Jump to content

abramowicz

Użytkownicy
 • Content count

  107
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by abramowicz

 1. Rewolucja lutowa 1917

  Dziś gdy w Europie Wschodniej gloryfikuje sie wszelki konserwatyzm,zaściankowośc wraz z październikową szarga się pamięć o rewolucji lutowej 1917 tak jakby walko z rezimem caratu była zła tak jak by socjalrewolucjoniści,maxymaliści,trudownicy,neonarodnicy czy neokomunardzi walczyli z czymś wspaniałym.Czy waszym zdanie była rewolucja lutowa
 2. Kiedyś Jasienica powiedział: "Tolerancje widać na cmentarzach". W moim rejonie najbardziej profanowane są groby innowierców,obcokrajowców,lewicowców. Ich groby zamieniono na śmietniki,prawosławny krzyż,niemiecki napis,czy zwrot towarzysz,obywatel to wyrok,napisy farbą,śmietnik ustawiony przed grobem,pobite znicze,połamane kwiaty
 3. Edward Dembowski

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Edward_Dembowski Kolejna ciekawa postać lewicy,cóż najlepsi zawsze byli na lewicy.
 4. Polskie gestapo

  W ramach tzw. polskiego kripo, działał wydział/sekcja dochodzeniowo-pościgowa mająca silne powiązania z Gestapo/SD. Czy ktoś dysponuje materiałami na ten temat?
 5. Rewolucja 1905 w Rosji

  Czy zwycięstwo socjalistów-rewolucjonistów popieranych przez chłopstwo,inteligencje i część robotników mogło powstrzymać późniejsze zwycięstwo bolszewików,czy wyczyny Czarnej Sotni finansowane przez Ochrane i wspierane przez Carat przyspieszyły upadek reżimu?
 6. 1.Kazimierz Pużak 2.Stefan Okrzeja 3.Jan Józef Lipski 4.Stanisław Małachowski
 7. Bruno Jasieński

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Bruno_Jasieński Który utwór cenicie najbardziej,ja Palę Paryż Mam nadzieje na dyskusje o wszystkich wielkich polskich intelektualistach,pisarzach-lewicowcach różnych nurtów
 8. Teologia wyzwolenia,teologia rewolucyjna,teologia postępowa ,ruch księzy robotników ,Akademia teologii ubogiego kościoła.Różne nurty różne ruchy,dlaczego były zwalczane przez konserwatystów katolickich,dlaczego ich pwyraziciel JP 2 zwalczał te nurty katolicyzmu? Można zapytać jak wygląda polski katolicyzm na tle innych krajów skoro JP uważa się za "liberała" w Polsce,jak wygląda polski kler,i hierarchia??
 9. Czemu dziś "zapominamy" "dzięki " propagandzie instytucji III/IV RP o wspaniałych postaciach polskiej lewicy od XVIII do XX wieku,natomiast nawet najgorsze monstra prawicy są uznawane za bohaterów.Każde brudy na lewicy są uwypuklane,każde osiągnięcia lewicy umniejszane, każda zbrodnia czy podłości prawicy umniejszana,bagatelizowana zaś osiągnięcie hołubione!
 10. ZSRR to nie Rosja

  W skład ZSRR obok Rosji Radzieckiej weszła Ukraińska Republika Radziecka,Białoruska RR oraz podobne republiki komunistyczne na Kaukazie i Azji środkowej,WKPB była partią internacjonalistyczn a i nigdy nie głosiła wielkoruskiego nacjonalizmu,w jej skład weszły podobne partie Ukraińska,Białoruska,Żydowska,część działaczy SDKPiL. Twierdzenie ze ZSRR to Rosja jest równie zasadne jak twierdzenie że Jugosławia to Serbia.
 11. Ruch braterski,nurt lewicy chrześcijańskiej
 12. Wielkie osobowości polskiej lewicy

  E.Abramowski
 13. Jeśli już jakaś polska organizacja była podobna do UPA pod względem ideologicznym to NSZ.UPA nie była antyrosyjska w UPA istniało kilka sotni rosyjskich,była antykomunistyczna(co przysparza jej wielu sympatyków wśród polskich prawicowców), antypolska.Dziś wszystko co antyrosyjskie,antylewicowe dla polskiej prawicy jest super,stąd np. łotewscy SSmani oprawcy z gett i mordercy polskich żołnierzy doczekali się pochwał.Jakoś dziwne że RONA gen.Kamińskiego nie doczekała się pochwał,wszak walczyła z komuną (Powstanie Warszawskie było dla nich prowokacją komunistów z AK) Co do UPA to ideologia skrajnego nacjonalizmu,szowinizmu,antysemityzmu oraz ludobójcze metody czystek etnicznych + duża liczba b.SSmanów oraz policjantów znanych z akcji w gettach i obozach koncentracyjnych jasno pokazują oblicze UPA/OUN(B).Metody jakimi scalali banderowcy inne grupy ukraińskie min UPA(B) przypominały karne pacyfikacje,polska partyzantka AK,BCH,AL raczej nie scalała innych grup mordując 1/3 składu podporządkowywanej sobie grupy.
 14. ''Człowiek, który kulom się nie kłaniał''...

  Narya masz racje, co się działo z robotnikami walczącymi o swoje prawa np. w Zagłebiu Dąbrowskim. Jak powiedział tow.Okrzeja "Trwa walka o Polske sprawiedliwą,bez czworaków,suteren,bez obszarników i karbowych,w tej Polsce kozaka nie zastąpi polski żandarm.Gdy mówie Polska pytam też jaka?" Dla wielu to co zrobił pewien "Wielki Polak" było tak wielką akrobacją że uznali to za zdrade. Gen.Świerczewski popełniał błędy taktyczne,ale pytanie co spowodowało że dosyć dobry d-ca w wojnie z faszystowskim puczem w Hiszpanii stał się rozbitym człowiekiem,ale to już raczej rola psychologa.Warto przypomnieć że wielu internacjonalistycznych bojowników przepadło w obozach stalinowskich,Stalin obawiał się że zostali trockistami.Ludzie którzy go znali,nawet ci krytyczni wobec jego talentów d-cy,podkreślali że w czasie walki wykazywał się osobistą odwagą
 15. Internacjonalizm to nic innego niż sprzeciw wobec takich postaw jak nacjonalizm,szowinizm,faszyzm,nazizm czyli gloryfikacja narodu,"rasy" itd itp.To postawa tolerancji wobec innych narodów i ich tradycji kulturowych.
 16. Komintern - czym byl?

  Komintern do czasów Stalina był internacjonalistyczną/międzynarodówką komunistów-tylko partii,obok tego istniały międzynarodówki komunistycznych związków zawodowych, komunistycznych organizacji chłopskich,komunistycznych organizacji młodzieżowych,oraz międzynarodowa organizacja zajmująca się pomocą więźniom politycznym w krajach kapitalistycznych(MOPR).W rękach Stalina stał się Komintern narzędziem do kontroli prawomyślności w partiach,kogo Komintern potępił ten stawał się wrogiem.
 17. Czołową grupą kolaborującą z caratem byli konserwatyści ze Stronnictwa Polityki Realnej,podobne grupy konserwatywnych lojalistów były we Lwowie i Krakowie.
 18. Jak rozumiem redbaron znasz życiorys Leona Lipskiego,czy poprostu prawica ma zawsze racja jak wrzeszczy komuna, stalinizm.
 19. ''Człowiek, który kulom się nie kłaniał''...

  Capricornus oczywiście że były inne wizje Polski z reformą rolną,ustawodastwem socjalnym,wybrano wzór jaki dominował w Europie Wsch., poza Czechosłowacją i ZSRR.
 20. Wielkie osobowości polskiej lewicy

  5.Aleksander Małachowski 6.K.K Baczyński
 21. FSO masz racje. Całkiem spore grono byłych legionistów walczyło w Armii Czerwonej,inni znaleźli się w KPRP/KPP,wśród Orląt Lwowskich był 16 latek który w parę lat później dołączy do KPP,w Wilnie środowisko komunistów tworzyli byli członkowie organizacji młodych katolików,a postać Mariana Buczka.Wielu ludzi do KPPczy ogólnie komunizmu przywiodło rozczarowanie brakiem reform min do GPU wstąpiła cała siatka POW która stwierdziła że jest to ich wyraz wierności wobec linii bojowników 1905 roku w przeciwieństwie do tych co zdradzili i bawią się z tymi co jeszcze kilkanaście lat temu kolaborowali z caratem. W KPP znalazło sie sporo wartościowych uczciwych ludzi min Leon Lipski czy Ludwik Hass.
 22. Ks. Stanisław Trzeciak

  Siatka Herberta Wolfa czy tu chodzi o tzw. Nadwywiad, czy o grupę funkcjonariuszy Polskiej Policji Kryminalnej tzw. polskiego kripo którzy zostali zwerbowani przez Gestapo. Co do ks.Trzeciaka to tak całkowicie poglądów nie zmienił( jeśli zmienił) bo utrzymywał kontakty z org. Miecz i Pług która wysyłała dziwne memoranda do Hansa Franka i miała kontakty z Gestapo i SD (przynajmniej kierownictwo).
 23. ''Człowiek, który kulom się nie kłaniał''...

  No cóż Świerczewski zginął z rąk antykomunistycznych rycerzy z UPA,był czerwonym mordercą co rozbijał główki niemowlakom,gwałcił zakonnice w Hiszpanii,gdzie rycerze Franco zachowywali się tak szlachetnie,nie był patritą tak jak fabrykanci w 1905 roku którzy nasyłali kozaków na strajkujących robotników,a po 1918 już patriotycznie policje,a ci mieliu czelność wychodzić 1 maja na demonstracje w to czerwone święto ustalone przez Stalina i Hitlera. Miałem zaszczyt rozmawiać z żołnierzami z ochrony Świerczewskiego,potem jeden z nich został w LWP pułkownikiem powiedział że Świerczewski był odważny ale taktykiem był miernym,był przy tym bardzo nerwowy,pił ale miał mocną głowe.Zresztą we wrześniu 1939 roku też mieliśmy takich generałów co nadawali się do dowodzenia plutonem.
 24. No cóż masz prawo dziękować pobratymcom ideologicznym z UPA,twoja sprawa.
 25. Ks. Stanisław Trzeciak

  No cóż w Polsce kler katolicki zawsze działał na specjalnych prawach,może działała bariera psychologiczna.
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.