Jump to content

DiTo

Użytkownicy
 • Content count

  216
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by DiTo

 1. Titanic 3D

  Właśnie wróciłem z kina..Mimo że film widziałem niezliczoną ilość razy to jeszcze mi sie nie znudził Co do samego 3D - parę scen wygląda dobrze ( ujecie wraku od dziobu,klatka schodowa pod wodą no i kilka scen płynącego statku..) Fajnie zobaczyć "odświeżonego" Titanica na dużym ekranie tym bardziej w IMAX'ie , ale jednak szału nie ma.. Dobry film w trójwymiarze to ten który od razu jest pod trójwymiar robiony , lecz wydaje mi się że tak na prawdę na prawdziwe kino 3D będzie trzeba jeszcze pare lat poczekać. Jakie są wasze opinie ?
 2. Operacja Red Wings

  Operacja prowadzona przez SEAL Team 10od 27 czerwca 2005 roku w górach Sawtalo Sar w prowincji Kunar na wschodzie Afganistanu. Miała ona na celu schwytanie lub zabicie Ahmada Shaha, powiązanego z Al-Kaidą przywódcę tamtejszych bojówek. Operatorzy zostali zdekonspirowani przez wysłanych prawdopodobnie w góry cywili sprzymierzonych z Talibami ( istnieją też przypuszczenia, że Shah już wcześniej dowiedział się o obecności wroga w okolicach doliny Korangal. W każdym razie, po ok. 2 godzinnej wymianie ognia zginęli : Special Warfare Operator, Second Class Danny Dietz Special Warfare Operator, Second Class Matthew Axelson LT Michael P. Murphy (odznaczony pośmiertnie Medalem Honoru) oraz 19 osobowa grupa ratunkowa ( w tym piloci 160.SOAR) ze zestrzelonego śmigłowca Chinook dowodzona przez LCDR (Lieutenant Commander) Erika S.Kristensena Przeżył tylko uratowany przez miejscową ludność Hospital Corpsman First Class Marcus Luttrell. Stoczona walka pokazała oszałamiająco poziom wyszkolenia US Navy SEALs (ilość ran przy których kontynuowali oni walkę oraz obrażenia wynikłe z upadków z dużych wysokości z których operatorzy spadali w celu wycofania się spod ostrzału przeważających sił wroga ( ok.80-100 Talibańskich bojowników). Nie jest znana dokładna liczba zabitych po stronie sił dowodzonych przez Shaha. Szacuje się, że maksymalna liczba mieści się w granicach 35. Na Forum nie ma zbyt wiele wątków poświęconych USNS, a więc zachęcam do dyskusji o tej jednostce i o tej operacji. Jeśli ktoś ma jakieś ciekawe informacje to proszę o zamieszczanie bo temat dla mnie nader interesujący. Przeczytał ktoś może książkę M.Luttrella ?
 3. Operacja Red Wings

  Witamy Film, jak to film od książki różni się w wielu aspektach, ale to już temat na inną dyskusję. To wideo to dobry materiał, nie spodziewałem się takowego. Czy wiemy czyje ciała są sfilmowane przez talibów ? Odsyłam do odpowiednich działów Subfora Hyde Park
 4. Najlepszy niszczyciel czołgów II wś

  Działo w SU znajduje się niżej niż w ISU , " środki " kół napędowych ISU są bardziej " szpiczaste " . ISU ma nad silnikiem żaluzje wylotu powietrza a na tylnej płycie dwie okrągłe pokrywy dostępu do transmisji. SU mial nieco większą moc jednostkową i w związku z tym nieznacznie wyższe osiągi (43 km/h vs. 37km/h, choć wersja z 1945 już dorównywała SU). ISU był za to nieco lepiej opancerzony (max 90 mm, w SU do 75 mm). Uzbrojone były tak samo. Jeśli chodzi o zasięg trochę to skomplikowane. Pojemność wewnętrznych silników na rzecz Su-152, ale widać że w późniejszych wersjach Isu-152 jest to aż 920 l + dodatkowe 360 dawały spory zapas i zasięg ponad 600 m,lecz to już nie ma znaczenia bo obie wersje powstały grubo ponad dekadę po IIWŚ. SU: Zasadnicze: 600-615 l, dodatkowe: 360 ISU: 560 l (maksymalnie (wewnętrzne zbiorniki paliwa) 920 l (ISU-152K, ISU-152M) (wewnętrzne zbiorniki paliwa) 360 l (maksymalnie) (cztery zewnętrzne zbiorniki paliwa, nie połączone z systemem paliwowym) Nie jestem w stanie ściśle odpowiedzieć dlaczego powstał Isu-152. Jedynymi powodami wydają mi się grubszy pancerz i zmiana podwozia na to z IS'a (lepiej opancerzonego)
 5. M4 Sherman

  Trudno to porównywać. Podstawowe wersje i Shermana i T-34 były projektowane głównie jako czołgi wsparcia piechoty Natomiast T-34/85 od rozwinięć M4 był z pewnością skuteczniejszy nawet jeśli nie miał wygodnych foteli
 6. Najlepszy niszczyciel czołgów II wś

  Specyfikę mają prawię tą samą.
 7. Najlepszy niszczyciel czołgów II wś

  ISU mógł zabrać 21 pocisków. Jagdtiger - 40. Poza tym jestem przekonany, że posiadał działo o lepszym skupieniu i mniejszym rozrzucie. Wybierając Najlepszy niszczyciel czołgów II wojny światowej kryterium powinno być to jaki był jego udział w walkach i jak się tam spisywał, a nie to czy miał najgrubszy pancerz i najcięższe działo. W gruncie rzeczy niszczył się sam. Był zbudowany na podwoziu Panzerkampfwagen VI Ausf. B "Königstiger" vel Tiger II alias Tygrys Królewski(Bengalski). W skrócie - coś co psuję się na potęgę i spala dużo paliwa, a przy stanie 48 sztuk, które trafiły na front prezentuje się fatalnie. Jestem w stanie stwierdzić, że lepiej w zestawieniu z Jagdtigerem prezentował się Ferdinand(Elefant) choć i temu psuł się silnik. Ogólnie stawiam zdecydowanie na Jagdpanther.
 8. D'Day jakie samoloty/ statki

  Wydaje mi się, że Mk VIII Cromwell, ale ze względu na pancerz i słabe działo został wyparty w armii brytyjskiej przez Shermany ( w wersji Firefly) Tu o samolotach P-51 Mustang
 9. Zapewne najwięcej tu http://www.dulag121.pl/
 10. Sabaton

  No a mnie właśnie ta "lekkość" Sabatonu przyciąga bo tak jak wspomniałem w metalu w ogóle nie gustuje.
 11. No tak, ale co innego jakaś własna inwencja, a co innego "narzucanie". W celach modelarskich, kolekcjonerskich, historycznych - czemu nie, makieta obozu niezła rzecz. Natomiast dziecko bawiące się małym ludzikiem chodzącym po Auschwitz z klocków LEGO to już z lekka nieporozumienie. Sam swojego czasu, miałem fazę na tworzenie i modelowanie czego wytworem była makieta plaży Omaha. Bunkry były,zapory i dużo drutu. :thumbup: Szkoda, że nie mam już żadnego zdjęcia
 12. Sabaton

  Nie wiem czy mam po prostu dziwny gust, czy trafiłem na ich przeciwników W ogóle nie gustuje w metalu i jest to jedyny zespół prezentujący ten styl którego słucham.
 13. W tym wypadku, jak najbardziej przesada.
 14. Sabaton

  i bardzo dobrze, bardzo prosta i atrakcyjna lekcja historii. nie rozumiem ?
 15. Idąc tym tropem cała ich seria na którą składają się Sherman,Tygrys,Pantera,Matilda,działa i transportery jest bezsensowna. Klocki jak najbardziej odpowiednie dla dzieci w wieku 7< lat..
 16. Bo ja wiem...Nawet fajne to. Ja tam w wieku 5+ bawiłem się plastikowymi żołnierzykami i po pierwszych seansach "Pancernych" byłem. Niech rodzic który kupi taki zestaw, poświęci czas teraz i w przyszłości na edukacje małego w tym zakresie,a nie bezmyślnie wciśnie mu go na zapchanie czasu. Nie martwiłbym się raczej, że takie dziecko za parę lat zacznie jakoś psychopatycznie podchodzić do Powstania Warszawskiego, zwiedzając z miną tegoż ludzika warszawskie muzeum. Secesjonisto, ciekaw jestem co sądzisz ?
 17. Sabaton

  Jeden z nielicznych zespołów, który jest dla mnie ponadczasowy i nie znudził nigdy. Jeden z nielicznych zespołów, których każdy utwór przypada mi do gustu. Jedyny zespół, który mobilizuje mnie do zagłębiania się w historię. I w końcu jedyny zespół, który jasno przekonuje mnie : "Możesz być dumny, że jesteś Polakiem."
 18. Sabaton

  Jak oceniacie najnowszą płytę ? Night Wiches,Inmate 4895.. genialne !
 19. Gdzie najlepiej studiować historię?

  Limity i progi - UJ
 20. Co polecacie od Ludluma ? Oprócz Mozaiki Parsifala i Protokołu Sigmy - obie wciągnęły mnie niesamowicie. Polecam.
 21. Czego teraz słuchasz?

  https://www.youtube.com/watch?v=Ndzj52FPgXo Panowie dalej w formie :thumbup:
 22. Z tego co pamiętam Antony Beevor D-DAY- tam o wstępach do inwazji i planowaniu było całkiem sporo.
 23. Akcja "M"

  Akcja „M” - akcja oddziaływania Szarych Szeregów na młodzież nie zorganizowaną, powołana w lecie 1942 w Warszawie, a następnie prowadzona w całej Polsce w powiązaniu z Kierownictwem Walki Cywilnej (KWC). No więc, czy druki rozprowadzane już wcześniej jak i te z późniejszego okresu, nie zostały "podpięte" pod ten kryptonim ? Czy może pisma wymienione w rozdziale książki Pawła Miłobędzkiego to już całkiem inna historia ?
 24. Akcja "M"

  Konspiracyjna prasa Szarych Szeregów w Krakowie O samej akcji wzmianki nie widzę, ale rozumiem że od 1942 pisma w Krakowie, jak i w całym kraju, były wydawane już z ramienia "M". Same "Kamienie na szaniec" zostały wydane właśnie jako lekturę wychowawczą dla młodzieży. "Program wychowawczy akcji „M” został zawarty w sztandarowej ulotce; był to tzw. katechizm „M”." Może ktoś posiada jakieś informacje na ten temat ? Jaka była treść takiej ulotki ?
 25. Fizjologia a dlugotrwalość lotu.

  Przeglądam właśnie fora i na ciekawe rzeczy natrafiam . Podobno Rosyjscy piloci mają właśnie takowe pojemniki z rurkami, a amerykanie korzystają z pampersów. "Jeszcze w latach 50 w czasie wojny koreańskiej, gdy jeszcze nie rozpętała cała ta tzw. "wojna z narkotykami" to piloci amerykańscy podczas długich lotów zażywali właśnie amfetaminę, oczywiście odpowiednio dawkowaną i pod kontrolą wojskowych lekarzy. " Podobno trwało to nawet do I Wojny w Zatoce...
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.