Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
bavarsky

Kultura dyskusji w internecie

Rekomendowane odpowiedzi

bavarsky   

Wiem że trochę z obsówą zapodaję ową wiadomość ale Świeniewicz kończy przygodę z reprezentacją siatkówki, po chamskich uwagach na forach internetowych:

http://www.supervolley.pl/index.php?option...ju&Itemid=7

Ja tam szanuję decyzję tej Pani, bo to co człowiek czyta czasami na forach historycznych, obrazy autorów itp. zakrawa wręcz o skandal z chamstwem, linczem publicznym często zwanym.

Pan Dzieszyński jest tego przykładem, bo i choć nie podobają mi się jego książki, to styl dyskusji na historykach przybrał moim zdaniem wynaturzoną postać.

Pozdr.

B.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Pozwoliłem sobie wydzielić post bavarsky'ego z tematu o sporcie. Problem, który poruszył, jest dyskutowany już od dłuższego czasu, ale po wydarzeniach przywołanych w linku, który zamieścił bavarsky, sprawa stała się szczególnie "na czasie": http://wyborcza.pl/1,75515,6910142,Chamstw...internecie.html

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   

Chamstwo istniało od zawsze a teraz dostało do ręki wspaniała broń w postaci Internetu. Można niemal bezkarnie obrażać ludzi ba, może to zrobić nawet zgniłek, który nie ma odwagi spojrzeć drugiemu człowiekowi w oczy.

Osobiście nie przejmowałbym sie takimi wpisami chociażby po to, aby nie dać satysfakcji swołoczy wypisującej takie rzeczy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

Albinos: tak naprawdę internet jako medium ma dwie wielkie zalety / wady zależne od tego z czyjego punktu widzenia się na to patrzy.

1. Anonimowość - oznacza to tyle, że tak naprawdę przy ogromnych możliwościach "dojścia" do sieci każdy może czuć się w taki sposób, że nic mu nie grozi. Owszem są osoby, które używają stalych nicków / identów [n.p. ja swój używam od chyba już 10 lat, drugiego podobnie -> caerme], lecz jest cala masa osób, które wiedzą, że można zmienić ów ident i pisać co się chce

2. Tlum - jest się jednym z wielu krzykaczy gdzieś w ogromnym tlumie. Wystarczy krzyczeć najglośniej jak się da i wystarczy.

I jedno i drugie generuje brak [w wielu wypadkach] jakiejkolwiek odpowiedzialności za slowo, co oznacza tak naprawdę możliwość podejścia niemal bezpośrednio do wybranej osoby "wylania gnojówki na glowę" i bezkarnego odejścia.

Może należy wreszcie od samego początku uczyć szacunku i odpowiedzialności za to co się mówi i pisze?

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Ja się tylko zastanawiam gdzie byli wtedy moderatorzy vel admini kiedy tak chamsko obrażano naszą siatkarkę?

Skandal!

Pozdr.

B.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
1. Anonimowość - oznacza to tyle, że tak naprawdę przy ogromnych możliwościach "dojścia" do sieci każdy może czuć się w taki sposób, że nic mu nie grozi.

Akurat ta anonimowość jest dość względna. Wystarczy jedna wpadka, i namierzenie delikwenta staje się możliwe, co nie znaczy łatwe. Sam znam parę osób, które są w stanie na podstawie kilku informacji zdobyć parę kolejnych danych o użytkownikach danego forum. Anonimowość w internecie jest wątpliwa.

Może należy wreszcie od samego początku uczyć szacunku i odpowiedzialności za to co się mówi i pisze?

Ale to kto miałby uczyć? Żeby dziecko nauczyć podstaw wychowania, samemu trzeba je posiadać. A jak obserwuję, chociażby u mnie na osiedlu, niektóre mamusie i tatusiów i ich pociechy, to naprawdę zastanawiam się, czy można być aż tak beznadziejnym. Dziecko na oczach rodzica dewastuje trawnik, a ten nic. Zaczyna się od własnego podwórka, a potem przechodzi w sieć. Ja niestety jestem bardzo pesymistycznie nastawiony do przyszłości tematu wzajemnego szacunku w Polsce. Może błędnie, ale odnoszę wrażenie, że coraz więcej osób w Polsce czerpie niesamowitą przyjemność z gnojenia ludzi, którzy nie mają jak się odgryźć. A najgorsze, że jeszcze trochę, i pewnie przestanie mnie to ruszać...

Ja się tylko zastanawiam gdzie byli wtedy moderatorzy vel admini kiedy tak chamsko obrażano naszą siatkarkę?

Obawiam się, że moderatorzy i admini for w stylu onet czy gazeta.pl, nie do końca kontrolują to co się tam dzieje. I w sumie trudno się dziwić, żeby to wszystko ogarnąć, trzeba by siedzieć non-stop przed ekranem. Tam dziesięć minut wystarczy do tego, żeby rozpętała się burza. Jak czasem przeglądam niektóre dyskusje, to na kilka sensownych wpisów, gro to wyzywanie siebie nawzajem. Wtręty polityczne to niemal pewność, bez względu na temat.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   
Obawiam się, że moderatorzy i admini for w stylu onet czy gazeta.pl, nie do końca kontrolują to co się tam dzieje. Jak czasem przeglądam niektóre dyskusje, to na kilka sensownych wpisów, gro to wyzywanie siebie nawzajem. Wtręty polityczne to niemal pewność, bez względu na temat.

Ale to jest skandal! jak może nikt nie sprawować pieczy nad forum dyskusyjnym?!?!?

Albo są kontrolowane wszystkie posty! albo żaden! i zamykamy taki ogródek wzajemnej adoracji!

Pozdr.

B.

Edytowane przez bavarsky

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Albo są kontrolowane wszystkie posty! albo żaden! i zamykamy taki ogródek wzajemnej adoracji!

Tyle że wtedy zaczęłoby się, że cenzura, że nie dopuszczają niewygodnych tematów, że klika... U nas wolność słowa to wolność obrażania innych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
gregski   
Obawiam się, że moderatorzy i admini for w stylu onet czy gazeta.pl, nie do końca kontrolują to co się tam dzieje. I w sumie trudno się dziwić, żeby to wszystko ogarnąć, trzeba by siedzieć non-stop przed ekranem. Tam dziesięć minut wystarczy do tego, żeby rozpętała się burza. Jak czasem przeglądam niektóre dyskusje, to na kilka sensownych wpisów, gro to wyzywanie siebie nawzajem. Wtręty polityczne to niemal pewność, bez względu na temat.

I tu rodzi się pytanie:

"Po co normalny średnio inteligentny człowiek wchodzi na takie fora?"

Przecież nic mądrego tam się nie przeczyta.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
I tu rodzi się pytanie:

"Po co normalny średnio inteligentny człowiek wchodzi na takie fora?"

Przecież nic mądrego tam się nie przeczyta.

No z tym nic mądrego to przesada, czasem trafi się coś ciekawego. Ale ja np. wchodzę z nudów, żeby jeszcze bardziej się zdołować:)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A ja ponowię pytanie, czy w innych krajach też tak jest?

Ponadto ta siatkarka jeśli poczuła się urażona, winna pozwać osoby, które jej zdaniem naraziły jej dobra osobiste, a nie zachowywać się jak dziecko, które się obraziło i nie będzie grać w kadrze.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
A ja ponowię pytanie, czy w innych krajach też tak jest?

Z tego co obserwuję czasem fora w stylu Axis, czy też wpisy na stronach chociażby BBC, to raczej nie zauważyłem, aby ktokolwiek kłócił się z kimkolwiek, a jeśli już, to bez wyzywania się. Wszystko w ramach normalnej dyskusji. Jasne, że przepraszanie się co krok, to by się nudne zrobiło, trochę dyskusji a'la Kisiel nikomu nie zaszkodziło, ale bez przesadyzmu...

Ponadto ta siatkarka jeśli poczuła się urażona, winna pozwać osoby, które jej zdaniem naraziły jej dobra osobiste, a nie zachowywać się jak dziecko, które się obraziło i nie będzie grać w kadrze.

Wiesz, fajnie się takie rzeczy pisze na chłodno, zwłaszcza że to nie Ciebie dotyczy. Ale ja np. nie wiem jakbym się zachował, gdybym stał się celem takiego chamstwa. Każdy ma inną wrażliwość. Po tym co zrobiła dla naszej reprezentacji, miała się prawo spodziewać minimum szacunku. Tekstu o dziecinności nie skomentuję:)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tyle, że ona jest osobą publiczną, pokazywaną często w telewizji, czy to grając, czy udzielając wywiadów. O politykach gadają znacznie gorsze rzeczy, a nie słyszałem, by ktoś kończył karierę polityczną..., a pewnie nie ona jedna stała się obiektem krytyki. Zresztą siatkarki naprawdę grają fatalnie i zamiast zwalać winę na wpisy na forum niech się wezmą za grę, bo dzisiaj z Holandią dostały 3:0. Albo, niech w ogóle nie czytają tych komentarzy, jeśli to tworzy problemy. Pani Świeniewicz powinna wrócić do kadry i grać, bo odejściem nie zrobi krzywdy tym, którzy pisali komentarze, ale kadrze i kibicom, a to przecież dobra siatkarka.

Niektóre komentarze naprawdę są obraźliwe i winny zostać usunięte, ale zawsze może ktoś kogoś pozwać, nie ma anonimowości w sieci. Co innego krytyka osoby anonimowej, czy mniej znanej osoby, wtedy naprawdę można to ciężko przyjąć, ale jeśli ktoś jest gwiazdą kadry to jednak musi liczyć się z większą tolerancją na krytykę.

Axis i BBC trzeba by porównać np. z naszym forum i z TVP, ciekawi mnie jak to jest na zachodzie w portalach typu onet.pl, wp.pl etc.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Tyle, że ona jest osobą publiczną, pokazywaną często w telewizji, czy to grając, czy udzielając wywiadów. O politykach gadają znacznie gorsze rzeczy, a nie słyszałem, by ktoś kończył karierę polityczną...

Nie no, nie porównujmy polityków ze sportowcami, to jednak ciut inna kategoria.

ale jeśli ktoś jest gwiazdą kadry to jednak musi liczyć się z większą tolerancją na krytykę.

Problem w tym, że to nie krytyka, ale zwyczajne chamstwo. Nie można łączyć jednego z drugim.

Poza tym Jarpenie odnoszę wrażenie, że dla Ciebie winną całej tej sytuacji jest Dorota Świniewicz. Możesz mi to wyjaśnić?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.