Jump to content

atrix

Użytkownicy
 • Content count

  2,354
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by atrix

 1. Żadnego związku tutaj nie widać, tylko czysty zbieg okoliczności. Bo kto wchodzi drugi raz to tej samej rzeki.
 2. Przypadkowo w trakcie przeglądania mapy natrafiłem na krąg ziemny w okolicy wsi Baranów. Mapa cieniowa pokazuje wyraźnie że wokół kręgu znajduje się rów. Krąg ziemny ma około 40 metrów średnicy. Do rowu od rzeki Iłżanka idą trzy rowy. Bardzo to przypomina zasilanie w wodę fosy. Zapraszam do dyskusji.
 3. Trudno z samej fotki satelitarnej ocenić. Zastanowiła mnie bliskość z okręgiem ziemnym o którym mowa. Rzeka jest niewielka. Nie zachodziła by potrzeba budowy jazu. Jak pogoda dopisze to spróbuję tam się wybrać i naocznie ocenić. Mam jakieś 20 km .
 4. Taki mały wodospadzik na rzece w poblizu tego kręgu ziemnego. Czyżby pozostałość po moście bądź tamie?
 5. Gdy by to był naturalna meandera to by nie koniecznie miała tak regularny okrąg. I nie posiadała by trzech rowów. Tylko dopływ i odpływ. Baranów znajduje się bardzo blisko Chotczy n/ Wisłą. Pierwsze wzmianki pojawiają się o tej miejscowości datuje się na XIIIw. Być może coś było wcześniej na tych terenach.
 6. Nie jest to całe zeznanie Kułakowskiego. W zeznaniu podaje że rano 8 września wysyła pluton pionierów do zabezpieczenia drogi Lipsko - Zwoleń. Muszę poszukać bo pisze z pamięci. O ten fragment mi chodziło: "8 września o godz. 15.00 nastąpiło pierwsze zetknięcie z nieprzyjacielem w lesie na południe od Ciepielowa. Podjazd dywizjonu rozpoznawczego natknął się na czołowe elementy niemieckiej 3 Dywizji Lekkiej w marszu z Lipska na Zwoleń. Szwadron motocyklistów powstrzymał niemiecki batalion zmotoryzowany i ustąpił dopiero po zaciętej walce. Wkrótce później patrol motocyklistów z kompanii rozpoznawczej na kierunek Radom – Ciepielów – Kazanów natknął się na rynku w Lipsku na 3 samochody pancerne i 2 czołgi nieprzyjaciela i wycofał się po krótkiej walce." Mamy tutaj przesunięcie czasowe. Samochody pancerne były widziane około 5 rano w Lipsku i chwile potem pojawili się motocykliści z WBP-M. I pojechali w kierunku Ciepielowa.
 7. Opracowanie dotyczące walk w 1939 roku WBP-M z relacją nieznanego oficera WP. dotycząca Ciepielowa. Jak wynika z relacji walki początkowe w lesie Dąbrowa - Struga toczył podjazd z WBP-M. A nie żaden batalion zbiorczy. link - https://wbh.wp.mil.pl/c/pages/atts/2021/6/bMicha_Kuchciak_-_Nieznane_relacje_dotyczace_Warszawskiej_Brygady_Pancerno-Motorowej_w_1939_roku.pdf
 8. Jaki polski żołnierz jako pierwszy poległ od niemieckiej kuli, 1 wrzesnia 1939 roku. Jaka jednostka ( baon, pluton,drużyna)jako pierwsza stoczyła walkę z niemieckim agresorem .
 9. Dla mnie jest ważny, bo mam do Ciepielowa o rzut beretem. Czemu więc nie poznać prawdy? Masz coś do dodania jeszcze w kwestii Ciepielowa?
 10. Cztery lata wcześniej niż powstał powyższy temat wyszła książka Leonarda Jagody pt. " Gorycz wrześniowa " . W rozdziale " Dzień trzeci " autor podaje że miejscem śmierci mjr. J. Pelca był rejon walk pod Złotym Potokiem. Link do książki w pdf. - https://panelhistoria.naszekalety.eu/download/Gorycz_wrzesniowa.pdf
 11. Krajobraz do szosy nie pasuje, ale do wsi Dąbrowa jak najbardziej. Jest w jednej relacji ( mieszkanka wsi Dabrowa )jest mowa że jeńców z lasu prowadzono do wsi i następnie do szosy. I była to ostatnia grupa jaka się poddała.Jest ciekawa sprawa a mianowicie na wsi grupa jeńców jest w płaszczach. Czoło maszerującej kolumny jest bez płaszczów. Tylko tył kolumny ma chyba płaszcze. Czyżby oficerowie zostali tylko w płaszczach? A innym odebrano płaszcze. Zdjęcia zostały wykonane dobrze po południu. Kierunek światłocienia wskazuje że może być to wieś Dabrowa. I ciekawostka ten wóz na fotce na prawo to wygląda na polską taczankę radio typu RKD. A ten cylinder to pradnica ręczna.
 12. Kilka fotek z 29 ID, opisanych jako Ciepielów . https://www.ebay.de/itm/275351561159?hash=item401c3b63c7:g:OyYAAOSw505iqzCT https://www.ebay.de/itm/275351525437?hash=item401c3ad83d:g:wP4AAOSwdwtiqypG https://www.ebay.de/itm/284858423449?hash=item4252e29899:g:kGgAAOSwmXBiqzD1 https://www.ebay.de/itm/275351527927?hash=item401c3ae1f7:g:dR8AAOSwbKxiqyuO
 13. Oryginalny tekst to który?, ten skreślony czy ten dopisany? Polskie źródła są oparte raczej o relacje, a nie o dokumenty. Stąd rozbieżności. Zależy jeszcze którą relacje przyjąć na bardziej bliską prawdy. 08 września to las Dabrowa - Struga i Cukrówka, 09 września to las Dąbrowa - Struga , Cukrówka. 08 wrzesień pasuje tylko do bohaterskiego majora. A 09 wrzesień to drugi dzień wydarzeń i zarazem końcowy. Na GNZ w W-wie widnieje data 9 września 1939r. A tzw liście Monachijskim napisano że dowodził W. Wessel. Powielacz nie zmienia treści. On tylko powiela treść Popiep******* mu się z armią Prusy. A konkretnie z Południowym Zgrupowaniem w okolicach Iłży.
 14. Dlatego napisałem powyżej - fotki pasują tylko do Cukrówki. Gdzie zostały wykonane? Może pod Cukrówką, a może pod Puławami. Tego na dzień dzisiejszy nie wiemy. Może kiedyś się dowiemy: Poniżej zdjęcie zamieszczone na wystawie w Muzeum regionalnym w Iłży. Zdjęcie wykonane w 2010 roku. Czy rzeczywiście było to pod Ciepielowem? Patrz zdjęcia poniżej:
 15. Gdyby zdjęcia wykonano w lesie pod Ciepielowem, tam gdzie doszlo do walk ( zapora drogowa ) mielibyśmy starodrzew a nie młodnik leśny. Pani Gorczyca wspominała o leżących zwłokach Polskich żołnierzy przy jej polu. To właśnie miejsce gdzie doszło do zaciętych walk. Sam na początku myślałem że to właśnie zdjęcia zrobione w lesie. Po analizie terenu, zeznań i relacji - fotki pasują tylko do Cukrówki. Z pewnością nie zostały wykonane tuż po walkach. Dobre oświetlenie i swiatłocienie postaci wskazuje że wykonano je w dzień a nie o zmierzchu. Pod Cukrówką doszło do dwóch mordów - na jeńcy o zmierzchu ( 8 września ) i na młodym małżeństwie i małym dziecku ( rano 9 września ). Świadkowie mówili o leżących w rowie żołnierzach , dwóch osobach cywilnych i dziecku. Dwóch mogiłach bliżej Lipska, od mogiły zbiorowej Polskich żołnierzy. Co wskazuje że dwie osobne mogiły to małżeństwo z dzieckiem. Mógł ktoś zrobić zdjęcia w godzinach rannych 9 września? Oczywiście że mógł. Przecież Niemieccy żółnierze nadzorowali pochówek. Jest tylko pewna zagadka - które zdjećia były dołączone do listu? A było ich tylko trzy, jak wynika w fiszki.
 16. A czy ja twierdzę że szosa nie była zamknieta ogniem maszynowym? Właściwie to szosa była zajęta przez Niemców. Zachodnia cześć lasu była okrążona. Kto zatem o zdrowych zmysłach pchał by się w kierunku wschodnim? Północna część lasu była w Polskich rękach . Dowodził obroną kpt. Cholewa. Chcesz wałkować cały temat od początku?
 17. I to jest problem. Sa zeznania gdzie dokładnie jest wyjhjaśnione co rtm. Podrez robi w okolicach Lipska i Ciepielowa. Jest podana dokładny stan osobowy rozpoznania. Po analizie wyłania się obraz wydarzeń. W północnej części lasu dowodzi kpt Cholewa. Kilku żołnierzy zeznaje że o tym że dowodził mjr. Pelc dowiedzieli się wojnie. Sa opisane dokładnie okoliczności śmierci kpt. Cholewy. A relacje sołtysa Zuby w większości można włożyć między bajki. Tajemniczy list mjr, Pelca który miał być wysłany z Radomia, okazuje się że został wysłany z Kielc. Będąc w radomiu można zachaczyć o Ciepielów i Dąbrowę, ale w Kielcach to nie ten region. Jedynie można będąc w Kielcach pojawić się w Dabrowie ale Dabrowie koło Kielc. Obecnei dzielnica Kielc.
 18. "Kilku to ile " ze znakiem zapytania to pytanie , a nie stwierdzenie. I to pytanie było skierowane do Ciebie - patrz poniższy cytat z Twojego postu: Ponawiam pytanie: znasz treść wszystkich zeznań świadków ze śledztwa?
 19. Zdjęcia zostały wykonane w dniu 9 września. Jeńców ostrzelano w tym samym miejscu w dniu 8 września o zmroku, a trzy osoby cywilne zabito rano w dniu 9 września. Zdjęcia zostały wykonane do godzin południowych. Około południa przyprowadzono chłopów z Cukrówki by pogrzebali zabitych. Gdyby zrobiono je w lesie pod Ciepielowem zaraz po walkach teren nie był by taki czysty. Brak wraków, broni itd. I światłocienie nie mogły by być ku zachodowi, lecz ku wschodowi. Szosa idzie w południa na północ. I po światłocieniach można określić kiedy zrobiono zdjęcia. Sam piszesz że zwłok powinno być sporo w rowie bo tak podaje Ciesielski. A teraz mnie pytasz gdzie tak podaje podaje. Znasz wszystkie zeznania świadków ze śledztwa?
 20. A to niby dlaczego zdjęcia miały by być robione w dwóch kolejnych dniach? A gdzie Ciesielski pisze że drogę próbowano przeskoczyć w większej ilości żołnierzy?Pisze że kilku próbowało. Kilku to ile? 2,3,4 ?Znam treść zeznań świadków. I mapkę mogił J. P-P. Świadkowie wskazują na dwie mogiły zbiorowe w pobliżu szosy Lipsko - Ciepielów. Jest mowa ale o mogiłach zbiorowych węwnatrz lasu. Pierwsza pod Cukrówką Druga w lesie Dabrowa - Struga przy polu P. Gorczyca.
 21. Tak się składa że wielu ludzi prosiło mnie o pomoc w kwestii Ciepielowa. Nic nie odkryłeś ja już dawno znałem te treści. A tak ogólnie to Ciepielów ma się dobrze jak za starych dawnych lat.
 22. Taaaaaaaaa? baju baju będziem w raju. Nie ten czas i nie ta pora. Realnie wyglądało to tak - jak się rozwidniało krowa szła w pole. Około godziny16 - 17 wracała do zagrody. W dodatku mowa o miesiącu wrzesniu. Wypasaniem krówek na wsiach głównie zajmowały się dzieci. Łąki koszono i był to zapas siana na zimę. Nikt nie wypasał krów na łąkach, poza łąkami dworskimi.
 23. Tutaj mnie rozwaliłeś ( śmiech) z tą czapką z głowy. Przeczytaj dokładnie artykuł z linku.
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.