Jump to content

gilbert

Użytkownicy
 • Content count

  21
 • Joined

 • Last visited

About gilbert

 • Rank
  Ranga: Licealista

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  II wojna światowa
 1. Wojna Secesyjna

  Sądzę, że niekoniecznie. Dlaczego: ponieważ mimo, że Konfederaci by wygrali te bitwy, to i tak Unia miałaby szansę w takich bitwach jak np: pod Manasass czy też w bitwie o Fort Donelson.
 2. Mój ulubiony okres historyczny to

  Okres wojenny i międzywojenny
 3. Bitwa, którą chciałbyś zobaczyć

  Bitwę pod Monte Cassino.
 4. Wojna na Bałkanach

  Uważam, że atak na Grecję byłby bardzo kontrowersyjną sprawą, ponieważ od początku wiedziano o tym, że Grecja jest neutralnym krajem i gdyby ją zaatakowano, to cała Europa przystąpiłaby do wojny.
 5. FSO kończy produkcję

  Szkoda na pewno tego, iż widmo bankructwa stoi nad FSO, ale możliwe, że uda się uratować tę zasłużoną markę dla Polski, ale coż rzeczywistość może się jednak okazać bolesna.
 6. Bitwa pod Warną

  Na pewno była sznsa na odniesienie zwycięstwa, tylko że sułtan zdecydował się na walkę do końca, a to zaowocowało tym, że wojska sułtana dopadły króla polskiego i go zabiły.
 7. Najlepszy ciężki krążownik II wś.

  Dla mnie najlepsze były Admiraly Hipper, ponieważ miały one świetne uzbrojenie i były one znane z bardzo dobrego opancerzenia.
 8. Batalion "Zośka" - biogramy

  Jerzy Jagiełło ps. "Florian"(ur.21 maja 1923, zm. 14 sierpnia 1944 w Warszawie)-porucznik, harcmistrz, uczestnik powstania warszawskiego, zastępca dowódcy 2. kompanii "Rudy" batalionu Zośka. Był synem porucznika Kazimierza Wita Jagiełły, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, więźnia obozu hitlerowskiego pod Łodzią i Janiny z Gogólskich. Dzieciństwo spędził z matką we Lwowie. Do Warszawy trafił po wybuchu II wojny światowej. We Włodawie był zastępowym w hufcu harcerskim. Podczas okupacji hitlerowskiej działał w konspiracji, należał do PET-u. Uczestniczył w akcjach: Akcja Sieczychy (d-ca grupy atakującej strażnicę z prawej strony) akcja Wilanów (grupa "streifa") akcja pod Tryńczą (d-ca akcji; wysadzenie mostu kolejowego na Wisłoku) akcja na trasie Tłuszcz-Urle (obserwator) Podczas powstania warszawskiego był zastępcą dowódcy Andrzeja Romockiego 2. kompanii "Rudy" w batalionie "Zośka". Zginął 14 sierpnia w obronie Starego Miasta, w rejonie ul. Przebieg. Odznaczony Orderem Virtuti Militari i dwukrotnie Krzyżem Walecznych.
 9. Josip Broz Tito

  Zapraszam do dyskusji na temat przywódcy tego kraju, w którym co prawda panowały komunistyczne rządy, ale który cały czas był neutralny.
 10. Według mnie najlepsza bitwa, to jest bitwa pod Głogowem w 1109 roku, ponieważ pomimo, że dzieci były przywiązywane do machin oblężniczych, to jednak żołnierze odparli atak Niemców i odnieśli zasłużone zwycięstwo.
 11. Data śmierci Hitlera

  Są jeszcze pogłoski, że Hitler mógł popełnić samobójstwo, połykając fiolkę z cyjankiem.
 12. Nowa stolica Polski

  Dla mnie stolica Polski powinna zostać przeniesiona do Wrocławia, ponieważ jest on szybko rozwijającym się miastem i tam jest sporo turystów.
 13. Agresja Włoska w Etiopii

  Ja myślę, że Etiopia miała nawet szansę na zatrzymanie ofensywy włoskiej, ale niestety Etiopczykom zabrakło szczęścia. Ale Europa negatywnie zareagowała na atak Włoch na Abisynię, co świadczy o tym, że Liga Narodów nawet nie zamierzała interweniować w tej sprawie. Na dodatek Stany Zjednoczone zakazały sprzedaży broni Etiopczykom. I to są właśnie czynniki, które zaważyły na końcowym rezultacie tej bitwy.
 14. Ulubiona postać historyczna...

  generał Stanisław Maczek-Ponieważ potrafił on dowodzić jednym oddziałem pancernym przez całą II wojnę światową, osiągając przy tym duże sukcesy jak np: bitwa pod Falaise, czy również wyzwolenie Gandawy.
 15. Temat ten poświęcony jest biogramom żołnierzy, którzy walczyli w Batalionie Zośka podczas Powstania Warszawskiego.
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.