Jump to content

qrak

Użytkownicy
 • Content count

  93
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by qrak

 1. Wszystkich chętnych do poczytania, podyskutowania na temat pierwszowojennej armii niemieckiej zapraszam na: http://www.regiment58.fora.pl/ Forum jest młode, dopiero się rozwija. Niemniej zapewne każdy zainteresowany niemiecką armią w skali mikro znajdzie coś am dla siebie.
 2. O którym roku konkretnie mówimy? Bo już się zgubiłem. Jeśli 1933to uważam, że obie armie wiele by sobie nie powalczyły. Państwa ledwo co wyszły z kryzysu, który odcisnął głębokie piętno na stanie obu armii. Nawet nie tylko tych dwóch armii a większości na świecie. Drugą sprawą jest to, że ZSRR nigdzie w tym czasie się nie wybierało i raczej nie zamierzało. Na przeszkodzie stał zupełny brak sprawnego wojska, a zaplecze dla niego dopiero się budowało.
 3. Ciekawy temat, acz nie czuję się w nim mocno Dlaczego barwa khaki? Swego czasu wyczytałem, że po prostu od amerykanów dostaliśmy spory zapas sukna tej barwy. Drugą rzecz, która przeważyła o wyborze tej barwy są jej niewątpliwe walory maskujące. Likwidacja lampasów? Też może chodzi o maskowanie?
 4. Kawaleria

  @Domen. W rozpisce plutony piechoty polskiej jest błąd. Drużyna liczyła 19 osób, a tutaj widzę 17. Na Japończykach zupełnie się nie znam. Ale pragnę zauważyć (jeśli dane są prawidłowe), że przy porównywalnej ilości żołnierzy także są3 karabiny maszynowe.
 5. Kawaleria

  Czy można gdzieś regulaminu kajzerowskiej armii znaleźć w sieci? Ewentualnie czy byłbyś w stanie udostępnić skany tych które posiadasz?
 6. Od 5 z przysłowiowym hakiem lat zajmuję się rekonstrukcją postaci historycznej. Od co najmniej dwóch po mej głowie chodzi pomysł rekonstrukcji Legionów Piłsudskiego. Myślę, że nadszedł czas aby "słowo ciałem się stało" i pokrótce opiszę jak to widzę: Przedział czasowy: 1915-1917 rok, czyli lata największego wysiłku legionowego. Konkretną jednostką rekonstruowaną widzę II Brygadę, "Żelazną". Jest to pełna rekonstrukcja, czyli od przysłowiowych kalesonów i onuc po prawidłową zawartość plecaka/tornistra czy chlebaka. Opanowanie musztry, taktyki również. Wszelkiego rodzaju manewry, ćwiczenia a może i w przyszłości rekonstrukcje potyczek jak najbardziej wskazane. Standard mundurowy: - maciejówka z orzełkiem - przerobiona kurtka M1908 (co do przerobienia to już późniejsze ustalenia, na pewno wzorowane na zdjęciach) - spodnie M1908 - trzewiki brązowe z owijaczami - pas główny bez klamry - chlebak (kolor dowolny) - manierka (dowolny wzór) - łopatka piechoty z ramką - plecak (tańszy niż tornister i łatwiej go dostać/wykonać) - kociołek - płaszcz CK - koc - płachta namiotowa - wyposażenie tornistra (długa i szczegółowa lista) Broń systemu Mannlicher (karabin M95 - replika, bagnet M95, dwie podwójne ładownice M95). Ewentualnie, na czas skompletowania repliki karabinu, bo o taką ciężko myślę o dopuszczenia do użytku kb. Mosin 1891. Skąd to wszystko wziąć? Mam trochę pomysłów, namiarów Działalność nie ograniczona granicami regionu. Raczej cały kraj Ktoś chętny do współpracy?
 7. Wielka Wojna na fotografiach

  O kurczę! Kapitalne zdjęcia! To pierwsze - kto to jest? Karabiny nówki sztuki, nie śmigane. Panowie też zuniformizowani. Czyżby, niczym u Remaque'a maturzyści - ochotnicy, Ci co gardzili śmiercią, niczym bohaterowie spod Langemark? Oto piękne zdjęcie. I jakie wymowne...
 8. Miałem kiedyś wykłady i ćwiczenia z prof. Wieczorkiewiczem (wiem, że postać kontrowersyjna, ale zostawmy to na boku). Człowiek generalnie zajęty albo marynistyką (co mnie zupełne nie interesowało , ale na wykładzie siedziało się z oczami i uszami wlepionymi i zasłuchanymi jak cielę w malowane wrota) albo Rosją (bardzo wiele potrafił o tym kraju opowiadać, zwłaszcza o tych niedawnych czasach - taki nasz rodzimy R. Pipes.) Rosja panstwo - klucz w tamtych czasach. Gigant na wschodzie rosnący w siłę. Do 1914 ciągły wzrost gospodarczy i to taki, że w ciągu kilku lat to państwo było by dominantem w Europie wschodniej. Tego właśnie Niemcy się bali. Bali się potęgi Rosji. Dlatego dali gwarancje CK. A na zachodzie przejechali się. Nie docenili francuzów
 9. Quiz I wojna światowa - edycja 2009

  Dokładnie. Pytanie Twoje
 10. Quiz I wojna światowa - edycja 2009

  Tak jest. A gdzie były formowane?
 11. Zapomniane mogiły

  O zapomnianych mogiłach: Miejsce: Szczecin - Polska Cmentarz Centralny (kto tam nie był a ma okazję być w tym mieście to niech nie wybiera się nad morze a właśnie na cmentarz). Zaraz na prawo od głównej bramy, w krzakach, za listowiem skromne tabliczki mieszkańców miasta poległych podczas IIWŚ. Administracja tym się nie zajmuje, zarastają mchem i innym zielskiem. Na planie ich nie ma. Mało kto wie o ich istnieniu. Inne, przedwojenne nagrobki, po wydobyciu (kiedyś były czasy, że co niemieckie to złe, więc i buldożerami tam jeździli) restaurują. Miasto szuka jakiejś swojej tożsamości... A tam jest takie zapomniane miejsce.
 12. Quiz I wojna światowa - edycja 2009

  Podpowiedź: były dwa, nazwę wzięły z pewnej róży. Porada: w niemalże każdej książce o Polskich Legionach jest to wzmiankowane.
 13. Quiz I wojna światowa - edycja 2009

  W sierpniu 1914r. NKN dostał pozwolenie na formowanie Legionów polskich. Jak nazywały się owe legiony i gdzie były formowane?
 14. Quiz I wojna światowa - edycja 2009

  1 i 2 Dywizja Australijska i Dywizja Nowozelandzka
 15. Quiz I wojna światowa - edycja 2009

  Passchendaele, 31 lipca - listopad 1917 rok. Strony: Wlk. Brytania i Francja przeciw Cesarstwu Niemieckiemu.
 16. Quiz I wojna światowa - edycja 2009

  Dokładnie. Twoje pytanie.
 17. Quiz I wojna światowa - edycja 2009

  Ską się wzięło polskie określenie na piłkę ręczną - szczypiorniak?
 18. Quiz I wojna światowa - edycja 2009

  Meiji Sen Hachi-Shiki Kanju (Type 38)?
 19. Quiz I wojna światowa - edycja 2009

  Ufff. Już myślałem, że trza będzie podpowiedź dać. Widowy - pytanie jest Twoje.
 20. Quiz I wojna światowa - edycja 2009

  Gdzie i kiedy granicę Królestwa Polskiego przekroczył pierwszy od czasów powstania styczniowego polski oddział wojskowy? Co to był za oddział?
 21. Quiz I wojna światowa - edycja 2009

  Fort Douaumont. Odbity 24 października 1916 . Starty francuzów - 100 tyś. (?)
 22. Wojna totalna to właśnie całkowite zaangażowanie gospodarki, narodu do walki a nie eksterminacja wrogiego narodu. W innym wypadku wojny USA z indianami, czy też konflikt Hutu - Tutsu musielibyśmy uznać za wojny totalne, a takimi nie były. Czemu I WŚ stała się takim konfliktem? Myślę, że powodów może być kilka. Po pierwsze to rozkwit nacjonalizmów w narodach. Walczyli Francuzi z Niemcami a nie poddani takiego króla czy cesarza, w przeciwieństwie do wojen XIX w. Zauważcie, że armie wielonarodowościowe (CK Armia czy Rosyjska z reguły były gorsze niż armie jednolite narodowościowo - wyjątek stanowi armia brytyjska). Do walki zmobilizowano całe społeczeństwo. I nie tylko w fabrykach ale też i jego umysły. Swego rodzaju opinia publiczna, którą zaangażowano m.in. poprzez propagandę wymuszała totalne zwycięstwo nad wrogiem. Gwałtowny rozwój przemysłu w XIXw. pozwolił na uzbrojenie a później zaopatrywanie gigantycznych armii. Podobnie gwałtowny wzrost demograficzny. Ostatecznie, nie wiem do końca jak to nazwać - "pycha niemiecka" (?) która dumnemu narodowi germańskiemu kazała, mimo braku realnych szans na zwycięstwo, trwaniu w uporze. Ale może to wynikać z nacjonalizmu.
 23. Może nie było tego pytania w poście otwierającym dyskusję ale myślę , że jednym z ciekawych tematów dotyczących zmiany w piechocie podczas Wielkiej Wojny jest jej umundurowanie i rynsztunek. Np. maskowanie. Wiadomo w jakich uniformach Francuzi wyruszyli w 1914 roku na front. Ich pomyłka szybko została zweryfikowana przez celowniczych MG i obserwatorów artyleryjskich. Już w następnym roku wszedł do użycia nowy wzór umundurowania i okazało się, że jednak Francja może się obejść bez czerwonych "pantalonów". Państwa Centralne także zmieniły kolor mundurów. Początkowe feldgrau (Niemcy) czy hehtgrau (A-W) zamieniono, wraz z wprowadzeniem nowych mundurów na steingrau. Uproszczeniu uległ też sam krój, zrezygnowano z wielu ozdób (np. czerwone wypustki oznaczające w armii niemieckiej piechotę). W 1914 roku żadna z armii nie używała hełmów. Jako pierwsi tą ochronę zaczęli stosować w 1915 roku Francuzi. Potem przyszła kolej na pozostałe państwa, jak Wlk. Brytania, Rosja, Niemcy, A-W (wymieniając staram się zachować chronologię wprowadzenia). Ciekawa sprawa jest z Niemcami. Wyruszyli oni na wojnę ze skórzanymi imponującymi kaskami (Pickelhauben) w maskujących pokrowcach. Na pokrowcu owym wyszyty bądź wymalowany na czerwono był nr pułku właściciela. Szybko zaczęto stosować zielone oznaczenie a w początkach 1915 roku zaczeto z niego rezygnować. Na przełomie lat 1914/15 żołnierze pozbywali się też szpiców, które przeszkadzały w walkach w okopach. W trakcie działań piechota rezygnowała także z ciężkich tornistrów. A-W z drogich i trudnych w produkcji, dwuczęściowych przerzucili się na plecaki jednostek górskich. Niemieccy żołnierze z kolei zaczęli stosować kawaleryjskie szelki do podtrzymywania obciążonego pasa a ze sobą nosili tzw. Sturmgepack czyli zrolowany wokół menażki płaszcz i/lub płachta namiotowa. Chyba tylko Rosjanie w tej materii nie wprowadzili zmian, ale chyba jako jedynie mieli najpraktyczniejsze rozwiązanie - połączenie chlebaka z plecakiem. Inna kwestia to obuwie. Tutaj chyba wszystkie armie ze swoich sposobów przeszły na trzewiki i owijacze. Pojawił się też nowy typ ekwipunku - maska p-gaz.
 24. Czytałem w opracowaniu napisanym przez chirurgów medycyny wojskowej (a myślę, że w tym temacie są większymi autorytetami niż gen. Taysen) , że było wręcz odwrotnie. Stożkowy pocisk o ruchu obrotowym i dużej sile przebić obok kanału trwałego tworzył też kanał chwilowy. Duże ciśnienie podczas penetrowania tkanek miękkich zamieniało je w martwą masę, idealne wręcz podłoże do rozwoju bakterii i co za tym idzie kolejnych komplikacji jak gangrena, tężec itp. Pocisk uderzając w kość często się deformował, zmieniał kierunek penetracji. Powstawały kościane pociski wtórne, które też czyniły niemałe spustoszenie. To, że żołnierze po takich obrażeniach wracali do linii przypisać trzeba raczej nie za dużej sile pocisku a raczej gigantycznemu skokowi medycyny wojskowej, czy też medycy w ogóle. I to nie tylko pod względem stricte naukowym (szczepionki przeciw tężcowi) ale też logistycznego rozwiązania ewakuacji i leczenia rannych (wymyślenie etapów itp.). Myślę, że przykład podany przez Tysena to ewenement, ciekawostka. Akurat miałem możliwość czyszczenia Mausera (niestety nie Gew.98) i nie stwierdziłem jakiś komplikacji w czyszczeniu niż w innych karabinach. Myślę, że gen. Tysen kiedy pisał owe memoriały był zgorzkniałym starcem który szukał, podobnież jak reszta niemieckiego społeczeństwa przyczyn przegrania wojny (tu - karabin, "podstawowa broń naszych strzelców był zły"). Dlaczego więc w tylu armiach świata ta broń przyjęła się (nawet w dalekiej Argentynie)? Wszak było tyle konkurencyjnych produkcji? Może i memoriał Tysena jest dobrym źródłem, ale źródła trzeba też umieć interpretować
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.