Jump to content

Kubag

Użytkownicy
 • Content count

  129
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Kubag

 1. Kaliningrad

  Na dobrą sprawę mogłem założyć ten temat w złym dziale ale jeśli tak akurat się stało to proszę o przeniesienie go do bardziej odpowiedniego działu. Teraz przejdę do sensu tematu. Od dłuższego czasu zastanawiam się co to jest ten cały twór "Obwód Kaliningradzki" i dlaczego akurat on powstał. Pytając nauczyciela od historii odpowiedział mi, że to się nazywa prawo mocniejszego. Sam Obwód Kaliningradzki to port wojskowy ZSRR a teraz Rosji. Chodzi mi o to czy słusznie obwód ten przejęli Rosjanie? Jak nie oni to kto? Dlaczego na to pozwolono? oraz komu słusznie powinien przysługiwać ten obszar? Sprawa jest ciekawa bo obszar ten historycznie należał do Prus, potem został zgermanizowany a teraz mieszkają tam Ruscy. Dziwna sprawa jak dla mnie że od tak chop siup można dla pewnego terytorium tak bardzo zmienić jego kulturę, historię, ludność itp. Zachęcam do dyskusji.
 2. Gdzie najlepiej studiować historię?

  Ośmielę się w tym temacie poruszyć swoją kwestię. Otóż czy ktoś studiuje/studiował na KUL-u i może coś powiedzieć o tej uczelni. Gdyż mam wybór studiować historię w Białymstoku na uniwersytecie i na KUL-u, do Białegostoku mam 4 razy bliżej niż do Lublina i się zastanawiam czy KUL jest na tyle lepszym uniwersytetem od białostockiego, żeby rekompensować wszystkie koszta Czy po prostu nie ma to różnicy czy to będzie KUL czy UwB, bo historia to jest kierunek w którym od uniwersytetu ogromna większość zależy ode mnie, a studiowanie to nie tylko nauka, to też... itp. i lepiej jest studiować u siebie "na podwórku" wśród swoich niż "latać po świecie" itd.? Pozdrawiam Kubag
 3. Widzę, że w innych częściach Polski jeździ się na wycieczki, moja szkoła to być może jakiś wyjątek, albo moje życie, bo moja jedyna konkretna wycieczka szkolna, to czuwanie maturzystów plus Kraków, Tyniec, Wieliczka (III kl LO). Z mojego małego doświadczenia wynika, że brak odpowiedzialności, rozsądku i najzwyczajniejsza głupota podopiecznych jest powodem najrozmaitszych problemów, niezależnie od wieku.
 4. A ja z kolei kolekcjonuję vlepki sportowe. W moim regionie rzadkie to zainteresowanie, więc zawsze jest czym się oryginalnym "popisać"
 5. Matura z historii 2011

  Przed maturą nastawiałem się na o wiele więcej, bo i miałem ku temu podstawy, ale matura poszła mi fatalnie, jednak udało mi się zdobyć te 56% z rozszerzenia, co po napisaniu uważam za sukces, bo myślałem, że ledwo zdam "Przygotowywałem się" tak jak osoby wyżej, "ucząc się" historii w wymiarze 2h. Dlaczego cudzysłów, bo zanim zacząłem cokolwiek ogarniać z historii musiałem nadrabiać matematykę i angielski, żeby w ogóle zdać. Kosztem tych przedmiotów nie przygotowałem się do matury z historii. Tym bardziej, byłem jedyną poważnie myślącą osobą o historii w roczniku i czułem się z tym jak jakaś persona non grata... aj... tłumaczenie się, to takie polskie P.S. Tak czy siak wybieram się na historię na Uniwersytet w Białymstoku. Pozdrawiam Kubag
 6. Literatura - matura

  Witam, poszukuję dobrego zbioru zadań, testów, przygotowujących do matury (rozszerzonej). Czy moglibyście polecić jakieś wydawnictwo, tytuł, czy może jesteście zdania, że to jest bez różnicy jaki zbiór zadań się kupi.
 7. A mi się wydaję, że jednak zwalnia z matury. Co do tej "głupoty" o której pisał Tofik to się zgadzam, konkurs o tematyce wojskowej tylko ze 3 pytania o wojsku. W sumie 11 stron A4 zadań na 2 czy tam 3h juz nie pamiętam ile było, to zdecydowanie za mało.
 8. Ja od siebie dodam tylko tyle, że na naszych oczach dzieje się historia i o tym trzeba pamiętać. Jesteśmy światkami ogromnych wydarzeń.
 9. Ja pisałem tą olimpiadę pierwszy raz i co mnie zdziwiło to duża ilość pytań nie dotyczących "losów żołnierza". Co do wyników to nie będę się wypowiadał bo jeszcze ich nie znam Pozdrawiam.
 10. Tajemnicze losy polskiego złota

  Te złoto należy wpisać do strat. Bo nikt nam jego nie odda. Tak jak nam nie oddano innych rzeczy zagrabionych w czasie wojny.
 11. Witam, chciałbym się dowiedzieć co sądzicie o owym biuletynie. Czy ktoś z was go kupuje i co sądzicie o jego merytorycznej stronie. Zachęcam do dyskusji. P.S. Jeśli taki temat już istnieje bądź założyłem go w złym miejscu, to przepraszam i proszę o usunięcie/przeniesienie.
 12. Potrzebuje pomocy!

  + pobliskie archiwum, bądź archiwum państwowe; ewentualnie jakieś pobliskie muzeum.
 13. To ja mam takie pytanie. Czy nadsyłane zdjęcia mogą być przerabiane/upiększane za pomocą programu graficznego? Czy jednak to ma być zdjęcie takie jak zrobiliśmy i nic dodać nic ująć?
 14. Traktat Wersalski

  Witam, mam pytanie na które nie mogę odnaleźć odpowiedzi. Brzmi ono: Traktat wersalski podpisany w dniu 28 czerwca 1919 roku składał się z: Do wyboru jest od jednej do pięciu części. Z góry dziękuje. Pozdrawiam, Kubag
 15. Traktat Wersalski

  Widocznie nie doczytałem się. Cóż muszę się przyznać, że czytanie wnikliwie tekstu nie jest moją dobrą stroną. Jednak po fakcie, zostaje mi w ramach pokuty samobiczować się
 16. Traktat Wersalski

  Pytałem googli i wikipedi, nie wiedzieli. Dzięki harry
 17. Lotek

  Otóż szukałem takiego tematu i nie znalazłem... mianowicie intryguje mnie zawsze dlaczego zawsze jak już ktoś trafi szóstkę to jest to jedna osoba dwie rzadko kiedy trzy a dlaczego nie trafi na raz szóstki 100 osób. Czy to jest normalne? Czy waszym zdaniem kręcą coś z losowaniami? Zachęcam do dyskusji...
 18. Lotek

  A może coś z kulkami? Mi to śmierdzi szambem że tak się wyrażę ale może i macie rację że to tylko jakieś teorie spiskowe a prawda jest inna
 19. Moją ulubioną nauką pomocniczą historii jest genealogia. Interesują po prostu mnie przodkowie i wiele ze swoich korzeni można wywnioskować i wyjaśnić
 20. Najgłupsza decyzja w historii

  Takie decyzje można morzyć jednak ja skupie się na dwóch o których tu nie było mowy. Jedna z nich to nie włączenie i nie zrównania z ziemią Krzyżaków co się potem odwróciło przeciwko nam. Kolejną jak, że ważną i głupią decyzją wg mnie była tak zwana polityka appeasementu. Jak i wcześniejsze decyzje m.in. Francji gdy pozwalano na zbyt wiele dla Hitlera kiedy był jeszcze bardzo słaby i można było z nim skończyć raz na zawsze zapobiegając wojnie. Co do pierwszego to bym się nie zgodził że to była "najgorsza decyzja polityczna bądź wojskowa" gdyż zachowaliśmy się fer wobec Czechosłowacji a, że zdarzyło się to w takim nie fortunnym czasie nie należy łączyć z jakimkolwiek złym postępowaniem Polski. Moim zdaniem to była dobra decyzja. Przypomnę tylko, że wysłaliśmy im list z żądaniami a nie tak jak oni włożyli nam nóż w plecy kiedy byliśmy na skraju upadku. Jednakże to dyskusja nie w tym temacie... Za to drugie to nam Stalin to narzucił. Nic nie poradzisz takie czasy...
 21. Polskie kluby w europejskich pucharach 2008/09

  Mecz Lecha stał na dobrym poziomie Grasshoppers zagrał o niebo lepiej niż w Poznaniu za to Lech jak by jakoś za bardzo nie chciał krzywdy zrobić im. Godnymi pochwalenia są kibice Lecha którzy zjawili się w liczbie ok. 1400 osób i naprawdę dali czadu na trybunach
 22. Polskie kluby w europejskich pucharach 2008/09

  Moim zdaniem Barcelona na pewno nie chciała przegrać meczu z Wisłą która dla nich jest zerem wątpię że którykolwiek z tych piłkarzy potrafił by na mapie pokazać Kraków. Druga sprawa jak to wygląda chociażby w statystykach - pierwszy mecz przegrany trenera Barcelony z Wisłą Kraków. Dla samego tego faktu dla Barcelony porażka z Wisłą jest niewygodna. Jednak taka mentalność Polaków że jak wygrali to źle a jak przegrali to nic się by nie stało bo przecież z FCB. Wisła zagrała dobry mecz Barcelona słabszy ale kto oglądał mecz ten widział że oba zespoły się starały. Oby to nie pierwsze zwycięstwo z taką drużyną może doczekam takiej chwili że wyeliminujemy takowe zespoły.
 23. Ściąganie

  U mnie co niektórzy nauczyciele potrafili zrobić taką atmosferę że każdemu się zdawało że to nie możliwe żeby ściągać na tym przedmiocie ale okazywało się ze u tych niby strasznie czujnych nauczycieli ściągało się stosunkowo łatwo. Co do pytania czy ściąganie jest złe to oczywiście że jest złe. Poprzednicy już pisali że to oszustwo itp., zgadzam się z tym. Ale co mam zrobić gdy mam do wyboru naukę z przedmiotu którym się interesuje i idę w tym kierunku a przedmiotem którego nie trawie. Ja zazwyczaj nie ściągam (czytaj ściąga typu na długopis) i ściąganie uważam za ostateczność. Dzięki koledze zdałem w II gim z matmy, kumpel pisał/dawał do spisania mi wszystko począwszy od kartkówek kończąc na pracach domowych. Ale jak przyłożyłem się do matmy w III gim to miałem 4 na koniec i teraz ide na profil matma-gegra-wos ;D. Wszystko tkwi w tym czy chcemy się uczyć czegoś i czy uważamy to za potrzebne.
 24. Dlaczego właśnie historia?

  Dlatego że interesuje mnie przeszłość. Oprócz tego interesuję się geografią ale mniej chociaż tak i tak idę bardziej w kierunku geograficznym bo z historii to trudno wyżyć będzie.
 25. Szybkie czytanie

  U mnie szybkość czytania waha się między 220 wpm (słów na minute) a 370 wpm przy czym zależy to od tego czy mi się chcę czytać albo czy się śpieszę itp. Natomiast zapamiętywanie tekstu to jest ok. 30% przy czym nie ma różnicy czy czytam wolno czy szybko. Polecam wszystkim książki o tej tematyce można wiele ciekawych rzeczy się dowiedzieć i naprawdę sobie pomóc w szybkim czytaniu.
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.