Jump to content

Gorodecki

Użytkownicy
 • Content count

  31
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Gorodecki

 1. Wojna zimowa - literatura

  Witam! Rozglądam się ostatnio za jakąś pozycją opisującą starcie ZSRR z Finlandią i w związku z tym mam prośbę o doradzenie mi w wyborze. Od razu zaznaczę, że dużo bardziej od przeżyć żołnierzy obu stron na froncie interesuje mnie wątek strategiczny i taktyczny. Pozdrawiam
 2. Co najczęściej oglądasz w telewizji?

  Ja poza standardowym zestawem (wiadomości, piłka nożna) oglądam jeszcze teatr telewizji w każdy poniedziałek. Polecam
 3. 5 września ETA ogłosiła bezterminowe zawieszenie broni. Jak myślicie czy jest to powolny koniec walki tej organizacji czy może tylko sposób na złapanie "chwili oddechu" przed ponownym rozpoczęciem działań? Jak oceniacie działania Patxi Lopeza, który bezkompromisowo dąży do rozbicia terrorystów. Czyżby nadchodziły spokojniejsze czasy dla kraju Basków?
 4. https://forum.historia.org.pl/index.php?showtopic=3829 Miłej lektury. Coś mi wazeliną tu pachnie...
 5. Przyszła praca domowa

  ArekII dobrze kombinuje. To jest praca domowa w III klasie gimnazjum a nie referat na UJ. Ja na Twoim miejscu skupiłbym się na maksymalnie 3 rzeczach z jednej dziedziny np. lotnictwa(i dużo więcej czasu poświęcił na skutki wprowadzenia danej(ych) innowacji a mniej nad ich genezą).
 6. Sport

  Póki co to Cracovia prezentuje równą formę...
 7. Sport

  Na to, że Korona zagra w pucharach to pieniędzy bym zdecydowanie nie postawił . Wczoraj oglądałem kolejny mecz Lecha(z Lechią) i ta drużyna jest jak dr Jekyll i mr Hyde. Pierwsza połowa na remis z przewagą zespołu z Gdańska a druga połowa to już zupełnie inny mecz i koncertowa gra gospodarzy. Wydaję mi się, że jak Lech skończy swoją przygodę w pucharach(oby nie za szybko) to na ligowych boiskach nie będzie miał kto go zatrzymać.
 8. Jak daleko była III Rzesza od pokonania ZSRR?

  Potwierdzam "rewelacje" kaczmilka. Opis pochodzi z "Operacji Barbarossa" Paula Carella. Z tego co pamiętam to "manifestantów" złapało i zabiło NKWD.
 9. bitwy punickie!

  http://pl.wikipedia.org/wiki/I_wojna_punicka http://pl.wikipedia.org/wiki/II_wojna_punicka http://pl.wikipedia.org/wiki/III_wojna_punicka Życzę miłej lektury.
 10. Prośba o pomoc - Parę pytań do rozwiązania

  Czas potrzebny na napisanie tego posta wystarczyłby na znalezienie odpowiedzi. Jednak nie będę taki i podpowiem pl.wikipedia.org powinno wystarczyć.
 11. co oznaczają te 2 pojęcia?

  A nie przypadkiem banicja i infamia? Gdzie usłyszałeś te pojęcia?
 12. Casus Irak: jak pozbyć się "obcych"?

  OT Czy na tym forum obowiązują jakieś normy językowe? Czemu temat w którym niektórzy "propagują" rasizm nie jest kasowany?
 13. Eksperymenty niemieckie i japońskie - porównanie

  Czy dla Niemców była to jednak "po prostu zabawa"? Naziści raczej poszukiwali taniego i skutecznego środka sterylizacji, który mógłby stać się realną alternatywą dla "ostatecznego rozwiązania". Jeśli mowa o celach ich eksperymentów to trzeba również wspomnieć o badaniach "w drugą stronę" czyli poszukiwaniu przez nazistów odpowiedzi na pytanie od czego zależy i czy istnieje szansa na wywołanie ciąży mnogiej.
 14. Na pewno wiadomo, że w czasie wojny bardzo wątpliwą reputacją cieszyło się SS. Gdy pobór ochotników do tej formacji przestał wystarczać część poborowych była wcielana bezpośrednio. Tego rodzaju zaciąg wywołał protest zarówno wśród rodziców jak i kościołów wielu wyznań. W ramach kompromisu wprowadzono więc miesięczny okres unitarny po którym rekrut mógł wybierać między SS i Wehrmachtem. Protesty te pokazują jednak jaką opinią wśród części społeczeństwa cieszyło się SS. A jak stała sprawa z żołnierzami przebywającymi na urlopach? Może oni mogli stanowić jakieś źródło informacji (przynajmniej dla rodzin i bliskich) na temat wojny i działań na zapleczu frontu?
 15. Zadanie na historie - Wolna elekcja

  http://kalendarium.polska.pl/wydarzenia/article.htm?id=82955 http://historia.gazeta.pl/historia/1,98786...na_elekcja.html Przyczyny są całkiem dokładnie opisane a co do skutków to pochwal się co sam wymyśliłeś a potem pomożemy(pomogę). Swoją drogą mógłbym się założyć, że wszystko jest dokładnie opisane w podręczniku(przynajmniej w moim było) więc może czas najwyższy podjąć odważną decyzję i go przejrzeć?
 16. Atak na Iran?

  Co to jest pakistańska organizacja paramilitarna skrajnego reagowania?
 17. Twój stosunek do polskiej rzeczywistości

  M. in. dlatego wybrałem PW. Pytałeś forumowiczów o perspektywy(szanse życiowe) ja póki co nie mam zbyt wielu powodów do narzekania a jak będzie to się dopiero okaże. Tu niestety masz racje. Rząd nie śpieszy się póki co z działaniami i chyba liczy na "doczołganie" się do 2013 roku kiedy dostaniemy(samorządy dostaną) pełne zwroty wydatków z Brukseli. Tak czy inaczej gdy przekroczymy 55% będzie trzeba uruchomić poważne działa oszczędnościowe albo kreatywną księgowość.
 18. Twój stosunek do polskiej rzeczywistości

  Ja też jestem bardzo pozytywnie nastawiony. Mam możliwość darmowego kształcenia przez co wiele dróg i możliwości stoi przede mną otworem a czy z nich skorzystam zależy tylko ode mnie. Czego więcej chcieć? No może tylko żeby te "przeklęte" fotoradary nie były ukrywane na drzewach... A już tak całkiem na poważnie to uważam, że już jest dobrze a będzie jeszcze lepiej . Byłoby przynajmniej spokojniej.
 19. Nie można oceniać postawy mieszkańców i elit politycznych danego kraju bez odniesienia do ich historii. Przykładem niech będzie Czechosłowacja. Klęska pod Białą Górą była ostatnim momentem w historii Czech w którym chęć walki o niepodległość wygrała z mentalnością wojaka Szwejka. Patrząc z perspektywy czasu była to jednak decyzja słuszna. Kraj uniknął wielu zniszczeń a ludność cierpień. Nie potrafię natomiast zrozumieć dlaczego mieszkańcy Francji pozwalali(a często wręcz pomagali) w wywózce Żydów do obozów zagłady. Nie trzeba było aktów niesamowitej odwagi czasami wystarczyłby tylko bierny opór. Ogólnie postawa dużej części społeczeństwa francuskiego podczas drugiej wojny światowej chluby im nie przyniosła, ale jest to kolejny przykład polityki współpracy z okupantem, który przyniósł wymierne korzyści. Francuzi skończyli wojnę z stosunkowo małymi zniszczeniami oraz z własną strefą okupacyjną.
 20. Książka, którą właśnie czytam to...

  Ja właśnie kończę Operacje Barbarossa P. Carella i jestem bardzo pozytywnie zaskoczony bo słyszałem wcześniej wiele różnych opinii na temat tej pozycji a czeka na mnie jeszcze Czerwony Blitzkrieg Beshanova.
 21. Trzeba byłoby doliczyć również koszty utrzymania/obsługi takiego lotniska a jak sam kolega wspomniał budżet MON jest i tak mocno napięty.
 22. Nie sposób(niestety) odmówić Ci racji w kwestii studiów zaocznych i dziennych. System szkolnictwa jest zły(co pokazują m. in. rankingi w których nasze najlepsze uczelnie zajmują miejsca pod koniec czwartej/piątej setki), ale stwierdzenie, że część maturzystów nie poradziłaby sobie z przejściem ósmej(szóstej) klasy jest skrajną przesadą.
 23. Może jakieś argumenty? Maturę zdawałem 3 lata temu i wśród moich byłych koleżanek/kolegów nie odważyłbym się wytypować osoby, która nie dałaby radę wyjść poza ósmą podstawową.
 24. Ostatnio grałem w...

  I ja ostatnio do HoI wróciłem. A koledze polecam grać na patchu 1.06 i jeśli wtedy czegoś takiego dokona ZSRR to z chęcią uścisnę rękę. Bo na starszych wersjach to i Polską można osiągnąć podobny wynik...
 25. Kto próbował założyć płytki w łazience w takim mieszkaniu ten niestety dokładnie wie o czym Gregski wspominał. Może jednak pora wrócić do propozycji Ciekawego:
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.