Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Kadrinazi

Nadworna chorągiew husarii

Rekomendowane odpowiedzi

Tu trzeba próbować w oryginalnych źródłach - np. listach czy spisach z okresu - ja niestety do takowych nie mam dostępu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
maxgall   
Jak to było z tymi piętrowymi postami :lol:

Zaproszenia do tej hermetycznej dyskusji nikt nie przyjął ?

Może dlatego, że ino cytaty, liczby, cytaty, liczby...może jakieś własne przemyślenia ?

Kiedy pojawi się książka ?

to musi być pasjonująca lektura :lol:

Proszę mi tu nie demotywować Moderatora!

=======================================================================

:):):D

Miałem to olać, ale chyba nie wytrzymam.

Historia to przedstawianie wyników własnych badań *

Co w przypadku zdarzeń z początku wieku XVII, z uwagi na skąpość źródeł oznacza poszukiwania metodą "ziarnkową" (ziarnko do ziarnka...). Chwała Krasnoludowi za to że chce mu się z nami dzielić wynikami swoich poszukiwań. A nam wstyd że nic sensownego do tego dodać nie możemy.

...własne przemyślenia?

Żeby przemyślenia miały jakiś sens, muszą się opierać na faktach, lub przynajmniej wiarygodnych przesłankach. Inaczej powstają takie pomysły (będące wynikiem własnych przemyśleń ich autorów) jak 100 metrowe, 10 masztowe transoceaniczne Dżonki... (no bo przecież Chińczycy mogli takie zbudować...)

Dla mnie FORUM, oprócz niewątpliwych walorów towarzyskich ma również bardzo duże wartości poznawcze, właśnie dzięki takim ludziom jak Kadrinazi.

To wreszcie dzięki jego cytatom i liczbom, pojawiły się na Forum tak wartościowe osoby jak Radek Sikora, dzięki czemu możemy być świadkami pasjonujących (przynajmniej dla mnie) poszukiwań i odkrywania nieznanych wątków naszej wspólnej Historii.

Jak się komuś nie podoba, to zawsze może sobie podyskutować w jakimś nieśmiertelnym temacie typu: O Wyższości Świąt Bożego Narodzenia...?.

A więc:

GLORIA MODERATORUS

(*) żeby nie było niedomówień ? żadne z przedstawionych powyżej przeze mnie mądrych zwrotów nie są wynikiem moich własnych przemyśleń. Przyznaje bez bicia że bezczelnie je zerżnąłem)

(żeby nie było niedomówień 2 ? wszelkie wycieczki estetyczne i polityczne oraz nawiązania do obecnych i byłych użytkowników Forum i ich wypowiedzi wyciąłem z pierwotnej wersji mego tekstu. Wersja nieocenzurowana nie jest dostępna ? została skasowana, a kasownik zjedzony)

:offtopic: :offtopic: :offtopic:

=======================================================================

Status nadwornej chorągwi rzeczywiście jest niejasny, jak również jej wartość bojowa. Niektórzy autorzy twierdzą że była to formacja czysto reprezentacyjna, czemu zdają się przeczyć ich wyczyny na przykład pod Lubieszowem, gdzie całkiem nieźle się sprawili.

pozdr

Edytowane przez maxgall

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ajwaj, ale tyrada :)

Co do możliwości bojowych - mnie osobiście ciekawi kwestia, na ile chorągiew królewicza Władysława w 1626 roku (i później) składała się z pocztów dworskich. Wszak była to chyba jedna z lepszych chorągwi husarii w armii koronnej podczas walk ze Szwedami.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zupełnię się nie orientuję kto tu i za co chce komuś dopiec, ale mam nadzieję, że to wszystko tylko żarty :).

Co do choragwi królewskiej - zauważyłem podobny temat na historycy.org (tutaj http://www.historycy.org/index.php?showtopic=61301&st=0 ). Czy to przypadek?

A żeby nie było, że tylko wodę leję, to podam ciekawostkę. Skład i tworzenie chorągwi nadwornej Jana Kazimierza w 1649, w źródle: "Rejestr pocztów pod ekspedycyją zborowską 1649 r." (w Nagielski 'Relacje wojenne z pierwszych lat walk posko-kozackich...' s. 321-324). Tam jest mnóstwo szczegółów i o składzie, i o sposobie tworzenia tej chorągwi, i np. o jej sztandarach.

Inny trop, który polecam, to "Ordynacja dworu Zygmunta III z 1589 roku". Tam jest i o dworzanach oraz ich pocztach, i o płacy (i innych gartyfikacjach) dla nich, i o ich powinnościach itd. To są fundamenty, pokazujące jak to od wewnątrz wyglądało tworzenie chorągwi dworzańskiej.

Edytowane przez Radosław Sikora

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Czy to przypadek trzeba zapytać osobę która założyła temat na historykach, ten był założony nieco wcześniej :)

Dzięki za trop o Janie Kazimierzu, sprawdzę 'Rejestr pocztów...' i wypiszę co tam jest ciekawego.

EDIT: faktycznie 'Rejestr...' jest bardzo interesujący. Król wyznaczył na porucznika Mikołaja Gniewosza, chorążym został Jakub Michałowski, wojski lubelski (chociaż był nieobecny przy poświęceniu sztandaru, dzierżył go wtedy Krzysztof Gembicki, krajczy koronny - co ciekawe nie widzimy go w spisie towarzyszy chorągwianych). Pod sztandar stawiło się bardzo mało pocztów, więc król nakazał Janowi Zamojskiemu, by ten zasilił chorągiew swoimi ludźmi (czyli podobny wzór z jakim mieliśmy do czynienia w 1629 roku). Jan Kazimierz musiał być bardzo rozgniewany rozczarowującą postawą swoich dworzan, gdyż wysłał im arcyciekawą wiadomość:

Jedno z dwojga: obierajcie sobie albo pod chorągiew podjachać, albo ode dworu odjachać i z regestru sług moich wymazani być, którzy tej woli Naszej przeciwnemi będą, o czym nie rozumiem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.