Jump to content

Paweł

Użytkownicy
 • Content count

  28
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Paweł

 1. We IX 1939r. Niemcy mieli na Zachodzie 25 dywizji rezerwowych Landwehry wzmocnionych 8 dywizjami armii regularnej. Te 25 dywizji rezerwowych miało słabe uzbrojenie, niepełne stany, nie miało wogóle lotnictwa i broni pancernej, a zapasy amunicji wystarczały na 3 dni intensywnych walk. W sumie jeśli przeliczyć siłę tych wojsk (25 dyw Landwehry i 8 dyw piechoty) to siła tych równała się sile 26 dywizji piechoty. Jeśli alianci uderzyli by na te wojska we wrzśniu 1939r nawet częścią swych sił to wojna skończyłaby się w 3 tygodnie.
 2. Kup sobie na Allegro planszową grę strategiczną pt: Kircholm-1605, firmy Dragon. Zagraj 2-3 razy. Od razu zrozumiesz o co w tej bitwie chodziło.
 3. Wojna Zimowa

  Największą stratą Moskwy było to, że Hitler przestał uważać ZSRR za mocarstwo i zaczął przygotowywać plan "Barbarossa". Efekty tego planu można było oglądać w 1941r.
 4. Pearl Harbor

  Gdyby japoński dowodca wysłał 2 i 3 falę ataku to ze składów paliw a co ważniejsze nabrzeży i stoczni remontowych na Hawajach niwiele by zostało. Japończycy jednak panicznie bali się samolotów z lotniskowców których nie zastali w bazie i chcieli się szybko zwijac z okolic Hawajów by uniknąc amerykańskiej zemsty.
 5. Bitwa o Atlantyk

  Duży potencjał stoczniowy aliantów. Byli w stanie budowac wiecej statków niż tracili.
 6. Gallipoli

  Alianci zamiast lądowac pod Galipolii powinni wspomóc swoje wojska walczące w Egipcie, w Palestynie, w Iraku. Wtedy przewaga technologiczna aliantów spowodowała by, że nie doszłoby do takiej rzeżi jak pod Galipolli,a jednocześnie walka w otwartym terenie spowodowałaby szybszą klęske Turcji (prawdopodobnie pod koniec 1916 lub w 1917r).Podczas tych walk flota turecka musiałaby operowac na M. Śródziemnym dzięki czemu Royal Navy lub flota francuska mogłaby się wykazac.
 7. Gen. von Hindenburg wraz ze swoim szefem sztabu. Razem tworzyli zgrany i bardzo grożny duet. A za co- za zwycięstwo pod Tannenbergiem. Umorzliwiło to zrealizowanie przez Niemców sporej części planu Szliffena i zajęcie 90% Belgii i sporej części Francji..
 8. Stambuł - morska potęga handlowa

  W książce Józefa W. Dyskanta "Trafalgar-1805" znajduje się krótka charakterystyka oraz historia (okres działania II poł. XVIIIw-pocz.XIXw.) floty tureckiej. Podano też liczebnośc tej floty.
 9. Bitwa, którą chciałbyś zobaczyć

  Za 5-7 lat jak nastąpi spory postęp w technologii komuterowej to obejrzysz sobie Normandię i Wiedeń na "żywo"(wirualnie) i nawet nie zauważysz różnicy.
 10. Plan Schlieffena

  Gdy Rosjanie uderzyli na Prusy w 1914r. początkowo odnieśli sukcesy.Pesymistycznie nastawiony dowódca 8 Armii niemieckiej (von Prittwitz) chciał wycofać się na linię Wisły. Spowodowało to popłoch wśród junkrów. Prittwitza zastąpił Hindenburg, a Naczelne Do- -wództwo ściągneło z frontu zachodniego dwa korpusy armijne,dywizję Landwehry i dywizję kawalerii. Dywizje ściągnięte z achodu właściwie nie przydały się na nic Hindenburgowi (wygrałby i bez nich),a brak tych dywizji na zachodzie spowodował że zdobycze terytorialne Niemców były mniejsze.
 11. Horatio Nelson

  Nelson tak wyszkolił swoich kanonierów,że okręty Royal Navy oddawały 3 salwy w 5 minut,okręty francuskie oddawały 1 salwę co 3 minuty a hiszpanie 1 salwę co 5 minut. Na początku wojny w 1803 Royal Navy miała tylko 60 okrętów linowych, wiosną 1804r.- 135, a pod koniec 1804-190 linowców. Początkowe braki ilościowe anglicy nadrabiali jakością (należy pamiętać,że część tej floty pod postacią różnych eskadr była rozsiana po całym świecie broniąc interesów Korony). W 1814r. (już po bitwie pod Trafalgarem) pomimo strat Royal Navy liczyła 240 okrętów liniowych (w tym 70 pryzów Hiszpańskich,Duńskich i Francuskich-te pryzy to głównie zasługa Nelsona)
 12. W Indiach w Iw. p.n.e. wymyślono strzemiona. Spowodowało to powstanie ciężkiej ka- -walerii. Pierwsi odczuli to na większą skale Rzymianie, kiedy to partowie na przełomie er przy pomocy właśnie ciężkiej kawalerii wysłali im do nieba 2 lub 3 legiony wraz z jednostkami pomocniczymi.
 13. Gdyby prezydentem Polski był...

  Ha,ha,ha już mamy obciach do kwadratu bo Leper i Giertych zostali wicepremierami. Ciekawe co teraz będzie w polityce (biznes nauczył się chyba już nie zwracać uwagi na ten głupi show w polityce uwagi).
 14. Desant w Normandii

  Hitler powinien oddać wszystkie wojska na zachodzie pod dowództwo Rommla. W rzeczywistości część dywizji pancernych podlegała osobistemu rozkazowi Hitlera. Rommel prawidłowo odczytał plany aliantów, gdyby to on dowodził 100% sił niemieckich na Zachodzie to desant w Normandii nie powiódłby się,albo kosztowałby aliantów dużo więcej zabitych
 15. Uważam,że njwiększe znaczenie w dziejach ludzkości miała cywilizacja Sumeru. Była to pierwsz wielka i odrazu doskonała cywilizacja. To z niej czerpały imperia Babilonii,Asy--rii,a także Egipt i Grecja. W Sumerze wynaleziono koło, pismo, dobre prawo, matematyke,astronomię, metalurgię.W Sumerze powstał "przemysł tkacki", smeryjskie tkaniny były poszukiwanym towarem w całym starożytnym świecie. Sumerowie wynale--żli też pismo i to wszystko zrobiła cywilizacja która powstała nagle ok. 3800r.p.n.e.
 16. Bomba Hitlera

  23 IV 1945r. wojska USA zajęły wioskę Haigerloch w Badenii-Witembergii i w pobliżu niej ,w podziemnych wyrobiskach żołnierze natrafili na reaktor atomowy. Niemiecki. Re--flektor reaktora koło Haigerloch był zmontowany z grafitu. Grafit wydobyto na począt---ku1944r. min. w Sichowie na Dolnym Śląsku. Należy pamiętać,że rakiety V-2 były już w powszechnym użyciu. Po wojnie w Farm Hall koło Cambrigde w Anglii alianci zebrali czołowych fizyków niemieckich. Obóz w którym przebywali Niemcy był dosłownie naszpikowany mikrofonami. Po dostarczeniu stenogramów fachowych rozmów fizyków niemieckich, fizykom amerykańskim ci ostatni zdębieli. Niemcy wiedzieli wszystko co trzeba wiedzieć, znali wszystkie matematyczne obliczenia potrzebne do skonstruowania bomby atomowej. Czy Niemcy nie zdążyli, czy nie chcieli zdążyć. Tego dowiemy się chyba dopiero za ok. 50-60 lat po odtajnieniu archwów.
 17. Discovery

  Mnie zdarzyło się raz oglądać nawet dwa kanały jednocześnie. Chwilę jeden kanał,chwilę drugi. Sporo na tym straciłem, ale skoro nie było innego wyjścia.
 18. Szwecja w XVIIw miała mało wydajne rolnictwo co w Szwecji często powodowało klęski głodu. Jeśli miałeś wybór dostać kule w łeb na polu bitwy(a może się wzbogaćić na łup- -ach wojennych) lub zdychać z głodu na raty to co byś wybrał. Niemcy do dziś przeklina ją Szwedów za to, że z Rugii,pomorza Szwedzkiego szwedzi wywieżli wszystko co się dało na okręt załadować. Nie tylko my Polacy mieliśmy pecha w spotkaniach ze Szwe- -dami. Z danych które posiadam to jeszcze w 1863r. w Szwecji była klęska głodu, która spowodowała śmierć ok. 20tys. ludzi.
 19. Ocena wypraw krzyżowych

  Podczas IV krucjaty,gdy zdobyto Konstantynopol w ręce Wenecjan wpoadły mapy star- -ożytnego świata,które w Europie Zach. wzbudziły duże zainteresowanie i spowodowa- -ły rozwój podróży.Podczas krucjat europejczycy nauczyli się od Arabów wiele w zakre -sie budowania i zdobywania fortec. Po krucjatach większą rolę zaczeła odgrywać piech -ota.Krucjaty spowodowały postęp w dziedzinie finansów i sztuki(dzieła autorów staroży -tnych trafiły do Europy Zach. właśnie dzięki arabom
 20. Egipt był spichlerzem, a prowincją w której krzyżowały się szlaki handlowe była Syria- dawała podobny dochód co Egipt.
 21. Bitwa, którą chciałbyś zobaczyć

  Żaden problem,co roku w lipcu pod Gronwaldem jest organizowana imitacja bitwy. W zeszł- -ym roku walczyło ok. 1000 "rycerzy", głównie piechoty bo w dzisiejszych czasach o szkapę trudno. Oprócz bitwy jest organizowany rodzaj festynu na ,którym przedstawia się jak to się żyło w Średniowieczu. Problemem jest zakwaterowanie. W ciągu weekendu przez okolicę przewija się ok. 100tys ludzi. Trzeba sobie załatwić lokum dużo wcześniej lub spać pod chmurką.
 22. Pzkpfw V "Panther" vs T34/76(85)

  Wg mnie najważniejsza była skuteczność Pz V. Przebijalność pocisku PzGr39 (zwykły pocisk p-panc) na dystansie 500m wynosiła 149mm. Przebijalność 90mm Pz V takim pociskiem osiągała jeszcze na dystansie 2300m. Dla pocisków podkalibrowych przebijalność armaty Pz V na dystansie 1000m wynosiła 170mm. Wszystkie te dane dla kąta uderzenia 90 stopni. Zakładając,że pancerze T-34 były pochyłe Niemcom i tak zostawał olbrzymi zapas mm. Rosjanie by spalić PzV musieli przebyć swego rodzaju strefę śmierci. Gdyby Niemcy stosowali taktykę taką jaką zalecała generalicja,a nie Hitler to Rosjanie ponieśliby znacznie wyższe straty.
 23. Punt

  W dawnych czasach kiedy ludzie nie wybudowali jeszcze dróg (tak jak za czasów rzym skich) drogi lub dzisiejsze autostrady zastępowały im rzeki. Ileż to miast starożytnych jest położonych nad brzegim lub w delcie jakiejś rzeki. Uwarzam, że legendarna kraina Punt leżała nad rzeką Zambezi, dzięki której można się było dostać do wnętrza Afryki i jej bogactw
 24. Legiony Rzymskie

  Rzymianie umieli przejmować też wszelkie nowinki od wrogów i od pokonanych ludów
 25. Kiedy człowiek odkrył,że jeśli nasienie upadnie w glebę to po jakimś czasie wyrastają z niego rośliny (dziś to dla nas oczywiste,ale kiedyś to było wielkie odkrucie). To był pierwszy krok do rolnictwa i osiadłego stylu życia.
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.