Jump to content

Dezian

Użytkownicy
 • Content count

  16
 • Joined

 • Last visited

About Dezian

 • Rank
  Ranga: Licealista

Kontakt

 • AIM
  1421288

Informacje o profilu

 • Lokalizacja
  Kraków
 • Zainteresowania
  Chemia, Sport, Las, Prehistoria
 1. Charles Mann opisuje technikę wyżarzania, przedstawia jako przykład obecność w wielu miejscach Amazonii palmy dżemowej, a także niespotykaną nigdzie indziej mnogość drzew owocowych. Przy tym nie stara się forsować tych twierdzeń, a jedynie je przedstawia, rzetelnie jednocześnie przedstawiając stanowisko przeciwników takich teorii (choć sam się raczej ku nim przychyla ) O kipu nie pisze nic nowego, jedynie wyjaśnia czym były i przedstawia wyniki nowych badań nad tym przedmiotem. Cóż, dla mnie książka naprawdę była interesująca. Co do wielu teorii można mieć wątpliwości, niektóre ocierają się o absurd. Mimo to książka pozwala na zupełnie inne, nowe i świeże spojrzenie na Amreyki przed Kolumbem, szczególnie dla osób które nie są ekspertami w tej dziedzinie.
 2. Książka jest fascynująca. Co ważne, napisana jest lekkim, zrozumiałym dla laików językiem, co pozwoliło mi ją przeczytać Autor przedstawia ogromną różnorodność i bogactwo prekolumbijskich kultur obu Ameryk, nienachalnie przedstawia nam niezwykłe sugestie. Zastanawia się, czy słusznie nazywamy dżunglę amazońską "dziewiczą" i prezentuje pewne dowody, przemawiające za tym iż Indianie formowali ją i nadawali jej kształt. Opisuje tajemnicze kipu, czyli niespotykaną nigdzie na świecie formą zapisu za pomocą węzłów na cienkich sznurkach. Mówi o indiańskich milpas, na których uprawiano inteligentnie dobrane, "współpracujące" ze sobą gatunki roślin. Dołączam się do gregskiego i zachęcam do sięgnięcia po "1491 Ameryka przed Kolumbem".
 3. Ja mam pytanie odnoszące się właśnie do zasobności w zboże...ale indywidualnych obywateli. Jest pewien termin, którym określa się bogate osobistości,czy też najbogatszą warstwę społeczną, która posiada 5 (50...? 500?) mediusów zboża. Obił mi się swego czasu o uszy,lecz nie pamiętam jak dokładnie brzmiał. Na pewno zawierał słowa penta i medius. Majaczy mi coś na kształt "pentacosmedimnoj, lecz chyba nie nie tak to brzmiało.... Czy to pojęcie jest komuś znajome?
 4. Biblioteka

  Ja natomiast jeśli już odwiedzałem bibliotekę, to tylko po to, żeby pożyczyc lekturę szkolną. Teraz wypożyczam podręczniki, i na tym moje użytkowanie biblioteki się zamyka - bo jest to biblioteka politechniki krakowskiej, i jako taka nie posiada szczególnie fascynujących pozycji poza związanymi stricte ze studiami technicznymi. I jeszcze przez jakiś czas nie zamierzam tego zmieniac, bo moje "potrzeby biblioteczne" zaspokaja...zbiór mojego ojca Tata jest bibliofilem, wychowałem się na książkach jakie kupił...i cały czas kupuje. O ile kilkanaście lat temu dostanie jakiejś książki mogło byc problemem, o tyle teraz allegro znacznie to ułatwia. I to też jest problem, bo książek nie ma gdzie trzymac (o co nieczęsto, ale regularnie dochodzi do burzliwych zgrzytów między tatą a mamą ). Ale dzięki temu mam co czytac i w czym wybierac. Co prawda nie jestem jedynym userem tej biblioteki, ale za to takim z kartą VIPowską i znajomosciami
 5. Atlantyda

  No prosze. Prominentne centrum polityczno-religijne, co mają potwierdzac tradycja ustna i dowody archeologiczne - powołując się na źródło które podałeś w linku. Tymczasem Joseph stwierdza: "W Nan Madol nie odnaleziono żadnej rzeźby, płaskorzeźby, dekoracji. Nie ma tam też posągów bóstw ani przedmiotów o zastosowaniu religijnym (...). Nie znaleziono nawet małych, wykonanych z kamienia figurek, jakie zwykle znajdowane były na innych terenach w Mikronezji i środkowej Polinezji. Dotychczas nie znaleziono także żadnych narzędzi ani broni" Słowa Ayres'a stawiają pod znakiem zapytania informacje podawane przez F. Josepha.
 6. Atlantyda

  Mam troche do wyjaśnienia do kilkudziesięciu godzinach nieobecności Zaczne od 4000km które były powodem wymiany kilku mocniejszych zdan - to faktycznie pomyłka tłumacza - moja. Książke Josepha czytałem po angielsku. Oto jak wygląda zdanie które wprowadziło mnie w błąd: "(...) because it would entail 50 thousand of workers to transport and place 4 or 5 milion basaltic blocks - but there is no such amount within a radius of 2500 miles. And even if there was, it would take them 20 years". Po ponownym, kilkukrotnym przeczytaniu tego fragmentu dochodzę do wniosku, że autor mówi o robotnikach, nie zaś o bazalcie. Sorry, moja wina, choc o błędną interpretacje było łatwo. Kolejna sprawa do wyjaśnienia - chyba zacząłem dyskusje w niewłaściwym temacie. Chodzi o to, że ja wcale nie zamierzam dowodzic Wam istnienia Atlantydy i trzymac sie tego zebami i pazurami. Po prostu chciałem dowiedziec sie czegos wiecej i poznac Wasze opinie na takie tematy jak Nan Madol czy moai na Wyspie Wielkanocnej. Istnieją teorie łączące je z Atlanydą czy Lemurią - wiec zamieściłem posta tutaj. Po niewczasie widze że chyba jednak sie pomyliłem (to pewnie typowy błąd popełniany przez początkujących,prawda?). W odpowiedzi na pytanie Vissegerda - informację tę zaczerpnąłem także z książki Franka Josepha. Jest tam napisane "geologists assess that it's [Nan Madol] build with 250 milion of tons of basalt", przy czym wielokrotnie podkreślana jest właśnie taka ilosc bazaltu. Nie mam precyzyjnych informacji co do tego kto przeprowadzał badania. To tyle tytułem sprostowań A teraz powiedzcie mi, bo to dla mnie naprawde ciekawy temat - jakie znacie teorie dotyczące budowy Nan Madol i jego przeznaczenia?
 7. Atlantyda

  Gdzie w poprzednim poście doszukałeś się tego typu argumentu? Co do tych 4000 km, to machnął się prędzej tłumacz niż Joseph. Wrocmy do teorii o wydobyciu kamienia z Sokehs Rock. Nie dociera do Ciebie o jakiej ilości bazaltu jest mowa. To jest 250 milionów ton. Geolodzy określają średnią wagę bloków na 20-30 ton. To daje około 10 milionów bloków. Postaraj sie nie tylko odniesc krytycznie do tego posta, ale również spróbowac ogarnąc myślą taką objętosc. Z ust Gene Ashby'ego, rzecznika Community College of Micronesia, padło stwierdzenie, że nikt nie wie skąd się wzięły kamienie, których użyto do budowy Nan Madol. Najbliższe źródła platyny są na Borneo. To nie jest Polinezja. Powstanie takich niemal hermetycznych, pustych skrzyń o niewiadomym przeznaczeniu też jest zagadkowe.
 8. Atlantyda

  A, jak Tobie sie wydaje, jak mieliby go przetransportowac? Z Sokehs Rock nie wydobyto dużej ilości kamienia, a już na pewno nie 250 000 000ton. Poza tym strome, gęsto "zadżunglone" wnętrze Nan Madol nie pozwalało na przetransportowanie jakiegokolwiek wydobytego bazaltu na drugą stronę wyspy. Możliwości przewiezienia kilkudziesięciotonowych monolitów bazaltowych wokół wybrzeża chyba rozważac nie będziemy. Nie rozważyliśmy jeszcze kwestii umieszczenia tych kamiennych bloków na wysokości 6-10 metrów, starannie dopasowanych i pewnie ulokowanych. Jak to zrobili? Ponadto na Pohnpei odnaleziono coś na kształt trumien - wykonane z platyny skrzynie długie na 2,4m, nie posiadające jednak żadnych pogrzebowych dekoracji ani jakichkolwiek zdobień. Pojemniki były zamknięte wyjątkowo szczelnie, a w środku...nie było nic. Aha, z kolei najbliższe Pohnepi źródło platyny znajduje się 3539km na południowy zachód. To już sprawdziłem
 9. Atlantyda

  Z tym, że takie ilości bazaltu zostały wydobyte z drugiego końca wyspy to bym sie spierał. Zresztą, obaj nie mamy możliwości oparcia swoich wypoweidzi o mocne, wiarygodne źródła. Co do bazaltu na Nowej Gwinei - faktycznie, masz racje. Ale 2400km w praktyce nie robi wielkiej różnicy wobec 4000 PS byc moze pomyliłem liczby podając promien, sprawdzę to.
 10. Tajemnica Sfinksa

  Kurcze. To faktycznie proste :-) Dzieki za odpowiedz, co nieco sie rozjasnilo w moim pustym czerepie :-)
 11. Atlantyda

  Swoje słowa, o tym iż źródła bazaltu nie ma w promieniu 4000 km, zaczerpnąłem z "Tajemnicy najstarszej kultury na Ziemi" Franka Josepha (wydana w Polsce niemal dokładnie rok temu). A "not found nearby" moim zdaniem znaczy, że bazaltu nie ma co najmniej na całej wyspie, może na całym archipelagu - no ale to akurat nieszczęśliwy zwrot, który tworzy przestrzeń na własne interpretacje
 12. Atlantyda

  Nie, oczywiście, Dialogi Platona nie są żadnym dowodem...ale wskazówką, o której warto wspomniec - chyba tak. Odnośnie źródła z którego pochodzi bazalt, to ja na angielskiej wikipedii znalazłem raczej potwierdzenie moich słów: "the type of stone used in its [Nan Madol] construction is not found nearby."
 13. Tajemnica Sfinksa

  Z którego wydobywano kamień do budowy piramid więc nie może być starszy od nich. Właśnie, czy ktoś z Was mógłby mi w tym miejscu pewną rzecz wyjasnic? Na samym sfinksie oraz na ścianach kamieniołomu, z którego pozyskiwano kamień do budowy piramid, odnaleziono ślady erozji deszczowej. Śladów tej erozji nie ma jednak na 3 piramidach, których strzeże Sfinks. Jeśli i piramidy, i Sfinks powstały w tym samym okresie, to jak mogło do tego dojsc?
 14. Atlantyda

  Jeśli idzie o Tiahuanaco, to wiązano je z Wyspą Wielkanocną, a zatem z Lemurią. Co zaś się tyczy teorii o Atlantydzie i Azorach, to dowodem miałyby byc słowa Platona, który Atlantydę umiejscawiał gdzieś za Słupami Heraklesa. Wspominał on także o "mułowej barierze", która uniemożliwiała żeglugę - powstałaby ona zapewne po zapadnięciu się Atlantydy. Faktem jest, że teren Azorów wielokrotnie naweidzały silne trzęsienia ziemi, w tym, w połowie XVIII w., trzęsienie ziemi które ocenia się na 7,5stopnia. Czy jednak mogłyby one spowodowac zapadnięcie się lądu - na ten temat nie czuję się zdolny wypowiadac. Dlaczego jednak mielibyśmy nie dyskutowac o Lemurii i Atlantydzie? Pewne teorie, łączące niezwykłe konstrukcje rozsiane po całym Pacyfiku, są fascynujące. Ot chocby Pohnpei, jedna z wysp wchodzących w skład Mikronezji - istnieją tam mury, kanały, sztuczne jeziorka i inne utwory zbudowane z bazaltu, którego łączną wagę ocenia się na 250 000 000 ton....a którego źródła nie ma NIGDZIE w promieniu 4000 km....przy czym niektóre z bazaltowych bloków ocenia się na 100 ton (a jest kilka którym przypisuje się wagę ponad 200). Bazalt ten jest namagnesowany w dziwaczny sposób - pole magnetyczne jakie wywołuje przybiere postac korkociągu o pionowej orientacji. Kto, kiedy, skąd i w jaki sposob zdołał przentrasportowac takie ilosci skały, namagnesowac ją i poukładac w te niezwykłe konstrukcje - nie wiadomo. Dlatego dyskusji nt. Lemurii czy Atlantydy nie określałbym z góry jako głupawą i bezprzedmiotową.
 15. Atlantyda

  A ja zachęcam Was serdecznie do podjęcia dyskusji nt. Atlantydy. Jak było to już wspomniane, Platon umiejscawiał Atlantydę za Słupami Heraklesa. Powstała teoria, że Atlantyda mogła byc położona na...Azorach. W kulminacyjnym okresie ostatniego zlodowacenia, kiedy ogromne ilości wody skumulowane były w lodowcach, poziom wód był niższy o średnio 100-120metrów. To zdecydowanie zbyt mało, aby odsłonic poważnych rozmiarów ląd. Powstała zatem uzupełniająca teoria o silnym trzęsieniu ziemi, które spowodowało przesunięcie się skorupy ziemskiej i zapadnięcie się Atlantydy - ponad powierzchnię wody wystają obecnie jedynie szczyty obecnego tam łańcucha górskiego. Istnieje wiele innych koncepcji (jak ta, która głosi, iż Atlantyda znajdowała się na...Antarktydzie, która wolna była od lodu), lecz ta jest najpopularniejsza.
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.