Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Estera

Bonaparte czy Buonoparte?

Rekomendowane odpowiedzi

Estera   

Tak jak w temacie: Bonaparte czy Buonaparte? Rozstrzygnijmy :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Do pewnego momentu Buonaparte, potem nagle Napi zaczął się wstydzić własnego nazwiska o włoskim brzmieniu i zmienił je na bardziej francuskie :) Rację więc ma ktoś, kto używa włoskiej formy - w końcu pod takim nazwiskiem się N. urodził.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A my jako wolni ludzie możemy używać dowolnej formy :)

Poza tym jak już to jako zapalony bonapartysta powinieneś używać pełnej tytulatury:

Napoléon Ier, Empereur des Français, Roi d'Italie, Médiateur de la Confédération suisse, Protecteur de la Confédération du Rhin :king:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   
Oczywiście, że Bonaparte - jak najbardziej legalnie zmienił sobie nazwisko, a Buonaparte to wszak chwyt rojalistów i antynapoleonistów.
No wlasnie, zmienil nazwisko na bardziej francusko brzmiace, bo sie wstydzil tej swojej rodzinnej Korsyki. Duza plama!

Ja uzywalem, uzywam i uzuwac bede w odniesieniu do pierwszego Cesarza Francuzow pierwotnej formy jego nazwiska. Aby podkreslic jego malostkowosc i aby wkurzac Bonapartystow. :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
adam1234   
No wlasnie, zmienil nazwisko na bardziej francusko brzmiace, bo sie wstydzil tej swojej rodzinnej Korsyki. Duza plama!

Fakt jest faktem, zmienił nazwisko a powody są już nieistotne. A tak BTW, Napoleon nie zmienił nazwiska, bo wstydził się Korsyki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Lu Tzy   

Doprawdy? A ja czytywalem, ze mu korsykanskosc w karierze przeszkadzala.

Zmienuil nazwisko, a powody to temat, na ktory sie tu rozmawia :) . Istotny.

Gdyby to nie bylo istotne, to Napek bylby po kres zycia znany jako Buonaparte....

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Trzeba trochę "pogłębić" tę dyskusję...Jak można dyskutować o zmianie nazwiska przez Napoleona nie uwzględniając historii jego życia? Pamiętajmy o ważnym przeskoku w życiu Napoleona: przeskoku między Korsykaninem a Francuzem. Napoleone czy też Napoglione di Buonaparte urodził się w 1769 r. Rok wcześniej Francja odzyskała Korsykę. Napoleone Buonaprte marzył o wolności dla ojczyzny. Wówczas to podkreślał z dumą swoje pochodzenie i używał włoskiej formy imienia i nazwiska. Wyróżniał się tym w szkołach, w których się uczył. Bo przecież takie jego nazwisko było- włoskie! Pamiętajmy z jakiego rodu się wywodził. Zatem Kadrinazi ma rację pisząc:

Rację więc ma ktoś, kto używa włoskiej formy - w końcu pod takim nazwiskiem się N. urodził.

Jednak nie zapominajmy w jakich okolicznościach Bounoparte przestał być korsykańskim bojownikiem o wolność- o tym jak musiał uciekać z ojczystej wyspy przed Paolim, który ujawnił swoje dyktatorskie i tyrańskie zapędy. Bonaparte mógł odwrócić się od Korsyki i z nadzieją patrzeć na "starą, nową" ojczyznę- na Francję. Swoje rodowe nazwisko zmienił jednak kiedy doszedł do władzy. Bonaparte po prostu lepiej brzmiało po francusku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

Napoleon Buonaparte oficjalnie zmienił nazwisko na francusko brzmiące po ślubie z Józefiną

de Beauharnais . Fałszując swoją metrykę zmienił nie tylko nazwisko i datę urodzenia ale również miejsce urodzenia , podał bowiem Paryż . ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Anhelli   
Jednak nie zapominajmy w jakich okolicznościach Bounoparte przestał być korsykańskim bojownikiem o wolność- o tym jak musiał uciekać z ojczystej wyspy przed Paolim, który ujawnił swoje dyktatorskie i tyrańskie zapędy. Bonaparte mógł odwrócić się od Korsyki i z nadzieją patrzeć na "starą, nową" ojczyznę- na Francję.

Znaturalizował się, vide stał się Francuzem, a przestał być Korsykaninem. Wolność Korsyki nie była mu do niczego potrzebna, a może nie widział ku temu środków. I nawet zapędy Paoliego nie usprawiedliwiają takiej wolty z punktu widzenia jego gorącego patriotyzmu...

A co do powodów zmiany - nad czym się zastanawiać? Oczywisty krok w kierunku robienia kariery :?

Swoje rodowe nazwisko zmienił jednak kiedy doszedł do władzy. Bonaparte po prostu lepiej brzmiało po francusku.

W marcu 1796 Napoleon był już u władzy? :|

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
Znaturalizował się, vide stał się Francuzem, a przestał być Korsykaninem. Wolność Korsyki nie była mu do niczego potrzebna, a może nie widział ku temu środków. I nawet zapędy Paoliego nie usprawiedliwiają takiej wolty z punktu widzenia jego gorącego patriotyzmu...

Wręcz przeciwnie- to go właśnie usprawiedliwia.

W marcu 1796 Napoleon był już u władzy?

Chcesz zasugerować iż ja nie wiem kiedy on doszedł do władzy? Ha! To nie ja podałam tę informację. To Amon podał taką datę i ja zapytałam o źródło tej informacji, gdyż posiadam inne.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Anhelli   
Chcesz zasugerować iż ja nie wiem kiedy on doszedł do władzy? Ha! To nie ja podałam tę informację. To Amon podał taką datę i ja zapytałam o źródło tej informacji, gdyż posiadam inne.

Na umowie ślubnej z Józefiną z 1796 roku notariusz nazywa go Napolione Bonaparte, on podpisuje się Napolione Buonaparte. Od tego jednak roku (a zwłaszcza po błyskotliwych zwycięstwach) zaprzestaje używania dawnej włoskiej formy i stosuje jedynie tę zfrancuszczoną.

Wręcz przeciwnie- to go właśnie usprawiedliwia.

Gdyby nagle w Polsce zapanowała dyktatura, a ja wyzbyłbym się jej - swojej ojczyzny - to czy byłbym usprawiedliwiony? Szczególnie, gdy wcześniej często mówiłbym głośno o jej odrodzeniu? Nie, byłbym zwyczajnym tchórzem. Ot.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.