Jump to content

Konstanthinos XI

Użytkownicy
 • Content count

  500
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Konstanthinos XI

 1. Lisowczycy

  Co o nich myślicie? Dla mnie to idealna formacja, nie tylko do wojny zaczepnej - jak kampania w Rosji lub Siedmiogrodzie, także dobra w ataku - np. pod Białą Górą; ale takze do wojny obronnej, jak w czasie obrony Chocimia. Dobre wyposażenie, wyszkolenie, morale.
 2. Za rządów Sasów państwo rozbiło się na wiele państw magnackich, skrystalizowały się także główne frakcje magnackie - Potockich, Czartoryskich, Mniszchów, Branickiego. Ile było w tym winy Augustów, jak mogli temu zapobiec, i czy w ogóle mogli?
 3. Henryk Brühl - ocena

  Co myślicie o Henryku Brühlu, pierwszym ministrze Augusta III w Saksonii i Rzeczpospolitej? Niektórzy maja go za złego człowieka i polityka, który nie dość, ze uwikłał Saksonię w wojnę z Austrią i Prusami, którą przegrał, to jeszcze bardziej związał Rzeczpospolitą z Rosją, sprzedawał wakanse, dzierżył wiele urzędów. Prawda jest jednak taka, iż był to główny wykonawczy reformatorskich planów Augusta III: chciał powiększenia armii, w czym wadził najwięcej hetman wielki koronny, wódz antykrólewskiej frakcji Potockich Józef Potocki. Początkowo zabiegał o poparcie Familii (a tym samym Rosji, którą popierała ta frakcja) dla planów króla, a gdy to stronnictwo wykorzystało za bardzo łaskę i zaufanie władcy i jego ministra, zaczął, dla równowagi, popierać kamarylę Mniszchów. Jest to dla mnie człowiek, który dbał o dobro państwa, jednak robił to w sposób doraźny, nie licząc się z możliwymi konsekwencjami.
 4. Poszukuję dokumentów po polsku

  Witam , poszukuję tekstów dyplomu październikowego i patentu lutowego w języku polskim
 5. Quiz co to za wydarzenie?

  Quiz co to za wydarzenie? Zasady: 1. W Quizie tylko odpowiadamy na pytania, zadajemy pytania lub potwierdzamy, czy dana odp. jest prawdziwa lub ją podajemy inne dyskusje nie są dozwolone. 2. Kto odpowie na zadane pytanie i uzyska potwierdzenie prawidłowej odp. sam zadaje pytanie. 3. Jeśli nie ma odpowiedzi w ciągu 7 dni od daty zadania pytania to osoba zadająca udziela jej w temacie i zadaje następne pytanie. 4. Jeśli osoba zadająca od momentu upływu terminu 7 dni nie zada pytania w ciągu następnych 2 dni pytanie zadaje dowolny użytkownik. 5. Wszelkie wątpliwości i kontrowersje winny być rozwiązywane za pomocą PW lub inną formą komunikacji między zainteresowanymi stronami byle nie tworzyć w temacie takich dyskusji. Można np. stworzyć osobny temat na Forum i tam wyjaśniać kontrowersję lub rozpocząć taką dyskusję w już istniejącym temacie dt. spornej kwestii. 6. Osoba zadająca pytanie ma prawo podać podpowiedź jeśli w ciągu 4 dni od daty zadania pytanie nie padła prawidłowa odpowiedź. Domaganie się podpowiedzi w Quizie jest niedozwolone. Można to zrobić poprzez np. PW. 7. Ewentualne osoba zadająca pytanie w poście stwierdzającym ważność lub nie odp. może wyjaśnić kontrowersje po komunikacji z zainteresowanymi stronami. 8. Kwestie sporne rozsądza Administrator Forum. ----- Proponuję prosty quiz: obrazek, przedstawiający jakieś wydarzenie. Kto odgadnie, zadaje dalej.
 6. Wojny Batorego o Inflanty

  Czy Waszym zdaniem wojna Stefana Batorego o Inflanty była wojną całkowicie, częsciowo czy wcale dla nas nieudaną??? Ja osobiście chylę sie między jako częściowo a całkowice udaną, ponieważ odzyskaliśmy Inflanty+wcześniej jeszcze utraconą ziemię Połocką; co prawda nie udało nam się ze Pskowem, ale pod nim mieliśmy aż 10 razy mniej prochu niż pskowianie i tylko 25 ciężkich armat burzących, do tego wyprawa rozpoczęla się póxno, ale przynajmniej cel podstawowy Batrego - odzyskanie dawnych ziem utraconych za wcześniejszych wladców - został ziszczony: odzyskalismy utracone ziemie i pokazaliśmy, na co nas stać.
 7. Sprzedam bądź kupię - wydawnictwa, starocie itp.

  Sprzedam następujące pozycje: Maria Wacholc „Śpiewnik Polski” Praca zbiorowa „Grosser Atlas des Tierleben" Jerome Bureau, Gilles Delamarre “Barcelona Olympia 1992” wydanie niemieckie Ludwig Schubert, Rolf Seelmann – Eggebert „Europas Konigs Hauser” K. Krager, S. Lieven, g. Riess “Westermann Atlas fur Berliner Grundschulen“ “Harms Berliner Grundschulatlas” „Der Grosse Duden -1 – Rechtschreibung” Karl – Dieter Bunting, Dorothea Ader „Worterbuch zur deutsche Rechtschreibung” Oskar Neisinger “Mit dem Papst durch Deutschland” - Otto Siegner “Kopenhagen” wydanie niemieckie Gregor Spohr „Herten” Christian Walther „Der junge Rhein” – wydanie niemieckie, częściowo francuskie; Wolfgang Ribbe, Jurgen Schmadeke „Kleine Berlin – Geschichte” Gottlieb Leinz “die deutsche Malerei” “Arte die Kunstgeschichte der Welt “ Band 3, 5 Adrian Devine “Sekrety magii domowej” kontakt na priv, gg...
 8. Polacy na IO w Pekinie

  A jednak dziesięć medali. Gdy zawiodła Otylia oraz Kusznierewicz i Rzycki, gdy prześladowały nas czwarte miejsca, jednak dobrnęliśmy do pewnego minimum. Zaskoczyli pozytywnie i uratowali sytuację ci, na których w walce o medale, a przynajmniej złoto czy i srebro nie liczyliśmy - Małachowski, Majewski, Blanik. Miejmy nadzieję ze za 4 lata będzie lepiej.
 9. Euro 2008

  A na razie Chorwaci, nasi bracia Słowianie, pięknie jadą tych Szkopów 2:0
 10. Polskie godło państwowe

  Nie ma to jak orzeł Jagieły czy Jagiellończyka wg mnie najbardziej dostojne i groźne z naszych historycznych orłów
 11. No nie do końca... Potrafił byś zrobić miecz? Albo nawet wykuć nożyk? Na pewno nie ale co lepiej, łatwiej zrobić, taniej kupić: włócznie, topór, przeszywanice, kolczugę, tarczę migdałową, czy pawęż, pełną płytę, miecz dwuręczny?
 12. A do tego sprzęt i stroje są tańsze i łatwiejsze do zrobienia oraz opanowania (choć trochę, ale to zawsze coś).
 13. Mikronacje? Sposób na nudę...

  Nie, to nie aj akurat ale nie ważne kim jestem czy byłem
 14. Waldemar Łysiak - ocena literatury, publicystyki

  A o czym w ogóle ten facet pisze? I dlaczego taki kontrowersyjny (przyznam, że takie coś o nim słyszę w różnych miejscach, ale nie miałem okazji się z jego twórczością zaznajomić, a nawet ochoty zbytnio nie mam i czasu; tak z ciekawości pytam).
 15. Inna stolica Polski po II wojnie

  To może Łódź? Gniezno, Konin, Sieradz i Płock małe, Toruń od biedy; ale wszystkie bez infrastruktury, budynków, itp...
 16. Inna stolica Polski po II wojnie

  Może Kraków, jako w ogóle niezniszczony... A może Lublina nie trzeba było przenosić?
 17. Mam kumpli, zapalonych na punkcie późnego średniowiecza (Grunwald i te sprawy). Chcą wiele,rejestracji "bractwa", kupowania broni, robienia samemu kolczug z kupionych na allegro kółek (!), z szermierki umieją niezbyt wiele, choć na pewno dużo więcej niż jakieś dzieciaki latające z kijami; i oczywiście zero kasy i niemożliwe pomysły (elementy szermierki japońskiej oraz motywy żywcem wzięte z Prince of Persia czy Diablo)... różnica między mną a nimi polega tylko na tym, że ja wiem że to raczej nie ma sensu i możliwości z zaistnienia, więc nie biorę sie za to i nie mówię, "jak to pienie będzie"; realizm bierze górę... Inne epoki ich całkowicie nie interesują, a preferowane przeze mnie najmniej. Hobby - cóż, ciekawe takie coś, a i fajnie wygląda
 18. Ja bym chętnie zrobił jakąś drużynę Słowian albo Zaporożców czy landsknechtów (nie ukrywam ze w nich widziałbym się najchętniej), ale ani chętnych do towarzystwa blisko, ani czasu, ani środków (PLN)
 19. Wcześniej takie rożne "wybryki" (nieuznawanie papieża i cesarza, odejście od religii katolickiej) też się zdarzały - vide katarzy i albigensi, husyci...
 20. a ty, Anonimowy, myślisz, że co? Że jak ktoś ma potknięcia to już zły, czy co? Że nie powinno się ufać Kościołowi bo rożne rzeczy z czasem w nim przychodziły i miał potknięcia? Popatrz lepiej na siebie... Kościół tworzą ludzie i dlatego właśnie ma on swoje wybryki i nie jest w nim wszystko ustanowione od jednej chwili i niezmienne
 21. Bizancjum miało wtedy silę, i to wykorzystała, podobnie jak w czasie oblężenia 674-678. Na pewno była to ważniejsza dla losów Europy bitwa niż np. Poitiers
 22. Karol Młot przegrywa w bitwie pod Poitiers

  To w ogóle była ekspansja? To była taka sobie ekspedycja na wschód, nawet gdyby Karol przegrał nie wiadomo, czy Arabowie zechcieliby podbić dzisiejszą Francję; a nawet jakby, Karol czy ktoś inny zebrałby większą armię i ich pobił. Wielkość i znaczenie Poitiers to tak na prawdę sprawa przereklamowana, bez porównania dla jej wagi w zapewnieniu bezpieczeństwa Europie np. z oblężeniami Konstantynopola przez Arabów.
 23. Mikronacje? Sposób na nudę...

  Ja już próbowałem dwa lata temu na Sarmacji i kilka miesięcy temu na Sclavinii, nawet trochę się udzielałem tam i stołek miałem... ale - podwójne życie to nie dla mnie, na nudę mam sposoby, jakoś dziwnie się czuje udając kogoś innego; że nie wspomnę o czasowych brakach czasu czy własnych problemach, a co dopiero w wirtualu.
 24. Euro 2008 - Polska

  Nasi przegrali bo Ebi i Krzynek niezbyt udanie wystąpili, Sagan, Piszczek i Roger przede wszystkim zdecydowanie za późno na boisku...
 25. Euro 2008

  Żeby z Rumunami nie wygrać, masakra Włochów bardzo szkoda ale cóż, widać brak Nesty i Cannavaro
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.