Jump to content

Jack Sparrow

Użytkownicy
 • Content count

  442
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Jack Sparrow

 1. Witam serdecznie Nowy semestr, nowe wyzwania a stary Ja. W ramach zaliczenia mam napisać referat wykorzystujący tekst źródłowy, na temat wpływu Uniwersału Połanieckiego na Powstanie Kościuszkowskie. I tutaj zwracam się do was koledzy. Czy ktoś mógłby polecić jakieś opracowania, artykuły, książki na wspomniany temat? Z góry dziękuje za pomoc. Pozdrawiam.
 2. Czyli praca Koweckiego może być w sumie pomocna.
 3. https://historia.org.pl/2009/10/27/uniwersal-polaniecki-7-maja-1794-r/ Jak widać z tym nie będzie problemu
 4. Na widelec jako tekst źródłowy dostalem właśnie Uniwersał Połaniecki.
 5. To jeszcze zapytam się o prace tego samego autora pt. „Uniwersał Połaniecki i Sprawa Jego Realizacji”. Warto wykorzystać?
 6. Pytam się po prostu... mam już trochę materiałów (np. artykuł Jerzego Koweckiego pt. Chłopi czynszowi w reformach insurekcji 1794 roku, jak ktoś doradzi czy to dobry lub zły wybór chętnie posłucham argumentacji). Temat nie ukrywam jest też dla mnie nieco problematyczny, dlatego poprosiłem o pomoc.
 7. Obecny semestr na uczelni otrzymuje przydomek „esejowy”. Na warsztaty z historii średniowiecza wybrałem temat „przedstawienie chrztu Polski w podręcznikach do historii z PRLu”. I tutaj mam do was prośbę. Mógłby ktoś przytoczyć nazwiska autorów, nazwy podręczników, wydawnictwa takowych? Nie pogardzę też poleceniem jakiś źródeł z epoki na temat chrztu Mieszka I. Pozdrawiam
 8. Mam jeszcze pytanie. Bo to wszystko co mi podałeś, na pewno mi się przyda, zakwalifikuje się jednak do opracowań. Potrzebuje jeszcze źródeł i tutaj chodzi mi głównie o podręczniki z tego okresu. Mógłbyś przytoczyć jakiś autorów lub miejsce gdzie takowe mogę znaleźć?
 9. Dziękuje za pomoc, pozdrawiam
 10. Jan Klemens Kazimierz Branicki

  Jest dzięki bardzo, zapiszę sobie te stronę. Wydaje się być bardzo pomocna i na pewno jeszcze się kiedyś przyda. Pozdrawiam
 11. No i znowu rzuciło mnie na forum zadanie zaliczeniowe. Moim zadaniem jest stworzenie drzewa genealogicznego tego magnata i o ile znalazłem informacje o jego żonach i rodzicach to problem zaczyna się przy rodzeństwie i przy jego dzieciach. Mógłby ktoś podać najlepiej stronę internetową gdzie znajdę informacje na ten temat? Z góry dziękuje j pozdrawiam
 12. Witam szanowne towarzystwo, piszę do was z prośbą ale najpierw kilka słów wstępu. Otóż semestr na którym obecnie walczę o zaliczenie zyskał przydomek semestru esejów. Aby zaliczyć ćwiczenia muszę napisać esej o tematyce dowolnej, jedyne ramy to praca ma poruszać temat średniowiecza w Polsce. Wybrałem temat powstania pierwszego w Polsce uniwersytetu i tutaj mam pytanie do was. Jakie artykułu i książki polecacie w tym temacie? Dziękuje za wszelką pomoc i pozdrawiam.
 13. Powstanie Chmielnickiego

  Całkiem nie dawno leciał w telewizji film „Ogniem i Mieczem” strasznie zainteresowałem się tematem powstania kozackiego pod dowództwem hetmana Bogdana Chmielnickiego. Jak byście mogli napiszcie coś na temat hetmana jego atamanów i dowódców o przebiegu całego powstania i o stratach polskich i kozackich. A i jeszcze jedno czy Kozacy wywalczyli to, co chcieli i jak skończył Bogdan Chmielnicki.
 14. Od jakiegoś czasu przeglądając sobie fb lub inne media cały czas słyszę o strajku rezydentów i o tak zwanym proteście lekarzy. Zdarzyło mi się także na piwie z kolegami którzy mocno związani są partią Razem o tym słyszeć. Mają na to prostą receptę mianowicie zwiększyć im wynagrodzenie wpompować więcej PKB w służbę zdrowia i nie dopuścić do prywatyzacji bo doprowadzimy do strasznej sytuacji jak w USA. Z drugiej jednak strony inni koledzy bardziej związani z liberalną stroną barykady mają swoją receptę na ten problem mianowicie pełna prywatyzacja i pozwolenie na działanie prywatnym firmom ubezpieczeniowym a za sytuacje w USA obwinniają lobby i interwencjonizm. Popatrzmy jednak na fakty, Polska przeznacza na służbę zdrowia mniej niż zalecany poziom europejski (mniej niż 6,8% PKB), masowa imigracja lekarzy, pielęgniarek itd. jak tak dalej pójdzie nie będzie miał kto nas leczyć, lekarze pracujący po kilka dyżurów z rzędu (zdarzało się, że niektórzy po prostu umierali z przepracowania) jeśli chodzi o zdrowie psychicznie, wcale nie jest lepiej zarówno w formie leczenia jak i naszej mentalności. Wg. NIK, Ministerstwo Zdrowia nie radzi sobie z własnymi planami poprawiania opieki nad zdrowiem psychicznym Polaków, Polacy wciąż zbyt często traktują depresję jako urojone schorzenie, tymczasem z powodów zaburzeń psychicznych bierzemy prawie 20 milionów dni wolnych rocznie (co jest wzrostem o 70% w ciągu ostatnich 6 lat) to oczywiście wiąże się nie tylko z cierpieniem ludzi ale (tak, wiemy, okrutne i bezduszne) również z kosztami finansowymi. Dni wolne to tylko objaw głębszego problemu. Wg szacunków aż 7,5 miliona Polaków cierpi na jakąś formę zaburzeń psychicznych a niestety część z nich nie chce szukać pomocy - obawiając się oceny przez bliskich, ostracyzmu społecznego. Jest o co walczyć. Polska jest jednym z niechlubnych liderów w Europie pod względem samobójstw. Jestem ciekawy waszego zdania koledzy i koleżanki, jakie macie pomysły jak to rozwiązać, więc zapraszam do dyskusji.
 15. Protest Lekarzy Rezydentów

  Jakby ci to powiedzieli moi koledzy z partii Razem: "Protestuj walcz o swoje, zniszcz wyzysk" A ci z drugiej strony barykady: "Zdobądź umiejętności potrzebne na rynku pracy i doświadczenie w zawodzie"
 16. Protest Lekarzy Rezydentów

  Z tego co wiem to 2 tysiące z hakiem
 17. Protest Lekarzy Rezydentów

  Przepraszam moją niewiedzę ale czym jest tacho?
 18. Protest Lekarzy Rezydentów

  Secesjonista to dobre pytania. Ja osobiście nie mam zdefiniowanego poglądu w tej sprawie (bo jaki pogląd o świecie może mieć 20-latek). Wydaje mi się że bardziej chodzi o pielęgniarki, mianowicie o dość sporą dziurę w demografii (postaram się znaleźć taki wykres ale niczego nie obiecuje bo na fb panuje chaos), co do samobójstw dane czerpałem z rejestru WHO. Gregski/Tato to akurat wiem, że wysokość pensji jest zależna od twoich umiejętności praktycznych a nie tylko teoretycznych. Wklejam też popularny na portalach społecznościowych plakat hmm informacyjny?
 19. Sumeryjska vs Asyryjska Lista Królów

  Raczej wątpię, prędzej profesorowi chodziło o to czy Ziusudra tam występuje. Jutro zresztą się dowiem i dam znać jak poszło. Dobranoc
 20. Dawno mnie tu nie było, a w związku ze studiami historycznymi będę zapewne cześciej tutaj zaglądał ale do rzeczy. Obecnie na zajęciach ze źródłami z bliskiego wschodu los rzucił mnie do grupy kierowanej przez mniej lub bardziej (ale raczej bardziej) znanego Profesora Zawadzkiego, który podobno słynie z motywowania studentów do pracy. Na jutrzejsze zajęcia kazał nam przeczytać fragment Mitów Sumeryjskich co nie sprawiło mi zbyt dużych problemów. Niestety gorzej jest z drugim zagadnieniem, mianowicie mam porównać sumeryjską i asyryjską listę królów i mimo moich szczerych chęci nic nie wychwytuje a od imion na tych listach dostaje szału. Prosiłbym o pomoc w wyjaśnieniu czym się te listy różnią, może jakieś fakty i ciekawostki na ich temat. Przyjmę każdą pomoc. Pozdrawiam i liczę na pomoc.
 21. Sumeryjska vs Asyryjska Lista Królów

  Mieliśmy to porównać do mitu o potopie i przyrównać do tych list. Tylko na sumeryjskiej liście nie ma wzmianki o tym, że pierwszym władcą Eridu był Ziusudra tylko Alluim nie wiem jak jest z asyryjską listą bo nie mogę się połapać z imionami tych władców.
 22. Nie ma I wojny światowej

  Wiadomo, że z powodu I wojny światowej powstały nowe państwa i księstwa. Powstały też nowe ruchy polityczne mianowicie naziści i bolszewicy. A co by było gdyby I wojna nie wybuchła. Czy Polska nie odzyskałaby niepodległości, czy doszłoby do II wojny światowej, czy powstałyby Nazistowskie Niemcy i Bolszewicka Rosja? Zapraszam do dyskusji.
 23. Śmierć Bin Ladena

  Jak sądzicie czy operacja Geroni Mo była morderstwem czy koniecznością? Czy w ogóle powinno się ją tak nazywać? Zapraszam do dyskusji.
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.