Jump to content

Aleksander

Przyjaciel
 • Content count

  201
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Aleksander

 1. Jaki Waszym zdaniem zasłużył na miano najlepszego?
 2. Punt

  Słyszeliście o wyprawach Egipcjan do Puntu. Niewiele wiemy o ich cywilizacji. Wiadomo, że ich bogactwem była mrra i wonne żywice. Czesto padały tam deszcze. Patronką Puntu miała być Hathor, tak przynajmniej sądzli Egipcjanie bo przed każdą wyprawą to owego kraju składali tej bogini ofiary. Archeolodzy umiejscawiają ten kraj gdzieś w Sudanie, Erytrei lub Somalii. A Wy jak sądzicie, gdzie ona się znajdowała? Do której możliwości się przychylacie? PS: Pamiętacie grubą żonę króla Puntu- Itę :grin: ze świąytni w Deir el -Bahari?
 3. Kampania egipska

  Moim zdaniem jednym z największych dokonań Napoleona było pokazanie cywilizacji z nad Nilu reszcie Europy. Bonaparte przywiózł do Egiptu uczonych a oni poczynili pierwsze kroki ku powstaniu egiptologii. Sądzicie, że Napoleon rzeczywiście przeżył szok nocując w piramidzie Cheopsa? :shock:
 4. Jaki jest wasz ulubiony starożytny bóg? Nie ważne z jakiej cywlizacji. Ja osobicie lubię mit z Anubisem. Był on partonem mumifikacji bo według legendy zmumifikował zmarłego Ozyrysa. Miał postać szakala lub człowieka z głową owego zwierzęcia podobnego do psa. Napiszcie parę słów o tych bogach.
 5. Jakie były zadania Templariuszy w Jerozolimie? Słyszałem, że mieli swoją siedzibę na Wzgórzu Świątynnym.
 6. Co najczęściej oglądasz w telewizji? Piszcie. Ja lubię oglądnąć sobie wieczorkiem jakiś dobry film najlepiej thriller albo coś podchodzącego pod horror:) Lubię jednak przede wszystkim filmy poświęcone archeologii i historii starożytnej. Niestety nie mam Discovery Civilisation. :sad:
 7. Król Artur

  Jestem ciekawy co o nim wiecie. Przybliżcie nam trochę Glastonbury, Avalon, Camelocie, Excaliburna i Merlina.
 8. Najlepsza gazeta

  Jaka waszym zdaniem jest najlepsza gazeta, zawsze podająca mnustwo informacji i nigdy nie robi takich rzeczy jak np. Superexspress z naszymi siatkarzami.? Zawsze robi swoje i ma artykuły bez zarzutu? //JKM dodałem do tematu ankiete : )
 9. Jakiego macie nauczyciela historii?

  Lubicie go? Uczy dobrze, pasjonuje się swoją pracą czy "olewa" waszą przyszłość i niczego nie uczy? Może jest wymagający, tak jak mój??? Ja mam 4 z historii i jestem trochę nie zadowolony. Mój brat cioteczny, który podziela moje zainteresowania ma- 6 a wie tyle co ja a może nawet ze "starożytności" mniej. I to jest sprawiedliwość?? :cry: Piszcie teraz wy...
 10. Jakie możecie przedstawić? W Lublinie warto zobaczyć: Zamek Lubelski Bramę krakowską i Grodzką Trubunał Katedrę Lubelską
 11. Al- Kaida teroryzuje ludzi w Egipcie. Po zamachach na Nowy Jork, Madryt i Londyn teraz zaatakowali Szarm el- Szejk na krańcu Półwyspu Synaj w Egipcie. Wiele ludzi planujących urlopy w kraju faraonów nie zrezygnowało i mimo zagożenia wybiera się tam. Ja jestem osobiście bardzo zdenewowany tymi zamachami bo jak tak dalej pójdzie to nici z przyszłorocznej wycieczki, o krórej marzyłem od paru lat :sad: . Dlatego rozumiem reakcje tych turystów.
 12. Czy posiadacie jakieś monety historyczne, które trafiły do was. Ja mam kopie monet uzywanych za Bolesława Chrobrego, Kazimierza Wielkiego i jedną której nie mogę określić (może Krzywoustego).
 13. Czy Szeszonk zabrał Arkę?

  Czy Szeszonk zabrał Arkę z Jerozolimy podczas najazdu w 935 roku p.n.e.??? Gdzie według was mógł ją ukryć: w Tanis, czy Bubastis??? w delcie Nilu
 14. - Żądamy oddania naszych zabytków - mówi Zahi Hawass, szef Egipskiej Służby Starożytności. Jego kraj właśnie rozpoczął nową kampanię na rzecz odzyskania najcenniejszych zabytków z czasów faraonów rozproszonych po muzeach całego świata. Tym razem Egipcjanie poprosili o pomoc UNESCO. Kiedy ostatnio kraj ten poprosił British Museum o wypożyczenie kamienia z Rosetty, dyrekcja placówki odparła, że jest to niemożliwe, bo zawiedzionych byłoby 5 mln ludzi, którzy rocznie odwiedzają londyńskie muzeum. - Tym razem poprosiliśmy o mediację UNESCO - zakomunikował Hawass, który uważa, że większość najważniejszych zabytków opuściła Egipt nielegalnie. Chodzi o słynne popiersie królowej Nefertiti, odkryte w pracowni mistrza rzeźbiarskiego- Totmesa z Tell el- Amarna przez Ludwiga Borchardta, Kamień z Rosetty, odkryty przez żołnierzy Napoleona oraz zobiak z Dendery. Co wy sądzicie na ten temat? Czy Egipt Powinien odzyskać wywiezione zabytki? Zodiak Kamień z Rosetty Nefetete
 15. Muzyka

  Muzyka i instrumenty mają początek w kulturach prehistorycznych i starożytnych. Miała znaczenie magiczne i religijne, wiązała się z okultyzmem. W Egipcie takim słynnym przykładadem instrumentu może byś sistrum z grobu "faraona-chłopca". Zapraszam do rozmowy o muzyce egipskiej (tej starożytnej). Zbierzmy trochę informacji.
 16. Ptolemeusze

  Czy tak do końca osłabiło to Egipt? Zastanówmy się jak było wcześniej... druga połowa I tysiąclecia to okres słabości, najazdów - no i dominacji Perskiej. Egipcjanie nie wynieśli z niej aż tyle co z panowania Greków... Po za tym mieszanka kultury następiła już wcześniej, no bo przecież Aleksander Wielki nie pierwszy sprowadził tam Greków ! Oni byli tam przynajmniej dwieście-trzysta lat wcześniej, czasy ptolemejskie przyniosły oczywiście wzrost ludności tego pochodzenia.
 17. Od jakiegoś czasu wydawana jest kolekca o tym tytule. Zbiera się ją do ładnego segregatora. Mam parę numerów. Kiepskiej jakości są jednak figurki. Lepiej by było sprzedawać samą gazetę, było by taniej i lepiej. Treść jest w porządku, jedynie niektóre nazwy są jakoś dziwnie zniekształcone. A Wy co o niej sądzicie?
 18. Kiya

  Pytanie zwrócone jest głównie do Kiyi. Dotyczy Twojego nicku i w pewien sposób avatera. Jak sądzcie czy Kiya (ta żyjąca w końcu XVIII dyn. ) rzeczywiście była matką Tutanchamona? Czy zachowały się jeszcze jej wizerunki, oprócz odnalezionych w skrytce amarneńskiej kanop? Czy zepchnęła w pewnym okresie z oczu egipcjan Nefretiti i była główną żoną Amenhotepa IV? Jak sądzicie?
 19. Zły Set ochrania słońce

  Jak sądzicie dlaczego Set (chyba znacie legendę o jego walce z Horusem) mimio iż był bogiem zła, pustyń z burz chronił Re i jego barki przed atakami wielkiego węża Apopa?
 20. Ramzes II - Napoleon Egiptu?

  No o tym to ja jeszcze nie słyszałem... :pale: Dlatego zanim wydamy jakiś sąd o Tutanchamonie najlepiej jest przeczytać cokolwiek o nim...
 21. Zabytki Egiptu

  Jakie waszym zdaniem zabytki należą do najwspanialszych zbudowanych nad Nilem? Ja wyróżniłbym: Piramidy w Gizie i Medum Śwątynie w Karnaku i Luksorze
 22. Ciekawe, ciekawe... Że też tak się męczyłem tyle czasu czytając tych cwaniaczków zamiast samemu zacząć liczyć.. eh :pale: Myślę jednak że wole wierzyć ludziom, którzy mają "papierek" i pewne doświadczenie zdobywane przez lata studiów i doświadczeń. Faktycznie, może Champollion nie potrzebnie odczytał hieroglify, Mariette i Maspero na darmo działali na ziemi egipskiej tylko po to, żeby teraz Szanowny Pan anwo63 obalił jednym ruchem- wspaniałomyslną publikacją swych odkryć na tym o to czcigonym forum. Ale to nic.. spalę wszystkie książki na które wydałem sporo pieniążków ..
 23. Koty w Egipcie

  Może pomocna będzie inna publikacja Salimy Ikram "Śmierć i pogrzeb w Starożytnym Egipcie"- to.. jest polski przekład. Pozdrawiam
 24. Witam. Ostatnio byłem w Muzeum Narodowym w Warszawie. Bardzo podobały mi się wszystkie galerie, szczególnie Sztuki Starożytnej. W Polsce mamy wiele ciekawych ekspozycji, porozrzucanych po kraju. Które z nich dorasta rangą np. British Museum??? Przedstawcie swoje propozycje na najciekawsze Muzeum, mające w swoich zbiorach zabytki archeologiczne.
 25. Zahi Hawass

  To chyba najbardziej medialny archeolog świata. Co chwila widać go w Discovery albo National Geographic, jak odkrywa grobowce, bada mumie, ogląda skarby. Jest najwyższym rangą archeologiem w Egipcie. Władczy, nawykły do posłuchu, charyzmatyczny, błyskawicznie zjednujący sobie słuchaczy. Taki współczesny Indiana Jones bez strachu mierzący się z mumiami. W środowisku nazywany po prostu - Faraon. Ulubione powiedzenie: Zrób to albo zetnę ci głowę. Międzynarodową gwiazdą został cztery lata temu, gdy na żywo w telewizji wysyłał zdalnie sterowanego robota, który miał zbadać tajemną komnatę w piramidzie Cheopsa. Wyglądał jak magik David Copperfield. - Moja gosposia, która nigdy nie interesowała się archeologią, siedziała przed telewizorem jak zahipnotyzowana - opowiada archeolog profesor Salima Ikram. Zahi Hawass ma trudne i nieco schizofreniczne zadanie. Sam jest medialną gwiazdą archeologii, a walczy o to, żeby traktować ją jako poważną naukę, a nie jako poszukiwanie skarbów. Pisze, że archeologia to nie złoto i klątwy, ale tysiące i miliony danych o życiu ludzi przed wiekami. Zwykłych ludzi, nie tylko faraonów. Że faraonowie i ich rodziny to naprawdę drobny ułamek promila dawnych Egipcjan i bez przesady z tą faraomanią. - Ludzie nie mają pojęcia o starożytnym Egipcie - wzdycha Zahi Hawass. - Wiedzą tylko o Tucie, piramidach i mumiach. I o niczym więcej. Ale i tak zaczął od skanowania mumii króla Tuta. - Zgodziłem się, pod warunkiem że zbadane zostaną również mumie zwykłych ludzi - tłumaczy się Zahi Hawass. Co Wy sądzicie o nim, dyrektorze Egipskiej Służby Starożytności? Jest kochającym Egipt naukowcem czy zabardzo przesadza w promocji własnej osoby?
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.