Jump to content

Dudioch

Użytkownicy
 • Content count

  4
 • Joined

 • Last visited

About Dudioch

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  II wojna światowa

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 1. Rozbicie kompanii RONA 22.08.1944

  Hmm, ciekawe, szukałem wspomnień Powstańców ze zgrupowania Chrobry II, ale nikt nie pisze o zniszczeniu całej kompanii, to samo tyczy się meldunków 9. Armii czy Grupy Korpuśnej von dem Bacha, jedynym źródłem tej informacji powielanej w wielu publikacjach pozostaje Waszenko, który parokrotnie przeinaczał bądź pomijał pewne fakty... Furiusz bardzo dziękuję za pomoc!
 2. Rozbicie kompanii RONA 22.08.1944

  Zgadza się, przepraszam za błąd, Waszenko pisze o tym zdarzeniu pod datą 22.08.1944. Tłumaczenie pochodzi z: Mirecki P., Kristoforow W. (red.), Powstanie Warszawskie 1944 w dokumentach z archiwów służb specjalnych, Warszawa-Moskwa 2007. Reasumując chodzi mi o przedział czasowy 20-22.08.1944 z relacji Powstańczych, czy rzeczywiście do takiego zdarzenia doszło i jak to strona Polska widziała?
 3. Metody UPA

  Proponuję zapoznać się z książkami: Psychologia Zła Joela Dimsdale oraz Posłuszeństwo wobec autorytetu Stanleya Milgrama Ciężkie lektury, ale może w jakiś sposób pomogą zrozumieć psychikę człowieka dokonującego ww. zbrodni.
 4. Dzień dobry, Iwan Waszenko w swoim dzienniku pod datą 21.08.1944r. pisze o rozbiciu kompani RONA: Po obiedzie dowiaduję się, że zbiorowa kompania 16 baonu całkiem niemal wyginęła. Pozostali nieliczni, a zdrowych zaledwie kilku ludzi. Stało się to w następujący sposób: kompania zajęła parter i piętro pewnego budynku. Żołnierze porozłazili się po całym domu, szukając kosztowności, żywności i wódki. Zaś Polacy, co znajdowali się w piwnicach i [na] górnych piętrach, otworzyli ogień z pm-ów i obrzucili granatami i butelkami zapalającymi, tak że zniszczono całą kompanię. Czy ktoś zna jakieś inne źródło potwierdzające tą informację np. ze strony Powstańczej? Wiem o książce Katarzyny Utrackiej pt. Chrobry II, ale jest nie do dostania i nie mam jak jej przeanalizować... Jeśli ktoś ww. książkę posiada to czy mógłby to sprawdzić?
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.