Jump to content

Jaś Puchatek

Użytkownicy
 • Content count

  79
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Jaś Puchatek

 1. Kawaleria LWP

  W powszechnej świadomości utrwalił się pogląd, jakoby kres jazdy polskiej nastąpił we wrześniu 1939. Tymczasem niewielkie oddziały jazdy, istniały i we wracających z nieludzkiej ziemi wojskach Andersa, jak i w Karpackiej Brygadzie. O wiele większe sił kawalerii polskiej sformowano w ramach LWP. W sumie wystawiono 4 pułki ułanów. Zapraszam do dyskusji o ostatniej kawalerii w dziejach Polski. Mało się mówi o ułanach z lat 1944 – 1947. Tym bardziej warci są przypomnienia.
 2. Właśnie się dowiedziałem, iż sprowadzone z Niemiec skrajnie lewicowe bojówki, napadły brutalnie na grupę rekonstrukcyjną w mundurach z epoki napoleońskiej i policję. Kilka osób jest rannych, bandyci zabarykadowali się w jakieś kafejce na Nowym Świecie. GW judziła, aż dopiekła swego, na ulicach Warszawy Niemcy, znowu rozlewają polską krew. Co o tym sądzicie?
 3. Książki Komudy

  Jak oceniacie powieści i zbiory opowiadań Jacka Komudy? Mi nie przypadły do gustu, styl słaby, fabuły miałkie, a postaci papierowe.
 4. Adam Michnik

  Co sądzicie o Michniku? Zapraszam do dyskusji.
 5. Książka, którą właśnie czytam to...

  A ja teraz czytam: Powieść ,,Madame'' Antoniego Libery. Podhorodeckiego ,,Chanat Krymski w XV-XVIII w.''
 6. Książka, którą właśnie czytam to...

  Ja czytam teraz ,,Pamiętnik Wiktoryna Kuczyńskiego, kasztelana podlaskiego 1668 - 1737''.
 7. Franciszek Zubrzycki "Mały Franek"

  Samuelu! Mam wiadomość która będzie balsamem na Waszą… chciałem napisać duszę, ale Wy nie wierzycie w takie zabobony, więc napiszę: balsamem na wasze - szczere proletariackie, robotniczo – chłopskie serce. Wy towarzyszu, zapewnie nie wiecie, że w stolicy na Woli znajduje się ulica im Małego Franka! Otóż się znajduje, domki z ogródkami tam są i piękna tabliczka z wyrytym napisem: ,,Ulica im Małego Franka’’. Przesyłam szczere proletariackie pozdrowienia na Wasze Ręki! ( nie piszę dłonie, bo ręki, tak jakoś bardziej proletariacko brzmią ).
 8. Wasze ulubione cytaty i sentencje

  Czym się różni Polska Ludowa od Polski? Tym czym krzesło elektryczne od krzesła.
 9. Zamieszki w stolicy na Święto Niepodległości 2011 i 2012

  Trzeba było Niemcom zrobić drugą bitwę pod Jeną-Auerstedt
 10. Zamieszki w stolicy na Święto Niepodległości 2011 i 2012

  Ciekawa relacja http://wiktorinoc.blogspot.com/2011/11/marsz-niepodlegosci.html Mariuszu, co do ataku na grupę w mundurach napoleońskich: ,,Bojówkarze z Antify już kilka minut po południu w piątek napadli na członków grup rekonstrukcji historycznej ubranych w mundury wojsk napoleońskich i polskich z okresu Królestwa Polskiego. - Gdy ich mijaliśmy jeden z nich napluł na kolegę, który szedł w polskim mundurze z okresu napoleońskiego, z roku 1812. Celowo zaczął pluć na mundur! W tym momencie kolega odpowiedział, żeby się uspokoili. Oni coś zaczęli do nas krzyczeć po niemiecku. Doszło do szarpaniny. - mówił w rozmowie z portalem w polityce.pl Tomasz Ślesicki, członek Grupy Rekonstrukcyjnej I Pułku Legii Nadwiślańskiej.'' http://www.rp.pl/artykul/21,750702-Zamiesz...-z-importu.html
 11. Zamieszki w stolicy na Święto Niepodległości 2011 i 2012

  To, że nasze rodzime lewactwo ściągnęło Niemców, aby zakłócili Marsz Niepodległości świadczy o tym, że: - lewacy nie cofną się w walce z polskością przed żadną podłością, nie ma dla nich żadnej świętości, której by nie podeptali. - Jeżeli musieli ściągnąć Niemców, to znaczy, że w całym kraju nie dali rady znaleźć, kilkudziesięciu rodzimych drani, którzy ośmieliliby się zaszargać 11 listopada. Co jest pocieszające, bo mówi coś dobrego i o stanie naszego społeczeństwa i o mizernym zapleczu lewactwa wśród zwykłych obywateli.
 12. Zamieszki w stolicy na Święto Niepodległości 2011 i 2012

  Policja zapewne dostała rozkaz z góry, aby tych Niemiaszków łagodnie traktować. GW ma długie macki, a melinę miała ta banda w knajpce NoWy Wspaniały Świat, to miejsce ludzi z Krytyki Politycznej niejakiego Sierakowskiego.
 13. Moje uwagi do filmu: - Tytułowa bitwa, sprawia wrażenie, ataku batalionu czerwonej piechoty na kompanię Polaków w okopie, uratowanych przez szarżę plutonu ułanów, na tyły tego bolszewickiego batalionu. Brak właściwie, masowych scen, pokazujących, że to ogromna bitwa była. - Wcale nie czuć, że my tę bitwę wygraliśmy, gdybym nie znał historii to bym powiedział, że to bolszewicy wygrali, naszych koszą jak kaczki. Jedynie scena z Leninem na końcu mówi o zwycięstwie naszych, no i dialog między Marszałkiem a Wieniawą, a można było pokazać radość cywili i żołnierzy, a tutaj, szarża plutonu ułanów, rana głównego bohatera i okop wybitych Polaków na zakończenie. Zamiast pokazać stosy sowieckich trupów, kolumny jeńców, zdobyte armaty i sztandary, pokazali okop wybitych naszych, eh… Aktorzy, główna para kochanków, kto tych ludzi polecił do głównych ról? Toż ten Szyc powinien w telenowelach grać raczej, a dama jego serca, to co najwyżej teatrzyk osiedlowy okupywać, a nie w filmach grać. Nie ma już normalnych aktorów w tym kraju?
 14. Wojna grecko-turecka 1920-1922

  Trochę zdjęć kawalerii Grecji z tej wojny: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/b/bf/Greek_Cavalry_Asia_Minor_1921.jpg http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/5b/Dorylaio.JPG Według Wikipedii Grecy mieli 1 dywizję kawalerii ( jak w czasie II wojny), a Turcy 5 dywizji. http://en.wikipedia.org/wiki/Greco-Turkish_War_(1919%E2%80%931922) Co ciekawe wojna z Grecją była dla Turków częścią wojny o Niepodległość http://en.wikipedia.org/wiki/Turkish_War_of_Independence Tutaj OD.B z bitwy Dumlupınar http://en.wikipedia.org/wiki/Order_of_battle_for_the_Battle_of_Dumlup%C4%B1nar
 15. Wojna grecko-turecka 1920-1922

  A co wiadomo o udziale kawalerii w tej wojnie? Jak była liczna? Były jakieś szarże czy bitwy kawaleryjskie?
 16. Alfred Longin Schütz ur. w 1910 r. w Tarnopolu. Twórca melodii ,,Czerwonych maków na Monte Cassino''. Zmarł w 1999 roku.
 17. Adam Michnik

  Napisałem: Otóż, może jest to spojrzenie usprawiedliwione wobec pewnych dziennikarzy Wyborczej... Miałem na myśli Helenę Łuczywo, według wywiadu z Cichym, prezentowała taką postawę. Co do Michnika czy to goj czy Żyd? I jednych i drugich taktuje czysto instrumentalnie.
 18. Adam Michnik

  Przecież napisałem o tym, że twierdzenie, że jest nacjonalistą żydowskim jest nieprawdziwe.
 19. Adam Michnik

  Temat jakoś nie budzi zainteresowania, trzeba go zatem rozruszać. Często można spotkać opinię, iż Adam Michnik i jego Gazeta, lansują nacjonalizm swej mniejszości narodowej, czyli nacjonalizm żydowski. Otóż, może jest to spojrzenie usprawiedliwione wobec pewnych dziennikarzy Wyborczej, o tyle nazywanie Michnika nacjonalistą swej mniejszości narodowej, budzi mój głęboki sprzeciw. Dlaczego? Dlatego, iż najzwyczajniej w świecie Michnika nie można nazwać dobrym Żydem patriotą, Tak samo jak i nie można go nazwać polskim patriotą. O ile często środowiska patriotyczne podnoszą kwestię braku polskiego patriotyzmu u naszego bohatera, o tyle w ich spojrzeniu jest pewna zasadnicza luka. Luką to jest fakt, iż Michnik równie obojętny jest wobec starozakonnych. Jego gest, jego deklaracje wobec Żydów są tak samo puste, jak i wobec Polaków. On traktuje walkę z antysemityzmem niezwykle instrumentalnie, jako broń polityczną, używa jej kiedy mu wygodnie, wobec osób, które są łatwymi ofiarami. Wystarczy jeden przykład: ,,Jaruzelski był przecie_ swego czasu urzędowym „Żydobójcq" wewnątrz LWP! A. Zambrowski: „Cieszy sie uznaniem w swym obozie ideowym jeden z czołowych bohaterów hecy antyżydowskiej — generał Wojciech Jaruzelski. Ten dżentelmen, będący mężem zaufania policyjnych służb specjalnych ZSRR, stał na czele państwowej akcji «aryzacji» wojska, która wyniosła go najpierw na stanowisko ministra obrony narodowej PRL, a później na szczyty władzy partyjnej i państwowej w Polsce!". Taki antysemicki „prometejski ogień" jakoś Michnika nie odstręczył od braterstwa z generałem J. i z reszta czerwonych udziałowców „okrągłego stołu", chocia_ antysemitów było wśród nich co niemiara. Dlaczego? Bo istnieje jeszcze jedna rzecz, która nie śmierdzi — władza. Władzuchna! „ — Trzeba władze brac!".’’ A zatem Michnik to człowiek, który dla władzy i pieniędzy gotów się skumać z największymi antysemitami, trudno takiego człowieka nazwać żydowskim patriotą. Skupiłem się na jego instrumentalnym, fałszywym taktowaniu patriotyzmu żydowskiego, a raczej jego braku, gdyż jego identyczna postawa wobec polskości jest świetnie znaną. A co w o tym sądzicie?
 20. Kolego Widłobrody balumie? to jak to z tą pedofilią u Sienkiewicza było? :thumbup:
 21. Kolego Widłobrody, waści styl wypowiedzi przypomina mi o Słońcu Historyków.org balumie, czyżbyś to był Ty? Jeśli tak, to napisz czemuś stwierdził, że Sienkiewicz był pedofilem?
 22. Pod wpływem dyskusji w tym temacie https://forum.historia.org.pl/topic/60-ksiazka-ktora-wlasnie-czytam-to/page__pid__201203__st__1815#entry201203 postanowiłem założyć osoby wątek. Co Wam wiadomo o szarżach kawalerii Niemiec w latach 1914 – 1918? Jaka była największa? Ile ich się odbyło? P.S Postanowiłem umieścić temat w tym dziale, gdyż szarże zapewne odbywały się na różnych frontach.
 23. Jenerał Bernard Mond - waleczny dowódca oddziałów ochotniczych w wojnie 1920, w kampanii 1939 dowodził 6 DP. http://pl.wikipedia.org/wiki/Bernard_Mond Jenerał Mieczysław Norwid-Neugebauer http://pl.wikipedia.org/wiki/Mieczys%C5%82aw_Norwid-Neugebauer Jenerał Jakub Lewiński, szef sztabu kawalerii Królestwa Polskiego. http://pl.wikipedia.org/wiki/Jakub_Lewi%C5%84ski
 24. Gwałty radzieckie. Gwałty polskie

  ,,Za młodu nasłuchałem się wiele o tych sprawach od ludzi, którzy byli świadkami lub znajomymi świadków tych wydarzeń. Nieżyjący już mój kolega ze studiów, a następnie dyplomata PRL Bogdan Paszek był ochotnikiem w II Armii LWP gen. Karola Świerczewskiego. Gdy mieszkaliśmy w 1953 roku razem w jednym pokoju studenckim w Moskwie, w zaufaniu opowiadał mi, jak podczas patrolu na terenach za Nysą znaleźli w lesie polanę pełną zgwałconych i okrutnie zamordowanych Niemek. Było to na przełomie kwietnia i maja 1945 roku. Nie znający się nawzajem moi znajomi z różnych stron Polski opowiadali mi wielokrotnie o różnych przypadkach gwałcenia przez Rosjan Niemek.'' Za: http://www.asme.pl/121875987362152.shtml Czyli żołnierzy LWP to szokowało nawet po latach.
 25. Hilary Minc

  A jak on tego karpia wprowadził?
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.