Jump to content

canny^

Użytkownicy
 • Content count

  33
 • Joined

 • Last visited

About canny^

 • Rank
  Ranga: Student

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  II Rzeczpospolita

Kontakt

 • Strona WWW
  http://

Informacje o profilu

 • Płeć
  Kobieta
 1. Marszałek Piłsudski

  Zgadzam się, to taki produkcyjniak a la PRL z tezą o nieskazitelności wodza, historycznie fatalnie wypada nie mówiąc o zwykłej rzetelności i uczciwości.
 2. Chyba nie tylko Rozwadowski apelował o wojska pancerne, ale wojskowi sanacyjni mieli to w poważaniu i skończyło się we wrześniu jak się skończyło. Tak to jest jak się odsuwa najlepszych wojskowych od dowodzenia.
 3. Miałam na myśli, co wynika z kontekstu jako Ci przetrzymywani, czego nikomu nie życzę pytam z ciekawości Wielu było propaństwowcy i patrioci też tam siedzieli to nie chodziło o narodowość, czy obywatelstwo, ale o poglądy inne niż Piłsudski. To byli typowi więźniowie polityczni.
 4. Dlaczego nastąpiła taka dekompozycja obozu Solidarnościowego po 1989 r.? Czy dzisiaj w ogóle podział na partie solidarnościowe i postkomunistyczne ma historyczne uzasadnienie?
 5. Uważam tak jak Gronostaj (fajny nick ), gdyby sytuacja międzynarodowa nie była taka jaka była w 1918 r. to Piłsudski mógłby, co najwyżej do Japonii sobie pojeździć. Dziwi mnie argument, że tylko Piłsudski mógł porozumienie z partiami zawrzeć, a ja uważam, że ktoś inny zawarłby lepsze... - bo za przeproszeniem fantazjujecie troszkę chłopaki z komendanta. Ogólnie to Polska tak, czy siak by była, pozostaje kwestia taka, czy jakby ktoś inny został załóżmy Naczelnikiem to mielibyśmy większe lub mniejsze granice - tej alternatywy jednak nie udowodnimy, bo w KRZ w sumie zdań z przyszłości nie ma, więc gdybologia Panów jest dla mnie nielogiczna.
 6. A takie pytanie psychologicznie jak myślicie co by mówili/robili Ci, co zaciekle bronią Berezy jakby sami tam trafili np. za poglądy dzisiaj, czy za całkowicie inną rzecz - to akurat nie ma znaczenia w tym pytaniu?
 7. Ulubione seriale z dawnych lat

  Nie wiem, czy ktoś pamięta, ale kiedyś był taki serial "Żar tropików" strasznie go lubiłam, a i "Słonecznym patrolem" za młodu nie gardziłam Stosunkowo niedawno był taki serial "Sfora" bardzo mi się podobał A "Ekstradycję" oglądaliście?
 8. Czy Piłsudski był niemieckim agentem? Nie chodzi mi o żadną demagogię i politykę, ale fakty nie opinie. Mimo, że do zwolenniczek Piłsudskiego nie należę to nie znalazłam uzasadnienia tej tezy w jakiś konkretnych źródłach, ale z chęcią wysłucham jeszcze raz racji obu stron.
 9. Tadeusz Rozwadowski to wieloletni wróg Piłsudskiego. Zaczęła się ta wrogość już w 1920 r., a kulminacja nastąpiła w 1926 r. podczas siłowego obalenia legalnej władzy przez buntownika Piłsudskiego. Był bezprawnie przetrzymywany zmarł prawdopodobnie otruty - tak wskazują poszlaki. Jak to było naprawdę, czy da się to w ogóle ustalić?
 10. Według wspomnień Wincentego Witosa został zamordowany przez fanatycznych zwolenników Piłsudskiego, a jego ciało obciążono kamieniami i wrzucono do Wisły. Tutaj również są kontrowersje związane z odpowiedzialnością Piłsudskiego.
 11. Kto jest odpowiedzialny za pobicie posła Zdziechowskiego? Wielu współczesnych przypisywało pośrednią winę Piłsudskiemu.
 12. Oczywiście, że stronę rządową i zrobiłabym wszystko by ukarać winnych puczu i postawić przed sąd. Piłsudski to tchórz, bo i schował się za wojsko i nie stanął w wolnych demokratycznych wyborach jako szef partii. W maju 1926 r. należało go zamknąć raz na zawsze, ja z chęcią mogłabym prowadzić oskarżenie ; )
 13. Czytając posty z różnych dyskusji, przyznam, że pobieżnie natchnęłam się na dyskusję dt. mniej więcej tego, czy Piłsudski był warunkiem koniecznym do odzyskania przez Polskę niepodległości. Dlatego zadam proste pytanko, czy gdyby np. Piłsudskiego trzymali w Magdeburgu, albo gdziekolwiek zesłali i w 1918 r. nie mógłby fizycznie nic zrobić to czy Polska odzyskałaby niepodległość czy nie?
 14. Józef Piłsudski i jego awanse wojskowe

  Otóż może niektórych zdziwię, bo o tym rzecz jasna w szkole się w ogóle nie mówi, by nie burzyć promowanego obrazu Piłsudskiego Marszałkiem Piłsudski mianował się sam... to trochę śmieszne, ale tak było. Najpierw chciano to zrobić przez Sejm, który powiedział nie, więc przyszli do niego oficerowie z prośbą by został Marszałkiem, a wtedy Piłsudski zgodził się takimi słowami pisanym w rokazie (?) "Stopień Pierwszego Marszałka Polski przyjmuję i zatwierdzam." Mamy wtedy sytuacje paradoksalną, gdyż Piłsudski zaczyna swoją przygodę z wojskiem od Marszałkowania... Prawda jest taka, że był tak słabym wojskowym, że nawet generałem by zapewne nigdy nie został, co dopiero Marszałkiem. W ogóle Piłsudski służył kiedykolwiek w wojsku? Te fakty nie pozwalają mi wierzyć, że on mógł jakikolwiek genialny plan wymyślić - Bitwa pod Warszawą, to zapewne dzieło Rozwadowskiego lub Francuza, którego nazwiska zapomniałam, ale to tak przy okazji sygnalizuję. PS Przepraszam za swoję nieobecność, ale mocno zabiegana kobieta jestem
 15. Oceniać jednoznacznie jako narzędzie w rolach władzy. Wiemy przecież, że konstytucja kwietniowa miała dać władzę Sanacji po wsze czasy... Prezydent był poza odpowiedzialnością, władza sądownicza, w tym prokuratura i sądy były pod wpływem polityki i presji. Dlatego mamy tutaj taki proces zakończony kuriozalnym orzeczeniem. Wszak o ile ten tekst był obraźliwy to po pierwsze była to insynuacja, a nie obraza wprost, nie był adresat wymieniony wprost. Dodatkowo karkołomne orzeczenie równające państwo z osobą zmarłą jest w dzisiejszym systemie prawnym nie do pomyślenia, wtedy gdyby sędziowie byli bezstronny sprawa winna się zakończyć umorzeniem, ew. rodzina zmarłego mogłaby szukać drogi sądowej, ale na drodze cywilnej... Potem mamy tą ustawę, oczywiście prawo nie działa wstecz, a dodatkowo zawsze pod uwagę bierze się ustawę względniejszą dla sprawy dlatego trudno określić ten wyrok inaczej jak bezprawny i niesprawiedliwy.
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.