Jump to content

Potwór

Użytkownicy
 • Content count

  34
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Potwór

 1. Rokosz Lubomirskiego

  Król Jan Kazimierz był beznadziejnym królem. Nienawidził jawnie Polaków, nie mówił nawet po polsku. Myślę że potrzebny był tylko zapalnik do takiego obrotu sprawy.
 2. Z dyskusji wynika że Panowie traktują historię jak sport. Kto był lepszy itd. Każda bitwa była inna w innych okolicznościach Czy można porównywać jedną z drugą?
 3. Jan Karol Chodkiewicz

  Dodam jeszcze że z opisu Tofika o Chodkiewiczu wynika że był on troszkę bohaterem podkoloryzowanym. Dziś wiemy że taki awanturniczy styl bycia magnatów gubił kraj.
 4. Jan Karol Chodkiewicz

  Ostatnio widziałem taki wykład Sieniawskiego o polskiej szabli Twierdzi on że w tamtych czasach każdy w dzieciństwie bawił się w wojnę i ćwiczenie fechtunku nie było czymś odmiennym. Chodkiewicz nie był w tym jakimś wyjątkiem. Pomogła tak jak dzisiaj kasa w karierze.
 5. Błędy Szwedów w trakcie Potopu

  Słyszałem wracając do Jasnej Góry że jednak braciszkowie się wykupili Szwedom ale gdzie słyszałem to nie pamiętam. Może wy coś o tym wiecie uczeni koledzy? Czy są jakieś tego przesłanki?
 6. Kościół katolicki nuncjuszem papieskim i Jezuitami wykonali kolejny krok do zawłaszczenia Rzeczpospolitej do swoich wpływów. Głupie posunięcia pogrążyły nasz kraj i straciliśmy niepodległość. W XVI wieku protestantów było bardzo dużo i byliśmy światową potęgą.
 7. Rzeczpospolita Trojga Narodów

  Miała szanse zaistnieć jednak mieliśmy głupie elity i np kozaków określano że są częścią organizmu rzeczypospolitej tak jak paznokcie które trzeba od czasu do czasu przyciąć. No i jak tutaj budować silne państwo...
 8. Stefan Batory - ocena

  Jeden z lepszych królów po Jagiellonach choć nie ma z kogo wybierać Wszyscy byli z nich słabi Wazowie najgorsi
 9. We Włoszech nie było pod tym względem tak źle.
 10. Dzisiaj wiemy tyle o Stalinie ile on sam chciał. Jaki był tego do końca nie wiemy. Co robił to wiemy.
 11. Buddyzm w III Rzeszy

  Też widziałem ten motyw na starożytnych garnkach Podobno był to symbol dobrobytu. A jeśli chodzi o niemieckie fascynacje np. Tybetem to czytałem ostatnio o Himmlerze. To był dopiero oszołom wysyłał całe ekspedycje w celu badania czy Niemcy nie pochodzą czasem z tybetańskich gór Jest to trochę groteskowe Tak sobie myślę.
 12. Wojna hiszpańska 1936-1939

  Kiedyś słyszałem że właśnie wojny domowe mają to do siebie że są zawsze bardzo brutalne. Bardziej niż wojny nacji
 13. Plany wojenne Stalina 1929-1930

  Kto wie Zdaje się że oni zawsze mieli takie plany Brakowało tylko zapalnika [... ciach - proszę trzymać się tematu].
 14. od CzK do NKWD

  Jedno jest pewne Jakby się nie nazywała to zawsze zostawiała po sobie miliony ofiar głód i nędzę. Sami za to dostawali lepsze wczasy lepsze jedzenie więcej pieniędzy i jakieś przywileje ale do czasu bo co jakiś czas cały skład był wymieniany na nowy i tak w kółko Chętnych do tej pracy co smutne nigdy nie brakowało tak jak w UB w Polsce. Zdrajców jest zawsze pełno Taki zepsuty jest człowiek.
 15. Archipelag Gułag...

  Trochę nudno ale perfekcyjnie opisał zjawisko Sołżenicyn. Chodziło o strach aby wszyscy się bali. Udało się to dlatego np tak długo rządził Stalin.
 16. Pierwsze hitlerowskie obozy koncentracyjne

  Jeszcze mnie to nurtuje czy Niemcy od samego początku planowali w tych obozach eksterminować ludzi czy były to takie więzienia.?
 17. Mafia w USA - dlaczego?

  Mafia jest tam gdzie rząd jest słaby. W Ameryce tak właśnie było. Drugie to że gdyby ludzie nie byli takimi wielkimi fanami alkoholu narkotyków czy prostytutek też nie byłoby dilerów i domów publicznych
 18. Armia czeska w 1938 r.

  Mogli odeprzeć atak Niemców i wtedy pewnie nie byłoby wojny. Ciekaw jestem też ile potrwałaby wojna w Polsce gdyby nie wkroczyła armia czerwona.
 19. Bardzo głęboką myśl nam tutaj kolego podałeś
 20. Zaczęto nazywać pewnie z różnych powodów. Tak jak dzisiaj z praktycznego pewnie teą prześmiewczo albo aby dodać znaczenia itp Tak mi się wydaje.
 21. Tak się przyglądam waszej dyskusji o składzie chemicznym żelaza i widzę że może być to fascynujące. No i co się okazało że przeszedł przez fazę ciekłą czy nie?
 22. Przeczytałem w jednym z postów że w 2012 miało nastąpić przebiegunowanie. Stało się tak czy to też były hipotezy
 23. Najlepsze jest to jak łatwo w rzuca się milionami lat 60 milionów 50 milionów. Pytanie mojej jest takie czy choć jedna osoba ma pewność w tej sprawie czy to tylko takie milionowe przypuszczenia.
 24. I tak to Szwedzi sobie w Polsce robili kariery za pieniądze Polaków. Tak sobię myślę czasem o historii i myślę że kiedyś to ludzie byli głupi że do czegoś takiego dopuścili. Później sobie obserwuję jak jest dzisiaj i dochodzę do wniosku że nic się nie zmieniło. Dziś też taki szary żuczek jak ja nie ma nic do powiedzenia a pseudo elity zbijają fortuny. Obyśmy znów nie stracili niepodległości w efekcie. Nasza historia jest ciekawa ale też trochę smutna. Samych Wazów wręcz nienawidzę Chyba się nie spotkałem z tym aby coś dobrego dla kraju zrobili.
 25. Bohdan Chmielnicki - Ocena

  Najgorsze było to że dzięki nieudolnym rządom Jezuitów w Polsce zrodziła się podstawa do wojny religijnej niosącej hasła obrony wiary prawosławnej. Bez tego wszystkie powstania wcześniejsze choć groźne upadły. W tym przypadku było zupełnie inaczej i rozpętała się burza która w efekcie pogrzebała Rzeczpospolitą. Dużo się mówi o roli kościoła przy odzyskiwaniu niepodległości a mało o jej roli przy jej utracie. Wkład kościoła rzymsko katolickiego przy utracie niepodległości był ogromny. Wojna z Rosją Kozaczyzną Turcją Szwecją itd. Wszędzie tam był podtekst religijny. Co ciekawe w tamtym czasie nawet tereny polskie nie były tylko katolickie. Były takie ziemie gdzie przeważała ludność protestancka. Ciekaw jestem czy z tej perspektywy ktoś spojrzał na naszą historię.
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.