Jump to content

Dudioch

Użytkownicy
 • Content count

  4
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Dudioch

 1. Dzień dobry, Iwan Waszenko w swoim dzienniku pod datą 21.08.1944r. pisze o rozbiciu kompani RONA: Po obiedzie dowiaduję się, że zbiorowa kompania 16 baonu całkiem niemal wyginęła. Pozostali nieliczni, a zdrowych zaledwie kilku ludzi. Stało się to w następujący sposób: kompania zajęła parter i piętro pewnego budynku. Żołnierze porozłazili się po całym domu, szukając kosztowności, żywności i wódki. Zaś Polacy, co znajdowali się w piwnicach i [na] górnych piętrach, otworzyli ogień z pm-ów i obrzucili granatami i butelkami zapalającymi, tak że zniszczono całą kompanię. Czy ktoś zna jakieś inne źródło potwierdzające tą informację np. ze strony Powstańczej? Wiem o książce Katarzyny Utrackiej pt. Chrobry II, ale jest nie do dostania i nie mam jak jej przeanalizować... Jeśli ktoś ww. książkę posiada to czy mógłby to sprawdzić?
 2. Rozbicie kompanii RONA 22.08.1944

  Hmm, ciekawe, szukałem wspomnień Powstańców ze zgrupowania Chrobry II, ale nikt nie pisze o zniszczeniu całej kompanii, to samo tyczy się meldunków 9. Armii czy Grupy Korpuśnej von dem Bacha, jedynym źródłem tej informacji powielanej w wielu publikacjach pozostaje Waszenko, który parokrotnie przeinaczał bądź pomijał pewne fakty... Furiusz bardzo dziękuję za pomoc!
 3. Rozbicie kompanii RONA 22.08.1944

  Zgadza się, przepraszam za błąd, Waszenko pisze o tym zdarzeniu pod datą 22.08.1944. Tłumaczenie pochodzi z: Mirecki P., Kristoforow W. (red.), Powstanie Warszawskie 1944 w dokumentach z archiwów służb specjalnych, Warszawa-Moskwa 2007. Reasumując chodzi mi o przedział czasowy 20-22.08.1944 z relacji Powstańczych, czy rzeczywiście do takiego zdarzenia doszło i jak to strona Polska widziała?
 4. Metody UPA

  Proponuję zapoznać się z książkami: Psychologia Zła Joela Dimsdale oraz Posłuszeństwo wobec autorytetu Stanleya Milgrama Ciężkie lektury, ale może w jakiś sposób pomogą zrozumieć psychikę człowieka dokonującego ww. zbrodni.
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.