Jump to content

Tomek91

Przyjaciel
 • Content count

  916
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Tomek91

 1. Ojciec naszego ministra edukacji zaproponował wyłączenie z programu teorię Darwina . Ręce opadają gdy słyszy się takie pomysły . Poprostu to szczyt absurdu . Gdyby MEN wyrzucił z programu ( co i tak jest mało prawdopodobne ) teorię to cofnelibyśmy się do średniowiecza (w sensie nauki) . Jak tak dalej pójdzie to zostanie wyrzucona mitologia bo to przecież herezja i pogaństwo . Co sądzicie o całej tej sprawie? Czy ktoś jest zadowolony z takiego pomysłu?
 2. Witam. Chciałbym się was zapytać czy gdyby Piłsudski po bitwie niemenskiej wyruszył na na stolicę ZSRR-Moskwę,miąłby szanse ją zdobyć? Wojska radzieckie były rozbite,politycy oferowali nam wielkie tereny aż po Mińsk. Jak myślicie udałoby się ,czy byłaby to wielka klapa??
 3. Dzień 24 października ( 7 listopada ) upłyną dal mieszkańców Petersburga cicho i spokojnie . Normalny dzień . Robotnicy spali po przepracowanym dniu , aktorzy kończyli występy . Jeśli sowiecka propaganda była zgodna z prawdą , oznaczałoby to , że całe miasto przespało najważniejsze wydarzenie w historii tego kraju . Mówiono o dziesiątkach tysięcy poległych robotników , zarzarte walce z wrogiem itp. Choć przekazy historyczne , usiłują ukazać ten zryw jako największy triumf klasy robotniczej rzeczywistość wyglądała zupełnie inaczej . Komiczni dowódcy , zero współpracy , normalnie kabaret Ani Mru Mru w wersji rosyjskiej . Plan Bolszewików zakładał ostrzelanie Pałacu Zimowego z Twierdzy Pietropawłowskie leżącej na drugim brzegu Newy . Komendant twierdzy Błagonarow doszedł do wniosku , ze to nie będzie takie proste . Otóż miał jedno działo w dodatku ładowane od przodu . Reszta to był zwykły szmelc . Gdy wreszcie znaleźli odpowiednie działo Błagonarow poszedł szukać .... altylerzystów którzy potrafiliby strzelać z tejże armaty . Znak na gotowość baterii do ostrzału miano dać przez wyciągnięcie na maszt czerwonej latarni. Potem krążownik Aurora miał dać sygnał do poddania Pałacu Zimowego . Błagadarow dopiero po pewnym czasie skapnął się , że w pobliżu .... nie ma w pobliżu latarnii . Gdy jakaś się znalazła okazało się , ze nie jest ona czerwona . Wkrótce sprawy jeszcze bardziej się skomplikowały . Wszystkiee działa ( nawet muzealne ) Twierdzy Pietropawłowskiej były przestarzałe i każde ich użycie skończyłoby się ich wybuchem . Ale potem los sprzyjał bolszewikom . Kiereński opóścił Pałac Zimowy i do niego już nie powrócił . Ci co pozostali w Pałacu nie wiedzieli jak go bronić . Żołnierze , którzy bronili P.Z musieli udać się do okolicznych restauracji bo w Pałacu nie było żywności . W każdej chwili bolszewicy mogli wejść do pałacu ale postępowali ściśle wg. swojego " super" planu . O godz. 18 wystosowali ultimatum zgroźbą , że zaczną ostrzał z Twierdzy i Aurory . W rzeczywistości oba te elementy nie mogły nic zdziałać . Ministrowie jednak bali się ale nie poddali . Potem Aurora oddała jeden strzał w dodatku ślepakiem . Ale to jescze bardziej przestraszyło owych ministrów . O godz. 23 Błagadarow wreszcie znalazł altylerzystów ( praktycznie Kamikadze ) którzy poświęciliby się dla dobra sprawy . Ale to jeszcze nie koniec . Na 35 strzałów w Pałac trafiono tylko dwiema kulami !!! Ale po pewnym czasie o 2.15 ministrowie poddali się . W wyniku całego tego zajścia zgineło tylko ... 5 osób . W 1920 roku urządzono wielkie przedstawienie , którego celem było uświadomienie obywatelom jak wielkie było to zwycięstwo . Czy znacie jakieś inne ciekawe fakty ze szturmu na Pałac Zimowy i Rewolucji Październikowej ??? Może ich dowódcy popełniali jescze większe gafy ???
 4. "Słodkie naloty"

  Kiedyś czytałem , że niemcy zrzucali nad Polską zatrute cukierki(podczas kampani wrześniowej). Gazety ostrzegały dzieci żeby je nie jadły . Czy to prawda??
 5. Metody walki z okupantem

  Czytając dziś o czwartej nad ranem kolejną część " Multimedialnej Historii Polskiej " zaciekawiły mnie metody walki z okupantem - także te psychologiczne . Podam tutaj dwa przykłady . "Przedstawiciele podziemia wydrukowali zawiadomienia do niemieckich chłopów z okolicy Warszawy aby z okazji urodzin Hitlera przywieźli do stolicy ( a raczej do siedzib władz ) dwie kury i dwadzieścia jajek . Oczywiście dużo osób zareagowało na to wezwanie i 20 IV 1943 r przed siedzibą władz niemieckich pojawiło się masę niemieckich rolników z podarunkami ." Niemcy oczywiście byli bardzo wściekli . Byli jednak Polacy którzy kolaborowali z okupantem lub tzw. Volksdeutsche. Ci , wbrew pozorom nie mogli spać . Ruch oporu podrabiał za zdrajcę , list z gorącą prośbą o wcielenie do armii niemieckiej , gdyż chcieli przyczynić się do ostatecznego zwycięstwa . Niejednokrotnie te prośby traktowane poważnie i konfident szedł na front . Były oczywiście jeszcze parę set tysięcy innych sposobów na utrudnienie życia agresorowi . Czy znacie jakieś nietypowe formy walki z okupantem ??
 6. Najpoważniejszy błąd w historii I Rzeczypospolitej był wg mnie wybranie Zygmunta Wazy,a potem przekazywanie władzy kolejnym Wazom. Nie mogli pogodzić się z utratą władzy w Szwecji,nie wiem dlaczego tytułowali się "królami Szwedów,Gotów i Wandalów".Doprowadziło to do osławionego potopu szwedzkiego.Czy mimo tego,że Zygmunt III był krewnym Jagiellonów ,daje się usprawiedliwić fakt tak marnego i w moim odczuciu całkiem no po prostu "głupiego wyboru? :?: :?:
 7. Jaka była lepsza broń średniowiecza. Łuk miał większy zasięg ale wyszkolenie dobrego łucznika trwało bardzo długo.Natomiast kusza miała krótki zasięg , ale była niezbyt skomplikowana w obsłudze i nawet mało doświadczony żołnierz mógł ją dobrze wykorzystać. Na co wy stawiacie???
 8. Chyba wszyscy znają takie samoloty jak Spitfire i Hurricane . I chyba wszyscy uważają , że to właśnie ten pierwszy zdobył sławę obrońcy Brytanii . Jednak znalazłem ciekawe fakty : Spitfire MkI - liczba zestrzeleń 529 w tym 362 Messerschmittów . Hurrucane MkI - liczba zestrzeleń 656 w tym 330 Messerschmittów To takie suche fakty . A jak wy uważacie . Kto bardziej przyczynił się do pogromu Niemców ???
 9. W wyniku czystek w ZSRR represjonowano : * 17 spośród 17 komisarzy wojskowych, * 12 spośród 14 dowódców armii, * 60 spośród 67 dowódców korpusu, * 25 spośród 28 komisarzy korpusów, * 136 spośród 199 dowódców dywizji, * 221 spośród 397 dowódców brygad, * 34 spośród 36 komisarzy brygad. Zgineli m. in . Michaił Tuchaczewski , Lew Kamieniew , Grigorij Zinowiew , oraz mieszkający w Meksyku Lew Trocki . Były ro ofiary " kultu jednostki " . Stalin panicznie bał się , że straci władzę . Czy jego obawy były uzasadnione ?? Wszyscy bali się Stalina . Od marca 1937 r. wystarczyło, by podniósł słuchawkę i zadzwonił do NKWD, by dowolny człowiek w ZSRR, z członkami Komitetu Centralnego i Biura Politycznego partii bolszewickiej włącznie, pożegnał się z wolnością i życiem. Gdy Stalin umierał , nikt nie odważył się pomóc wodzowi ZSRR . Bano się bowiem skazania na śmierć . Co wy macie do powiedzenia na temat tej zbrodni ??? Czy uważacie Stalina za osobę lekko chorego psychicznie ???
 10. Czy Hubal robił dobrze?

  Znacie zapewne historię mjr Henryka Dobrzańskiego. Jego odziały jako jedyne nie poddały się w '39 roku. Prowadził swoją osobistą wojnę z niemcami na terenie obecnego województwa świętokrzyskiego (skąd pochodzę) , narażając tym samym ludność cywilną na ciągłe łapanki. palenie wsi itp. Czy opłacało się ? Nie wiem jakie straty mieli niemcy ale wg. mnie to nie było potrzebne. A wy co o tym sądzicie ???
 11. Temat zainspirowany artykułem w "Rz" . W II RP zbudowaliśmy od podstaw Gdynię , w latach 50 ub. wieku odbudowano stolicę . Dlaczego w dzisiejszych czasach nie mamy takich wielkich projektów ? Powiecie Euro : zgoda ale to głównie dzięki ukraińskiemu oligarchowi mamy te mistrzostwa i te wszystkie drogi , stadiony czy hotele powstaną tak jakby z przymusu . Czego takiego nie mamy w dzisiejszych czasach , co mieli nasi ojcowie i dziadkowie ??
 12. Sługa A.Koniecpolskiego. Jego słynny zatarg z Chmielnickim niejako spowodował wybuch powstania, które zapoczątkowało rozpad państwa Polskiego. Człowiek równie wielkiej odwagi jak i głupoty. Wielokrotnie w listach do JKW Chmiel żądał aby go wydał lecz ten tego nie uczynił. Jak wy oceniacie tę postać?
 13. Parę dni temu usunięto z centrum Talina , pomnik żołnierzy radzieckich . Wywołało to prawdziwą burzę w relacjach Rosja-Estonia . Mer Moskwy mówił , o faszystach z Estonii . Estończycy tłumaczą , że radzieccy żołnierze nie przynieśli wolności lecz kolejną okupację . UE i Polska popierają Estonię . Rosjanie bojkotują estońskie towary , blokują estońską ambasadę . Wszystko to przez jeden pomnik . Czy Estończycy postąpili słusznie ???
 14. Poszukuję informacji o walce polaków z Ukraińską Powstańczą Armią . Szczególnie o 11 pułku Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego w którym walczył mój dziadek. Proszę o szybką odpowiedź..
 15. Polska miała w swojej historii parę powstań narodowych m.in Kościuszkowskie , Listopadowe , Styczniowe , Wielkopolskie, trzy powstania Śląskie , czy postanie Warszawskie. Co by było gdyby nie wybuchły??? Może mielibyśmy dobrych naukowców,pisarzy( Którzy nie zgineliby w powstaniach) ale pod obcym panowaniem. Czy istniałaby Polska ??? Jeżeli tak to czy bylibyśmy potęgą gospodarczą , a jeżeli nie to czy byłby używany język polski ??
 16. Cud nad Wisłą

  Jutro mija 86 rocznica tzw. "Cudu nad Wisłą". Chodzą słuchy,że to nie Piłsudski opracował plan bitwy tylko Rozwadowski czy Weygan.Ale nieskupiajmy się na dowódzcach tylko na samej bitwie:Czy to rzeczywiście był cud ,a może rosjanie nie mieli z nami szans i przeliczyli się z siłami? Czekam na wasze opinie
 17. Dynastia Tudorów

  Moim zdaniem Dynastia Tudorów dobrze oddaje nastrój jaki panował w Anglii za panowania Henryka VIII. Z sezonu na sezon serial robi się coraz lepszy. Zastanawiam się dokąd będzie trwac ten serial ( czy zakończy się na śmierci Henryka czy przeciągnie się na panowanie Elżbiety). Są pewne nieścisłości czasowe, jednak gra aktorska i scenografia oddają klimat tamtych czasów.
 18. Największe zbrodnie czasów nowożytnych

  Zabicie 40tys. szyitów przez Selima I w 1511 roku.
 19. Jest dużo takich osób . Ja , ze swej strony podam przykład Kazimierza Wielkiego i Józefa Piłsudskiego . Kazimierz Wielki , król Polski . Wzmocnił państwo , zbudował wiele zamków , zwyciężył w procesie z Krzyżakami . Mówiąc wprost , jedna z największych osób w historii naszego narodu . A jednak miał bardzo skomplikowane życie osobiste . Zapewne większość z was zna incydent z jego podróży do Węgier . Podstępnie zgwałcił córkę , jednego z mieszczan . Ów ojciec zhańbionej córki podczas królewskiej wieczerzy wpadł do komnaty jadalnej , ranił króla , a królowej odciął parę palców . Nieszczęśnika zabito , a jego córkę oszpecono i wożono po różnych zakątków kraju jako dziwadło . Kazimierzowi się upiekło . Dalej miał on podobno romans z żydówką o imieniu Estra . Miał z nią dwóch synów i dwie córki . Synowie przyjeli chrzest , a córki pozostały w wierze judaistycznej . KW miał również cztery żony . Niestety nie miał on syna z prawego łoża i to właśnie na nim wygasła dynastia piastowska . Józef Piłsudski . Człowiek legenda . A jednak dla żony zmienił religie . Potem gdy spodobała mu się inna kobieta powrócił do katolicyzmu . Chociaż nie wziął rozwodu ,a jego żona jeszcze żyła , on już współżył z nową miłością . To trochę coś ode mnie . Podajcie inne przykłady?
 20. Bitwa pod Chocimiem 1621

  Jan Karol Chodkiewicz mógł pokusić się o zwycięstwo? To zależy od punktu widzenia. Jeżeli Chodkiewiczowi udałoby się przekonać radę wojenną do stoczenia walnej bitwy to przy zwycięstwie wojsk RONu moglibyśmy uzyskać lepsze warunki pokoju. Ofensywa na Dunaj raczej nieprawdopodobna. owszem, sytuacja jeśli chodzi o naszą amunicję była zła, ale chyba nie na tyle, by została nam zaledwie jedna beczka. Podobno pod koniec oblężenia Lisowczycy nabijali do karabinów trawę bo brakowało już prochów. Turcy myśleli ,że ci rzucają na nich czary Była to bitwa dużych kontrastów: wspaniała szarża husarzów z bodajże 7IX kiedy to 600 husarzy pogoniło 10 tys. turków, obrona taboru i nocne wypady kozaków z drugiej jednak strony rzeź kupców ormiańskich i liczne samobójstwa. Bitwa iście epicka.
 21. Zacznijmy może od tego, że Kozacy nie byli zbytnio pobożni. W walkę wciągnęli motyw religijny abym do powstania przyłączyły się masy czerni. Te i tak dołączały do Chmiela bo bały się wzięcia w jasyr. Chmiel o niezależnym państwie myślał dopiero w drodze powrotnej z Zamościa.
 22. Zakładamy taką sytuację, że jakimś cudem Ernest albo Maksymilian Habsburg zdobywają władzę w Polsce. Jakie byłyby ich rządy? Czy nasz kraj przestałby byc krajem tolerancyjnym? Czy król-Habsburg poradziłby sobie ze wszechwładną szlachtą? Czy udałoby się odnowienie monarchii dziedzicznej? Czy w konsekwencji tego powstałaby polska linia Habsburgów? Zapraszam do dyskusji.
 23. Wiedzę można zdobyć głównie z książek, opowiadań ludzi starszych pamiętających jakieś ważnych wydarzeniach , teraz również z ciekawych stron internetowych oraz z programów telewizyjnych. A co z forami internetowymi??? Korzystacie z informacji na tym forum?? Czy jak piszecie referat , pracę na studiach ,czy może (chyba nie przesadzę )na pracę magisterską to czerpiecie fakty z wypowiedzi innych userów???
 24. Olimpiada historyczna 2008/2009

  Gratulacje i życzę powodzenia w następnym etapie.
 25. Olimpiada historyczna 2008/2009

  Mój nauczyciel historii dzwonił do komisji sprawdzającej pracy i dowiedział się, że są już wyniki.(woj. świętokrzyskie) I się nie dostałem.
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.