Jump to content

Smardz

Użytkownicy
 • Content count

  683
 • Joined

 • Last visited

Posts posted by Smardz


 1. Mój post nie ma na celu obrony czy wspierania idei komunistycznych, jednak nie mogę się zgodzić aby w państwie demokracji i prawa istniało przyzwolenie na przemoc wobec jakiejś grupy oparte tylko na przynależności do tej grupy.

  Czy jeśli popierasz "komunistów" ( i nie mówimy o przekonaniach socjalistycznych, ale o byciu członkiem sowieckiej agentury) lub "NSDAP" to sam nie propagujesz przemocy?

  A propagowanie przemocy i nienawiści jest karalne (przynajmniej w teorii).

  Inną sprawą juz są nadużycia służb do których dochodziło i dochodzi, ale to inna bajka.


 2. Moim skromnym zdaniem, dywagując pomiędzy "czy miało sens-czy nie miało sensu" chyba od lat dążono do jakiegoś zrzucenia z siebie brzemienia odpowiedzialności za klęske. Dąży się chyba do czegoś w rodzaju - okej ponieśliśmy klęske, dużo śmierci i zniszczenia, ale były one niezbędne i wzniosłe moralnie gdyż miało to sens.....

  Analogicznie przecież można by dywagować, "czy bitwa pod Legnicą miałą sens" albo "czy obrona w 1939r miała sens". "Przegraliśmy wzniośle, gdyż sens..."

  Wiadomo, siły były jakie były, można było użyć ich na różne sposoby. A tu błędny meldunek Chruściela, kilka osób decyzyjnych paliło się do walki. Łup, Klęska. Koniec.

  Z tym, że zamiast analizować błędy, które przyczyniły się do katastrofy, mitologizujemy jako naród, bo lubimy.


 3. A po drugie chyba mentalnie nie byli gotowi współpracować z "Hunami" raptem 20 lat po krwawej wojnie.

  Teza jak teza, nic odkrywczego. natomiast co do postaw społeczeństwa brytyjskiego fantastycznych rzeczy można sie dowiedzieć z książki pt. "Buntownicy" Lynne Olson. Sympatyków Hitlera, przed wojną, było tak wielu wśród wyższych sfer społeczeństwa, że niektórzy mogli odnieść (mylne lub nie) wrażenie, że Wielka Brytania jest zdolna współpracować z Niemcami lub pozostać neutralna.


 4. By dodać od siebie. Polski wywiad przed wojną jest przereklamowany. Zaliczył dwie najważniejsze wpadki pierwszą z tajnym protokołem do paktu R-M, drugą z niewykryciem wychodzenia WH na pozycje wyjściowe końcem sierpnia, przy pierwszym terminie rozpoczęcia wojny.

  W któymś z opracowań (wspomnień czyichś chyba) przeczytałtem, że NW był poinformowany o znacznej koncentracji wojsk niemieckiech nad granicami w drugiej połowie sierpnia, chociaż pewnie niedokładnie. Jednak to na podstawie właśnie tych informacji, bodajże 24 sierpnia została podjęta decyzja o mobilizacji alarmowej.

  No chociaż to oczywiście była już musztarda po obiedzie, bo gdyby Niemcy ruszyli 26 sierpnia, to pewnie rzeczywiście wojna poszłaby tak szybko, że UK i FR nie zdążyłyby nawet podebatować nad przystąpieniem do wojny ;)


 5. Tak więc nie podniecaj się amerykańską techniką, która często zawodzi. Poza tym pewnie nie wiesz, ale takiej "technologii made in zsrr" używa się do dzisiaj nawet w krajach będących w nato. (świetne mig-29 w Polsce, Czechach, Węgrzech, Niemczech i T-72 w Polsce, Czechach, Słowacji itp.)

  :thumbup:

  A mamy inny wybór? Te nasze F16 kupiliśmy wyłącznie dlatego że nie stać nas było na wzięcie F18. Analogicznie, kto dałby nam amerykańskie Abramsy...


 6. Czym innym jest wybór uczestnictwa np. w rywalizacji sportowej, a czym innym konieczność rywalizacji

  z innymi z przymusu ekonomicznego, gdzie przegrani znajdują się na marginesie społeczeństwa

  Czasowy, dlatego w wysoko rozwiniętych krajach kapitalistycznych, jak przykładowo Niemcy, osoby które nazywamy "zagrożone wykluczeniem społecznym" (bezrobotni, ubodzy itp.) maja taki standard zasiłków socjalnych, że sam im zazdroszczę.

  Myslę, że rozwinięty kapitalizm nie jest zły. Zły jest kapitalizm rozwijający się, raczkujący, idący raz do przodu, raz do tyłu, jak w naszym grajdołku, gdzie relacje związane ze stosunkiem pracy po cichutku cofają się do epoki XIX wiecznej industrializacji.


 7. Zastanawia mnie kiedy ten ruch tak naprawdę się rozpoczął i jak ludzie radzili sobie z przwozem tych rzeczy? Wiem, że związek z tym miały pociągi przyjaźni ale w jakim stopniu. No i na czym polegały wyjazdy na zaproszenie? Kiedy uruchomiono bezpośrednie połączenia kolejowe z krajami do których jaździło się najczęściej, czyli Węgry, Czechosłowacja, tereny Litwy, czy Ukrainy? No i sprawa najważniejsza co przemycano i jak to się miało do sytuacji w kraju?

  Nie wiem jak się miał przemyt koleją, wątpię by można było coś ukryć przed kontrolą będąc pasażerem.

  Wiem z tradycji rodzinnej, że samochód był niezbędnym instrumentem w przemycie - odkręcana karoseria. Gorzej, gdy jednemu z kompanów mych rodziców strzeliła w trakcie jazdy butelka spirytusu. Nie dało się tego nie czuć.

  Jeansowe kamizelki również miały nieocenioną wartość w "transporcie" wierteł do Jugosławii. Szyło się tzw. kolczugi - pod kamizelką wiele szeregów doszytych od wewnątrz kieszonek mieściło pokaźne ilości wierteł. Do tego stopnia pokaźne i ciężkie, że należało kolczugę zakładać dopiero tuż przed granicą, z pomocą towarzyszy.


 8. A jak skrajność wejdzie do parlamentu i demokratycznie zmieni prawo?

  W ten sposób by jej skrajność stałą się prawem i obowiązkiem?

  Powtórka III Rzeszy ;)

  Demokratyczne wybory, akty prawne w duchu legalizmu itp. itd.

  Ale poważnie

  mozliwość formalna wejścia do parlamentu dla każdej skrajnosci (póki przestrzega prawa), nie jest zagrozeniem dla wolności

  Skrajności chyba nie chcą wchodzić do polityki po to by stosować się do prawa, ale po to by je zmienić.


 9. To że Sowieci często mordowali jeńców z KOP, to jest raczej wiadome. Pewnie nawet jak wpisesz w google KOP, doczytasz się dlaczego Sowieci tak "uwielbiali" tę formację.

  Ciekawe o co chodzi z tymi Niemcami. Niemcy mieli okazję zetrzeć się w boju z jednostkami KOP, pewnie jeńców z tej formacji też nabrali, szczególnie że część DP rez. została zbudowana w oparciu o struktury istniejących jednostek KOP. Nie znam się dobrze, ale też nie słyszałem, by dokonywali na tym tle specjalnie egzekucji.


 10. Wiecie może jak mogę zdobywać historyczne informacje na ten temat, gdy będą mi potrzebne do powieści?

  Czytaj powieści autorów z epoki (np. Dickens? chociaż to raczej połowa XIXw.) oraz powieści współczesne osadzone w epoce. Przy okazji, rok 1891 to wiek XIX.

  Ciekawych rzeczy obyczajowych możesz sie dowiedzieć też jeśli trafisz na jakieś sensowne opracowanie historyczne, o jakimś zagadnieniu, dajmy na to przykładowo "Historia tortur" ;)


 11. jeżeli ktoś wierzy w to, iż: "w drodze całkowicie swobodnego wyboru społeczeństwo polskie ma utworzyć idealną wspólnotę komunistyczną, ta wspólnota nie zostanie nikomu narzucona siłą i będzie można ją opuścić, jak się znudzi", to jest to dla mnie pogląd dopuszczalny w demokratycznym społeczeństwie

  Pogląd dopuszczalny w demokracji, piekna utopia, acz ogromnie szkodliwa w realnym świecie ;)

  W sumie, jakoś tak to bywa dziwnie w demokracji, że trzeba szanować poglądy ludzi niezależnie od tego czy są demokratyczne.

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.