Jump to content

Gryfon

Użytkownicy
 • Content count

  178
 • Joined

 • Last visited

Posts posted by Gryfon


 1. W dniu 18.01.2024 o 1:55 PM, euklides napisał:

   

  Słuszna uwaga ale w 1918 roku gra szła właśnie o to że Niemcy odeprą ofensywę aliancką wiosną 1919 roku i dzięki termu obronią zdobycze na wschodzie.

  Co do Włoch  to oczywiście ich motywacja po upadku Austro - Węgier mocno spadnie, ale z drugiej strony  nie będą mogły zawrzeć separatystycznego pokoju w sytuacji kiedy na froncie włoskim walczy również kilka Angielskich i Francuskich dywizji. A to oznacza że w 1819 Niemcy zostaną zakatowane nie tylko na froncie zachodnim, ale również na południu. Nie można przy tym wykluczyć że np  Węgrzy w zamian za gwarancję zachowania integralności terytorialnej swojego kraju przejdą na stronę Aliantów, a Czesi i Polacy mający już dość Niemieckich rządów zakatują od wchodu.


 2. Podam tutaj przykład wiary w cynocefal Przedstawicielem tej rasy miał być jeden z najpopularniejszych świętach Święty Krzysztof. Dlatego na obrazach przedstawiano go w ten sposób  https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Saint_christopher_cynocephalus.gif

   

  Co ciekawe jako święty był człony również jeden pies. Święty Guinefor był czczony od XIII wieku  jako patron chorych dzieci. Jego wspomnienie obchodzono 22 sierpnia https://pl.wikipedia.org/wiki/Święty_Guinefort#


 3. W dniu 11.01.2024 o 8:03 PM, euklides napisał:

   Anglia po unicestwieniu floty niemieckiej i wyparciu Niemców z kolonii też nie miała już po co walczyć.

  Miała. Zapomina kolega że Niemcy wygrały już tą wojnę na froncie wschodnim. Zawarły bardzo korzystne traktaty pokojowe z Rosją i Rumunią i zajęły olbrzymie terytoria na wschodzie od Bałtyku po Morze Czarne. Gdyby teraz jeszcze  pokonały Francję albo przynajmniej zwarły z nią kompromisowy traktat pokojowy na zasadach powrotu do sytuacja z przed wojny, to nawet po utracie floty i większości koloni na rzecz Wielkiej Brytanii  to i tak stały by się najpotężniejszym państwem na świecie, a do tego Ani Anglia ani USA dopuścić nie mogły.


 4. W dniu 19.12.2023 o 8:47 PM, jancet napisał:

   

  Ja bym raczej stawiał na trzy lata.

  Zapomina kolega o jednym: Cesarstwo Niemiec było jeszcze rzeczywiście  w stanie tyle walczyć ale tego samego nie można było powiedzieć o ich sojusznikach zwłaszcza sytułacja Austro-Węgier  była dramatyczna: Czesi, Polacy inne narody zamieszkujące to państwo nie chciały być już poddanymi Habsburgów i nic poza niepoległymi państwami nie była w stanie zaspokoić ich oczekiwań. W tej sytuacji to państwo musiało się rozpaść, a to oznacza że Niemcy zastana odsłonięte od południa na długiej linii frontu. Czym zasklepią taką ogromną dziurę? 


 5. Zakłam że Cesarz Wilhelm II zachowuje się w roku 1918 tak jak Hitler : uznaje że będzie walczył do ostatniego żołnierza i ostatniego pocisku, wszystkie buty nakazuje tłumić siła i oświadcza że przędze umrze niż abdykuje,  a Alianci żeby go pokonać będą musieli zdobyć Berlin. Myślę że w takim wypadku wojna potrwa o jakieś 3 miesiące dłużej a jedynym efektem będą gorsze warniki pokojowe dla Niemiec: Francja dostanie oprócz Alzacji i Lotaryngia całe zagłębie Sary, Dania Cały Szlezwika a Polska cały Górny Śląsk, Wielkopolskę, Pomorze Gdańskie, Warmię ,Mazur i Powiśle.     


 6.  

   

   

  Z tego wynika że Niemcy jak najbardziej prowadzili prace nad bronią atomową i byli nawet początkowo o wiele bliżsi sukcesu niż Amerykanie. Natomiast  jak słusznie zauważył w innym temacie kolega Coprinus  nic mi nie wiadomo o tym aby takie prace prowadzili Japończycy...

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   


 7.  

   

  Moim zdaniem ludzie mają tendencje żeby przeceniać siłę bomby atomowej. Zapominają o tym że przecież wcześniejsze bombardowania Tokio za pomocą bomb zapalających pochłoną o wiele więcej ofiar. Prawdziwym powodem dla którego Prezydent Truman zdecydował się na użycie tego rodzaju broni był taki że liczył że taka demonstracja siły da mu przewagę w negocjacjach za Stalinem i zatrzyma rozprzestrzenianie się komunizmu na świecie. Natomiast prawdziwym powodem dla którego Cesarz nakazał kapitulacje przed Amerykanami był taki  że bardziej niż czegokolwiek innego przestraszył się że Japonia dostanie się pod okupację ZSRR.


 8. W dniu 12.10.2023 o 3:35 PM, pacam napisał:

   Bez wcześniejszych rządów holenderskich mielibyśmy tam przecież sto różnych państewek.

  To Identycznie jak Brytyjczycy Indie. Gdyby kiedyś Wielka Brytania kiedyś nie podbiła całego Półwyspy Indyjskiego to dzisiaj zamiast jednego wielkiego państwa mieli byśmy tam na pewno kilka albo kilkanaście mniejszych. Swoją drogą dlaczego w Indonezja dominującą religią stał się Islam?

   


 9. Co myślicie o tej książce ? Ja odnoszę wrażenie że Zychowicz bardzo w niej wybielił Japończyków. Stawia tam tezę że Japonia została zmuszona do przystąpienia do wojny a atak na  Pearl harbor był desperacką próbą ratowania niepodległości i honoru. Co prawda przyznaje że Japończycy byli rasistami i dopuścili się zbrodni wojennych, ale jednocześnie podkreśla że Amerykanie byli dokładnie tacy sami bo woleli zawsze zabijać Japończyków niż brać ich do niewoli i generalnie traktowali ich o wiele gorzej od Niemców i Włochów bo ci należeli do innej rasy.


 10. Trzeba przyznać że byli byli ludzie których Hitleria darzył autentycznym szacunkiem przykład kogoś takiego był Król Danii  Chrystian X który nie tylko nie był zmuszony udać się na emigrację, ale wręcz przeciwnie Hitler oferował mu objęcie dodatkowo tronu Norwegii który został odebrany jego przodkom na Kongresie Wiedeńskim jako karę za to że Dania była wiernym sojusznikiem Napoleona. Z czego to wynikało? Pytam bo do innych monarchów zwłaszcza do Habsburgów których był kiedyś poddanym odnosił się zawsze z nieskrywaną wrogością.

   

   


 11.  

   

  Obejrzałem i nasuwało mi się tutaj pytanie dlaczego Niemcy w ogóle usiedli z Polakami do stołu rokowań i zgodzili się na tak korzystne warunki? Ja odniosłem wrażenie że pokazano tutaj że co prawda Powstanie Warszawskie przegrało militarnie ale wygrało metodami dyplomatycznymi...

   

   

  Trzeba powiedzieć że powstańcy warszawscy mieli bardzo dużo szczęścia biorąc pod uwagę to w jakiej sytuacji się znaleźli. Dostali prawa kombatantów i na honorowych warunkach złożyli broń, a później mogli czekać bezpiecznie na koniec wojny.

   


  Gdyby wcześniej Warszawę zajęła Armia Czerwona to zaraz po zakończeniu wspólnej walki o miasto z Niemcami przywódcy zostali by aresztowano jako wrogowie ludu, a następnie wywiezieni na resztę raczej krótkiego życia do łagrów na Syberię. Całą resztę Powstańców Warszawskich wcielono by siła do armii Berlinga, a następnie rzucono by do walki w charakterze mięsa armatniego zapewne 90% z nich by nie przeżyło.

   

   

   


 12. Jak wyglądały ich wzajemnie relacje. Z tego co wiem to Mussolini był dala Hitlera nie tylko mistrzem od którego uczył się jak należy prowadzić politykę, ale również kimś w rodzaju idola na równi z Napoleonem, Fryderykiem II I Aleksandrem Wielkim. Trzeba przyznać że wykazał wobec niego zdumiewającą lojalność: wielokrotnie ratował najpierw posłał swoje wojska do Grecji i Afryki gdzie armia włoska poniosła kompromitujące porażki. A później kiedy został obalony i aresztowany posłał swoich komandosów żeby go żeby go uwalili. A jak Hitlera traktował Mussolini i co o nim myślał ?  


 13. W dniu 8.02.2023 o 7:26 AM, kszyrztoff napisał:

   Beck by np uczestniczył w konferencji w Monachium?

  Beck gdyby chciał to mógł by zablokować likwidację Czechosłowacji ofiarując jej sojusz wojskowy. Zamiast tego licząc na korzyści w polityce wewnętrznej płynące z odzyskania Zaolzia przyjął w tedy bardzo proniemiecką politykę: zapewnił Hitlera że Polska z radością powita upadek wrogiego jej państwa i powstanie wspólnej granicy z przyjaznymi jej Węgrami i na pewno nigdy nie zgodzi się na tranzyt Armii czerwonej przez swoje terytorium gdyby ta chciała stanąć w obronie Czechów.

   


  Główny powód dla której Francuzi zgodzili się w Monachium na tak duże ustępstwa był taki że mieli świadomość tego że Czechosłowacja dosłownie wciśnięta pomiędzy Śląski i Austrię z trzech stron otoczone przez wrogów będzie w stanie stawiać skuteczny opór tylko przez kilka dni. Zwłaszcza że po pierwszych klęskach posłuszeństwo rządowi w Pradze wypowiedzą mniejszości narodowe stanowiące prawie połowę ludności tego kraju. Do tego dochodził jeszcze fakt że Hitler do 1939 głosił że jego celem jest jedynie likwidacja niesprawiedliwej dla Niemców części postanowień traktatu Wersalskiego. I Bardziej naiwna cześć polityków Brytyjskich i Amerykańskich naiwnie w tą narracje wierzyła. A prawda była taka że granice Czechosłowacji zostały po I Wojnie światowej wytyczne niezgodnie z zasadą samostanowienia narodów! Ogromną krzywdę wyrządzono w tedy zwłaszcza Węgrom i Polakom.  

   

   

  Gdyby doszło do wojny Hitler w dwa tygodnie zajął by całe terytorium Czechosłowacji, a potem natychmiast przerzucił wszystkie wojska na zachód a Francja została by wiec walka praktycznie bez żadnych sojuszników i najprawdopodobniej straciła by Alzację i Lotaryngię. 


 14. W dniu 8.06.2018 o 1:55 PM, secesjonista napisał:

  Zależy jak rozumieć Brytanię i jak rozumieć podbicie. Zajęli obszar na którym im najbardziej zależało, ustanowili tam prowincję i własną administrację.

  Teoretyczne to Klaudiusz mógł by twierdzić że Brytanie podbił już Juliusz Cezar podczas swojej drugiej wyprawy na tą wyspę, a on jedynie po wielu latach przywrócił tam Rzymską władzę. Wcale więc nie złamał zalecenia Augusta...


 15. W dniu 8.02.2023 o 10:42 AM, euklides napisał:

  Parę lat temu obejrzałem na którymś z Discovery film, dla mnie trochę szokujący. Jego bohaterem był były japoński żołnierz  w Chinach który już po wojnie jeździł do Chin do wiosek w których podczas wojny mordował ludzi by tam się pokajać za swe zbrodnie. Robił to oficjalnie paląc świeczki i modląc się, oczywiście po buddyjsku. Żaden Chińczyk z tej wioski krzywo na niego nie spojrzał. Nikt nie miał do niego żadnych pretensji. Czy ktoś z nas wyobraża sobie analogiczną sytuację w Europie?

  Czy mógł by kolega podać tytuł tego filmu ?


 16. W dniu 27.09.2022 o 9:25 PM, euklides napisał:

   

  Trudno powiedzieć czy narzucali im japońską kulturę itd. Kiedyś wpadła mi w ręce książka, pamiętniki konsula z Kunmingu (miasto na południu Chin). Były tam konsulaty europejskie (francuski i angielski) oraz japoński. By zachować tam autorytet wśród Chińczyków to kiedy się szło ulicą wszyscy przechodnie chińscy musieli schodzić z drogi a jeżeli jakiś sią zagapił to należało takiego brutalnie odepchnąć, ewentualnie potraktować z kopa. Jednak żaden europejski konsul nie był w stanie dorównać japońskiemu, bo ten w takiej sytuacji wyciągał swój miecz samurajski i traktował nim delikwenta. Żaden Europejczyk nie potrafił tego robić. By wynikało że w tamtych stronach Japończycy potrafili zdobyć sobie autorytet.  

  Przyznam że jest coś czego nie rozumiem. Wojnę lat 1937-1945 Japonia toczyła pod hasłem wyzwolenie innych narodów rasy żółtej z pod dominacji białych ludzi i budowy czegoś w rodzaju Azjatyckiego odpowiednika Unii Europejskiej ze Stolicą w Tokio. Dlatego jestem w stanie zrozumieć że Japończycy czując się zagrożeni kolonializmem byli okrutni wobec Amerykanów, Australijczyków, Brytyjczyków i innych Europejczyków. Ale dlaczego byli tacy również wobec innych Azjatów? Dlaczego dopuścili się takiej olbrzymiej liczby zbrodni wojennych w Chinach a do tego na każdym kroku dawali odczuć Chińczykom że uważają ich za jakąś gorszą odmianę ludzi?   


 17. W dniu 4.02.2023 o 11:27 AM, ciekawy napisał:

  Tzn. co było później ? Czy Gryfon wie. co Polska i Francja podpisały już 19 lutego 1921 r. ? Protokół wojskowy Kasprzycki - Gamelin podpisany w Paryżu 19 V 1939 r. to była kontynuacja i uściślenie współpracy rozpoczętej 18 lat wcześniej.

  Polska była wiernym sojusznikiem Francji w latach  1918-1934. W pewnym sensie nawet jej wasalem. Ale to się zmieniło kiedy Beck podpisał z Niemcami pakt o nieagresji, z wielką szkodą dla Francji zniszczył w ten sposób budowany przez nią układ sojuszy w Europie i doprowadzając do tego że Hitler wchłoną Austrię i rozmontował zamieszkaną przez wiele narodów Czechosłowację.  

   

  Muszę tutaj wyjaśnić jeszcze jedną rzecz wojna którą Rydz śmigły planował wygrać żeby dorównać sławą Piłsudskiemu miały być na pewno pierwotnie wojną z ZSRR. Wojna ta miała być najprawdopodobniej toczona w w sojuszu z Japonią i Niemcami, a jej celem miało być oderwanie Białorusi, Ukrainy i Krymu a następnie przekształcenie ich w niezależne od Moskwy państwa wasalne wobec Polski. Wskazuje na to jednoznacznie sposób w jaki Rydz Śmigły przygotował Wojsko Polskie. Wszystkie powody dla których Niemcy odnieśli we Wrześniu taki spektakularny sukces wojskowy sprowadzały się do jednego: Wojsko polskie było przygotowywane do drugiego starcia z Armią czerwoną, natomiast do Marca 1939 roku nikt w nim na poważnie nie myślał że przyjdzie mu walczyć z Wermachtem.

   

  Niestety Polska po śmierci Piłsudskiego była rządzona przez trzech ludzi: Rydza, Becka i Kwiatkowskiego. Problem polegał na tym że oni nie sprawowali tej władzy wspólnie, tylko każdy z nich wykroił sobie własny obszar i tego co robi w ogóle nie uzgadniał z pozostałymi. Beck wziął politykę zagraniczną, Kwiatkowski gospodarkę, a Rydz wojsko i całą resztę. Tragiczny efekt tego był taki że o ile Rydz przygotowywał się do wielkiej wojny dzięki której zasłużył by na odziedziczoną po Piłsudskim buławę a być może nawet na tytuł Hetmana. To niestety Kwiatkowski przyjął założenie że Europa ma przed sobą 30 lat pokoju i pod to założenie robił wszystkie plany gospodarcze. Dlatego gospodarka Polska w 1939 nie został w ogóle przestawiona na tryb wojenny.  


 18. Mam wrażenie że w Polsce w ramach budowy kultu powstania Warszawskiego i panuje mit jakoby Stali na dwa miesiące nakazał zatrzymać ofensywę Armii Czerwonej nad Wisłą . Gdyby nie to spotkała by się ona za Amerykanami i Brytyjczykami nie na Łabie tylko na Renie i po wojnie całe Niemcy były by komunistyczne, a zatem układ Warszawski był by o wiele  silniejszy niż w rzeczywistości. Co gorsza to Sowieci a nie Amerykanie przejęli by wszystkie Niemieckie technologie wojenne i Niemieckich Naukowców a więc zyskali by ogromną przewagę w wyścigu zbrojeń z zachodem. Mit ten wymyślili sami Polacy, ale bardzo szybko podchwycił go Stalin który wolał żeby ludzie myśleli że nie chce do  Warszawy wkroczy niż że porostu pomimo swoich wysiłków nie jest w stanie. Polecam wysłuchać:

   

   


 19. Mam wrażenie że w społeczeństwie Polskim panuje silnie zakorzeniony mit jakoby Francja w roku 1939 zdradził Polskę. Mit ten jest dla Francji bardzo niesprawiedliwy i krzywdzący. Wynika to z dwóch powodów:

   


  1 Rydz planował pierwotnie wygrać wojnę z III Rzeszą samemu, a sojusz z Francją to był późniejszy autorski pomysł ministra Becka który ten z nikim nie skonsultował.

   


  2 Francja wypowiedziała Niemcom wojnę i podjęła działania ofensywne na taką skalę na jaką to było w tamtym momencie w stanie. Zrobiła więc wszystko do czego się zobowiązała. Francuzi zdołali nawet zająć cześć terytorium Rzeszy kosztem życia kilku żołnierzy. Działania ofensywne zakończyły się dopiero 17 Września kiedy Francuzi przestraszyli się że będą zmuszeni walczyć nie tylko z Niemcami ale również z ZSRR.   

   

   

   

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.