Unia miałaby szansę w takich bitwach jak np: pod Manasass czy też w bitwie o Fort Donelson.
 3. Mój ulubiony okres historyczny to

  Okres wojenny i międzywojenny
 4. Bitwa, którą chciałbyś zobaczyć

  Bitwę pod Monte Cassino.
 5. Wojna na Bałkanach

  Uważam, że atak na Grecję byłby bardzo kontrowersyjną sprawą, ponieważ od początku wiedziano o tym, że Grecja jest neutralnym krajem i gdyby ją zaatakowano, to cała Europa przystąpiłaby do wojny.
 6. FSO kończy produkcję

  Szkoda na pewno tego, iż widmo bankructwa stoi nad FSO, ale możliwe, że uda się uratować tę zasłużoną markę dla Polski, ale coż rzeczywistość może się jednak okazać bolesna.
 7. Bitwa pod Warną

  Na pewno była sznsa na odniesienie zwycięstwa, tylko że sułtan zdecydował się na walkę do końca, a to zaowocowało tym, że wojska sułtana dopadły króla polskiego i go zabiły.
 8. Najlepszy ciężki krążownik II wś.

  Dla mnie najlepsze były Admiraly Hipper, ponieważ miały one świetne uzbrojenie i były one znane z bardzo dobrego opancerzenia.
 9. Temat ten poświęcony jest biogramom żołnierzy, którzy walczyli w Batalionie Zośka podczas Powstania Warszawskiego.
 10. Batalion "Zośka" - biogramy

  Jerzy Jagiełło ps. "Florian"(ur.21 maja 1923, zm. 14 sierpnia 1944 w Warszawie)-porucznik, harcmistrz, uczestnik powstania warszawskiego, zastępca dowódcy 2. kompanii "Rudy" batalionu Zośka. Był synem porucznika Kazimierza Wita Jagiełły, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, więźnia obozu hitlerowskiego pod Łodzią i Janiny z Gogólskich. Dzieciństwo spędził z matką we Lwowie. Do Warszawy trafił po wybuchu II wojny światowej. We Włodawie był zastępowym w hufcu harcerskim. Podczas okupacji hitlerowskiej działał w konspiracji, należał do PET-u. Uczestniczył w akcjach: Akcja Sieczychy (d-ca grupy atakującej strażnicę z prawej strony) akcja Wilanów (grupa "streifa") akcja pod Tryńczą (d-ca akcji; wysadzenie mostu kolejowego na Wisłoku) akcja na trasie Tłuszcz-Urle (obserwator) Podczas powstania warszawskiego był zastępcą dowódcy Andrzeja Romockiego 2. kompanii "Rudy" w batalionie "Zośka". Zginął 14 sierpnia w obronie Starego Miasta, w rejonie ul. Przebieg. Odznaczony Orderem Virtuti Militari i dwukrotnie Krzyżem Walecznych.
 11. Według mnie najlepsza bitwa, to jest bitwa pod Głogowem w 1109 roku, ponieważ pomimo, że dzieci były przywiązywane do machin oblężniczych, to jednak żołnierze odparli atak Niemców i odnieśli zasłużone zwycięstwo.
 12. Data śmierci Hitlera

  Są jeszcze pogłoski, że Hitler mógł popełnić samobójstwo, połykając fiolkę z cyjankiem.
 13. Nowa stolica Polski

  Dla mnie stolica Polski powinna zostać przeniesiona do Wrocławia, ponieważ jest on szybko rozwijającym się miastem i tam jest sporo turystów.
 14. Agresja Włoska w Etiopii

  Ja myślę, że Etiopia miała nawet szansę na zatrzymanie ofensywy włoskiej, ale niestety Etiopczykom zabrakło szczęścia. Ale Europa negatywnie zareagowała na atak Włoch na Abisynię, co świadczy o tym, że Liga Narodów nawet nie zamierzała interweniować w tej sprawie. Na dodatek Stany Zjednoczone zakazały sprzedaży broni Etiopczykom. I to są właśnie czynniki, które zaważyły na końcowym rezultacie tej bitwy.
 15. Ulubiona postać historyczna...

  generał Stanisław Maczek-Ponieważ potrafił on dowodzić jednym oddziałem pancernym przez całą II wojnę światową, osiągając przy tym duże sukcesy jak np: bitwa pod Falaise, czy również wyzwolenie Gandawy.
 16. Czerwiec 1976

  Ja myślę, że te strajki okazały się pożyteczne dla Polaków, ponieważ PRL wycofał się z wysokich podwyżek. Jednakże okazało się to negatywnym krokiem, gdyż doprowadziło to potem do narastających problemów gospodarczych a w konsekwencji do inflacji.
 17. Gdyby Niemcy opuściły Warszawę już w połowie września, to moglibyśmy na 2 sposoby rozstrzygnąć powstanie na swoją stronę. Po pierwsze można by było atakować wycofujących się Niemców, przez co Hitlerowcy by byli bardziej zmieszani z powodu ataków Polaków. Drugi sposób to by było przeczekanie na moment, aż wojska niemieckie całkowicie opuszczą Warszawę i wtedy możliwe, że na Niemcy by poszły wojska radzieckie, które by wyeliminowały Niemców.
 18. Wojska, Rosja vs USA

  Według mnie to w okresie Zimnej Wojny to właśnie ZSRR miał więcej wojska, gdyż właśnie oni wydawali więcej funduszy na zbrojenia i mieli więcej bomb atomowych. To chyba w 100% przesądza o tym, że przewagę wojskową miał Związek Radziecki.
 19. Czy wojnę można było zakończyć wcześniej

  Wojna może by zakończyła się się wcześniej, ale niestety nie udały się planowane zamachy na Hitlera, a na dodatek zbyt długo zwlekano z utworzeniem frontu zachodniego, który jak dla mnie powinien powstać już miał w 1944 roku
 20. Stanisław Kopański

  Stanisław Kopański był ważną postacią w historii II wojny światowej. W okresie I wojny światowej służył on w armii rosyjskiej. W okresie przedwojennym brał on udział w wyprawie wileńskiej i wojnie polsko-bolszewickiej. W latach 1930-1932 dowódca dywizjonu w 6 Pułku Artylerii Ciężkiej we Lwowie. W okresie od maja 1937 roku do marca 1939 roku dowódca 1 Pułku Artylerii Motorowej w Stryju. W okresie II wojny światowej początkowo był szefem Oddziału Operacyjnego Sztabu Naczelnego Wodza. Dnia 2 maja 1940 roku został mianowany przez generała Władysława Sikorskiego na dowódcę Brygady Strzelców Karpackich, która była formowana w Syrii. To właśnie pod jego dowództwem brygada z sukcesami walczyła w Afryce Północnej w latach 1941-1942. Po śmierci generała Sikorskiego został szefem Sztabu Naczelnego Wodza.
 21. Państwa Unii Europejskiej

  Według mnie to Francja jest najsilniejszym państwem w Unii Europejskiej, ponieważ dominuje ona zarówno pod względem wojskowym jak i gospodarczym.
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.