Jump to content

Stary belfer

Użytkownicy
 • Content count

  47
 • Joined

 • Last visited

About Stary belfer

 • Rank
  Ranga: Student

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 1. Najlepszy ustrój dla II RP

  Monarchia. A jakże mogłoby być inaczej, jeśli tak głosował mój pradziadek, idąc 10 km w zimie do punktu wyborczego.
 2. Dobre strony PRL-u

  Odnośnie sieci drogowej. Gomułka, w którymś ze swoich przemówień, stwierdził, że przed II wojną żaden proletariusz nie posiadał telewizora, a teraz co trzeci robotnik posiada własny odbiornik. I podobnie z siecią drogową. To co, przez 45 lat mieliśmy jeździć tak jak w 1945 roku? Nawiasem mówiąc, jak to dobrze, że mieliśmy Gomułkę i Gierka, bo mógł nam się trafić jakiś Ceausescu lub co gorsza Enver Hodża lub nie daj Bóg Kim Ir Sen. No i wówczas faktycznie istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że drogi by nie powstały.
 3. Generał Józef Kuropieska

  Wrzucę łyżkę dziegciu do tej beczki miodu. Otóż Józef Kuropieska miał duży udział w przewerbowaniu tzw. grupy trzech - Tatar, Utnik, Nowicki i wykradzeniu z Londynu 'złotego FON-u'.
 4. No, najlepiej spisał się "żelazny kanclerz" Bismarck, bo ofiarował ośmiogodzinny dzień pracy. Ale KdF to była kopia francuskiego Centralnego Funduszu Wczasów, powstałego z inicjatywy związków zawodowych w 1933 lub 1934 roku (na tej instytucji wzorowało się zresztą polskie Centralne Biuro Wczasów Pracowniczych, powstałe w 1938 roku, z którego usług w okresie wakacji 1939 roku skorzystało ok. 30 tys. osób - przekształcone na socrealistyczny wzór w 1949 roku w Fundusz Wczasów Pracowniczych).
 5. Kultowe rzeczy PRLu

  Bardzo dobre buty - nosiłem 3 lata i miałem 2 pary. Jedne sznurowane, a drugie zapinane na rzepy. A odnosząc się do tzw. kultowych rzeczy PRL: - samochód SYRENA - niezła jak na owe czasy konstrukcja pojazdu masowego. Dość przypomnieć, że Niemcy Zachodnie wymyśliły wówczas pojazd Isetta, a Włosi Fiata 500; obie konstrukcje przewidziane jako pojazdy masowe nie umywały się do naszej Syrenki. Potem w 1966 roku skonstruowano Syrenę 110, ale skończyło się na prototypach. No cóż, Francuzi nie zasypiali gruszek w popiele i wyprodukowali Renaulta 4, dość wierną kopię naszej Syrenki 110 (podobnie było z naszym Beskidem i Renaultem Twingo). Potem, za Jaruzela, uwalono jeszcze niezłą konstrukcję Warsa. - seriale; było ich wiele w PRL. Pamiętamy tylko te najlepsze, a dość wspomnieć soceralistycznych "Dyrektorów" (produkcja środkowego Gierka), infantylne "Barbara i Jan" (środkowy Gomułka) i z tego samego okresu "Kapitan Sowa na tropie" (reżyser - kultowy Bareja). - wódka Vistula (czar kombajnisty - ponoć pędzona na jakichś prochach) oraz Bałtyk (produkowana z odpadów pocukrowniczych i po produkcji krochmalu). Kac trzydniowy murowany . To tyle na razie.
 6. Dla mnie to będą przede wszystkim: Adolf Warszawski - Warski, Wera Kostrzewa vel. Maria Koszutska i Julian Leszczyński - Leński.
 7. Nowomowa PRL i jej przykłady

  Zwis męski - krawat Podgardle dziecięce - śliniak kolorowy zeszyt - komiks
 8. Bitwa o handel

  Ano takie, że od 1951r. wprowadzono kartki na żywność (obowiązywały do 1957 r.)
 9. Czy Pilsudski dołączyłby się do Hitlera?

  Ale mogli nazwać dywizję imieniem np. Jakuba Szeli, tudzież innego Kostki-Napierskiego.
 10. Czy Pilsudski dołączyłby się do Hitlera?

  A czy Sz. Interlokutor mógłby wskazać przykłady nazizmu Piłsudskiego? Czy był On twórcą polskich ustaw norymberskich? Czy szukał "przestrzeni życiowej" dla Narodu Polskiego? Czy podżegał do pogromów mniejszości narodowych, a w szczególności do Żydów? Czy traktował On Niemców i innych germanów jako rasę niższą (podludzi) w stosunku do Słowian, a w szczególności Polaków? A jeśli na rozkaz Stalina 1 Dywizję Armii Berlinga nazwano im. Tadeusza Kościuszki, to ten fakt oznacza, że Kościuszko był komunistą?
 11. Obrona Grodna

  Nie, był "kanarem" czyli żandarmem wojskowym. Z ustnych wspomnień stryja wynika, że jedną sowiecką "BeTkę" zniszczyło celnymi rzutami butelek z benzyną trzech młodych ludzi w wieku 16-18 lat. Jeden z nich nazywał się chyba Kaniewski lub Kaniewicz. Ale to tak trochę offtopic.
 12. Obrona Grodna

  Dojechałem jedynie do wspomnień stryja ze szkoły podoficerskiej w Grudziądzu. Ale to takie wspomnienia o zupakach i o tym, że jeszcze w 1937 r. chodzili we francuskich hełmach adrianach.
 13. Obrona Grodna

  No i po historii obrony Grodna w 1939 r. Ciotka spaliła w piecu wspomnienia stryja, bo jak powiedziała 'nie miała nic pod ręką na rozpałkę'. A stryj już jest w takim stanie, że twierdzi, iż gen. Olszyna-Wilczyński przyjechał z Wrocławia w galowym mundurze witać Sowietów wkraczjących do Grodna.
 14. A jak „ludowe” to już nie polskie? LWP miała polskie mundury, polskie stopnie i odznaczenia, więc chyba inne niż polskie to wojsko nie było? Niemiecka Narodowa Armia Ludowa miała niemieckie mundury, niemieckie stopnie i odznaczenia, więc chyba inne niż niemieckie to wojsko nie było.
 15. Nie wiem czy to prawda, ale ponoć na żadnej bramie do jednostki wojskowej w PRL nie było napisu "Ludowe Wojsko Polskie", a zawsze było tylko "Wojsko Polskie". Być może jednak jest to tylko legenda... Owszem, na bramach napisu nie było, ale na sztandarach już i owszemhttp://upload.wikimedia.org/wikipedia/comm...Zw_zoln_LWP.jpg medalach http://upload.wikimedia.org/wikipedia/comm..._LWP_rewers.jpg tudzież książkach http://www.slowko.com.pl/sklep/ludowe-wojs...ie-p-61885.html
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.