Skocz do zawartości

Fassr ad-Din

Użytkownicy
  • Zawartość

    206
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez Fassr ad-Din

  1. Jestem ciekaw jak postrzegacie role fortec, zamków na Wschodzie w okresie wypraw krzyżowych? Czy pełniły funkcje tylko obronną? Czy miały okreslony wzór architektoniczny budowy?
  2. Rzeczą oczywistą jest, że ostatnimi czasy na rynku mamy zalew powieści historycznych. Podajcie jakie znacie, te które czytaliście. Za najlepsze uważam cykl powieści Zofii Kossak- Szczuckiej ,,Krzyżowcy", ,,Król trędowaty". Dobrze oddają realia epoki również takie pozycje jak: Rycerze w czerni i bieli, czy chociażby Droga do Jerozolimy, Krzyżowiec i ostatnio wydana trylogia Jana Guillou Krzyżowcy - Droga do Jerozolimy i drugi tom Rycerz zakonu Templariuszy, trzeci tom Królestwo na końcu drogi.
  3. Czy teksty apokryficzne, które nie weszły w skład Nowego i Starego Testamentu powinnismy brac pod uwagę? Czy stanowia zródło poznania historycznego? Jak osadzić sobór nicejski i jego decyzje co do składu Testamentów? Zawartości?
  4. Ruch pielgrzymkowy

    Jakie było znaczenie pielgrzymek do Ziemi Świętej w okresie krucjat? Jaką odgrywały rolę? Zapraszam do dyskusji!
  5. Maria Magdalena

    Co wiemy o tajemniczej postaci Marii Magdaleny i jaki miała wpływ na dzieje życia Jezusa Chrystusa?
  6. Które bitwy w historii wojen krzyżowych miały największe znaczenie i były tymi najważniejszymi?
  7. Sprawa niezwykle dyskusyjną jest chronologia okresu krucjat. Wśród autorów istnieje zróżnicowanie opinii na ten temat. Osobiście jestem skłonny uznawać wyprawy krzyzowe do 1291 roku, czyli upadku Akki. Duza część historyków kończy ta epoke na roku 1693, czyli wiktorii wieeńskiej, pozostali na bitwie pod Lepanto lub oblężeniu Malty. Jak Wy uwazacie?
  8. Na czym polegała taktyka wojenna wojsk arabskich w okresie wypraw krzyżowych? Nie chodzi mi o takie typowe manewry jak oskrzydlenie przeciwnika, czy pozorowana ucieczka
  9. Idea krucjatowa

    Dyskutujemy tu szeroko o wyprawach krzyżowych. A skad i kiedy narodziła sie idea podejmowania krzyża i wyruszania na Wschód? Wiadomo, że Urban II jedynie zmaterializował tą idee, a kto przed nim był tą kwesta zainteresowany?
  10. Relikwie z Ziemi Świetej

    Jakie relikwie zdobyli krzyzowcy w Ziemi Świetej. Chodzi mi o te najmniej wspominane. Wszak wiadomo o Prawdziwym Krzyżu prowadzym do boju krzyzowców, czy o koronie cierniowej. Tak samo jest znana relikwia w postaci gwozdzi z krzyża, czy włóczni Longinusa.
  11. Uzbrojenie krzyżowców

    Jak wygladało uzbrojenie crucesignati, jaka mieli taktykę Frankowie w Outremer? Zapraszam do dyskusij
  12. Robert Guiscard

    Niezwykła i błyskawiczna kariera Roberta Guiscarda sama juz wskazuje na jego wybitne zdolności jako wodza Normanów. Na szacunek zasługuja jego śmiałe plany podboju Cesarstwa Bizantyjskiego. Wyczuł dobra ,,koniunkturę" i zaatakował podjał wyzwanie jak niewielu przed nim. Miał jednak godnego przeciwnika Aleksego Komnena. Gdyby nie problemy ze zdobyciem zaopatrzenia powaliłby Oikumene.
  13. Boemund I

    Jak oceniacie postać Boemunda z Tarentu syna dzielnego Roberta Guiscarda?
  14. Boemund I

    Osobiście dla mnie najlepszy dowódca okresu I wyprawy krzyzowej. Bez niego krucjata nie dotarłaby nawet pod mury Antiochii. Wraz z garstką normanów dokonywał cudów podczas potyczek i bitew. Doswiadczony w walkach z Bizancjum, podczas kampanii swego ojca Roberta Guiscarda. Syn swego ojca. Podstepny, inteligentny i przebiegły.
  15. Zamki krzyżowców w Ziemi Świetej okresu krucjat

    Powiem tak. Twierdze krzyżowców były właściwie dostosowywane do chwili i potrzeb w jakiej znalezli sie krzyżowcy. Mozna wyróżnić tzw zamki typu normańkiego wzorowane jak sama nazwa wskazuje na zamkach północno europejskich, po wtóre kolejna grupa zamków są tzw. Castrum na palnie kwadratu z jedna basztą nadajace sie do krótkotrwałej biernej obrony. Trzecia grupa zamków sa przejete przez krzyżowców twierdzie muzułmańskie, często pamietajace czasy panowania Bizancjum z ich rozwiazaniami architektonicznymi.
  16. Uzbrojenie krzyżowców

    W decydującym stopniu uzbrojenie rycerza zależało od statusu społecznego jednostki. Pod uwagę należy wziąść także kraj pochodzenia i tradycje militarne danego terytorium. Co do turkopoli to była jednostka pomocnicza wojsk krzyzowych rekrutowana na Wschodzie lekko uzbrojona najczęściej w łuk refleksyjny i lekką zbroję, pancerz, często z grubej skóry. Oddziały turkopli były szybkie i zwrotne
  17. Słonie bojowe w okresie krucjat

    Jest rzeczą oczywistą, że ze względu na swoje rozmiary słoń bojowy nie zmieściłby się w zbroje dopasowaną do gabarytów konia. Zbroje te były specjalnie tworzone dla słoni i składały sie z kolczugi, kropierza i pancerza na łeb słonia w celu taranowania
  18. Znaczenie Mantzikert dla Bizancjum

    Starcie pod Manzikert objawiło słabość systemu wojskowego Bizancjum. Poleganie na wojskach najemnych, które w obliczu zagrożenia dezerterowało prowadziło do licznych porażek. Także system opłacania wojsk najemnych stwarzał wiele problemów. Żołd wojsk najemnych był stoisunkowo niski, a reszte wynagrodzenia żołnierze ,,dorabiali" łupiac i grabiac wrogów i pustosząc tereny kampanii. Oczywiście za przyzwoleniem cesarskim. Manzikert jest bitwa przecenianą. Rządy Komnenów nieco podreperowały kondycję Bizancjum.
  19. Słonie bojowe w okresie krucjat

    Słonie bojowe w armiach muzułmańskich pojawiły sie za panowania ghaznawidów. Były wykorzystywane podczas szturmowania bram miast. W dużym stopniu służyły tez podczas transportowania na pola bitew ekwipunku. Posiadały podobna zbroję jak w przypadku koni.
  20. Śluby krzyżowców wobec Aleksa II

    Aleksy II Komnen postapił z krzyżowcami w sposób tradycyjny dla polityki całego Cesarstwa Bizantyjskiego. Z poczatku chciał shołdowac przybyszów z Europy a następnie nadać im w posiadanie zdobyte przez nich lenna... Wieści o rozbiciu krzyżowców przez Kurbughe rozprzestrzenił dezerterujący spod Antiochii Staefan z Blois podczas pobytu u basileusa. Komnen zamierzał iść z pomocą gdyby nie opowieści uciekinierów, którzy nie orientowali sie w sytuacji pod murami Antiochii.
  21. Literatura - wyprawy krzyżowe

    Potzrbuje w języku angielskim Fulchera z Chartres. Fragmenty sa oczywiście dostepne na stronie fordham i leeds ale może ma ktoś całość?
  22. Literatura - wyprawy krzyżowe

    Posiada może ktoś ksiażki dotyczace wypraw krzyzowych lub zródła do tego okresu w jezyku angielskim? Np kronike Fulchera z Chartres? Proszę o odpowiedz
  23. Najgorszy zakon rycerski

    Nie było lepszych, ani gorszych zakonów rycerskich. Każdy z istniejacych zakonów rycerskich w swoich działaniach kierował sie własna racja stanu podejmując działania. W wielu przypadkach obecnosc zakonów rycerskich ratowała istnienie np Królestwa Jerozolimskiego. Zaś w innych były one siłą zgoła destrukcyjną.
  24. Cóż wiemy o dalszych dziejach apostołów. Oczywiście nie chodzi tu o informacje zawarte w Nowym Testamencie. Tylko teksty apokryficzne. Wiadomo jest wszem i wobec, ze są apokryfy np św Filipa, szeroko znana św Tomasza, św. Bartłomieja. Dyskutujmy. Pozdr
  25. Rola zakonów rycerskich w państwach frankijskich w Lewancie

    Bez udziału zakonów rycerskich, a zwłaszcza Templariuszy i Joannitów chrzescijanie nie utrzymaliby sie dwa wieki na Wschodzie. Stanowili regularna armie niejako gotowa stanąć do walki w kazdej chwili w odróznieniu do rycerstwa i baronów w Ziemi Swietej. Ponadto dysponowali zasobami finansowymi i wspierali wiele działan królewskich.
×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.