Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Zmarł prof. Józef Wolski

Rekomendowane odpowiedzi

W czwartek 2 października w wieku 98 lat zmarł w Krakowie historyk prof. Józef Wolski z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ostatni z grona krakowskich profesorów, którzy w 1939 r. zostali aresztowani przez hitlerowców podczas Sonderaktion Krakau i wywiezieni do obozów zagłady.

Autor kultowej książki pt. Starożytność, która wznawiana była wielokrotnie.

Przed chwilą przeczytałem na łamach GW o tym fakcie... strasznie mi przykro, bo jego książka była jedną z pierwszych poważnych książek historycznych, którą przeczytałem. Od jego książki i książek Krawczuk zaczęło się moje zainteresowanie starożytnością, ciekawe kiedy i czy doczekamy się autora, który napisze równie dobre dzieło dt. starożytności.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Istnieje tryptyk (trzech autorów) synteza dziejów starożytności, w pewnych miejscach nawet lepsza od syntezy Wolskiego.

Nie powstałaby jednak ten tryptyk bez badań i pracy naukowej Wolskiego. Jego wkład w polską naukę jest nieoceniony. Przynajmniej wg mnie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Smutna wiadomość, kolejny wspaniały historyk odchodzi od nas.

Istnieje tryptyk (trzech autorów) synteza dziejów starożytności, w pewnych miejscach nawet lepsza od syntezy Wolskiego.

Słynne trojaczki ś.p. prof. Marii Jaczynowskiej, prof. Danuty Musiał i dr Marka Stępnia. Osobiście zastąpiłbym część o Grecji pracą prof. Lengauera. Niemniej książka jest naprawdę bardzo dobra.

który napisze równie dobre dzieło dt. starożytności.

Oj Jarpenie, jest trochę takich pozycji. Co prawda może nie o całej starożytności (poza wymienionymi trojaczkami), ale wystarczy wymienić chociażby prace prof. Wipszyckiej, Bravo, Lengauera, Ziółkowskiego czy też Kuleszy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Smutna wiadomość. Bardzo lubię syntezę Wolskiego poświęconą starożytności. To był wybitny historyk. Jego książka była ważną lekturą dla mnie, nadal mam do niej ogromny sentyment i wciąż do niej zaglądam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Warto wspomnieć, że był ostatnim z grona krakowskich profesorów, którzy w 1939 r. zostali aresztowani przez hitlerowców podczas Sonderaktion Krakau i wywiezieni do obozów zagłady.

Co roku to właśnie on czytał nazwiska swoich kolegów w trakcie uroczystości upamiętniających to wydarzenie.

z3722013X.jpg

Prof. Józef Wolski i rektor UJ Karol Musioł pod tablicą upamiętniającą wywiezionych profesorów

Fot. Tomasz Wiech / Agencja Gazeta

Co do książek to i owszem wybrane zagadnienia starożytności są opracowane wyśmienicie, ale taka pełna synteza w wykonaniu prof. Wolskiego to rzecz wyjątkowa od wielu lat.

Czy dzisiaj studencji historii uczą się nadal z książki jego autorstwa czy odsunięto ją na rzecz innych pozycji? Mam nadzieje, że nie.

Jednak prof. Wolski to nie tylko Starożytność, ale także:

Atlas historyczny świata (1974, kilka wydań),

Iran siedziba imperiów w starożytności (1986),

L'empire des Arsacides (1992), polskie wydanie: Imperium Arsacydów (1996),

Dzieje i upadek imperium Seleucydów (1999),

Seleucid and Arsacid studies. A progress report on developments in source research (2003).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Czy dzisiaj studencji historii uczą się nadal z książki jego autorstwa czy odsunięto ją na rzecz innych pozycji? Mam nadzieje, że nie.

Synteza profesora Wolskiego to świetna praca, o ogromnym znaczeniu, niemniej jest aktualnie kilka prac nowszych, z zaktualizowanym stanem badań. Dlatego też praca prof. Wolskiego została zastąpiona na rzecz innych opracowań. Na UW np. jako synteza polecane są teraz trojaczki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jachu   

Szczerze powiedziawszy, to nazwisko zmarłego profesora jest dla mnie kompletną tajemnicą. Nigdy nie miałem możliwości zapoznania się z pracami profesora Wolskiego. Niemniej, wiadomość o jego śmierci jest na pewno smutna. Kolejny przedstawiciel polskiej inteligencji odszedł na zasłużony odpoczynek. Oby pamięć o nim przetrwała!

Warto wspomnieć, że był ostatnim z grona krakowskich profesorów, którzy w 1939 r. zostali aresztowani przez hitlerowców podczas Sonderaktion Krakau i wywiezieni do obozów zagłady.
Ta informacja jest dla mnie nowością, która spowodowała zaskoczenie. Ogromny szacunek dla profesora Wolskiego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Jednak prof. Wolski to nie tylko Starożytność,

Ale podałeś prace ze starożytności Persji, bo tym właśnie państwem profesor zajmował się głównie, „Historię Powszechną. Starożytność” popełnił niejako mimochodem.

Niemniej książka jest naprawdę bardzo dobra.

Pamiętam "Wielką Grę" z tematem o starożytnej Persji, odpowiedzi na właściwie wszystkie pytania można było znaleźć w tej jednej książce.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Leuthen   

Chociaż nie czytałem nigdy żadnej pracy Ś.P. Profesora, jego nazwisko było mi - studentowi historii - dobrze znane. Odszedł kolejny legendarny wręcz Historyk (tak, przez wielkie "H"). Jego już nie ma, ale pozostało DZIEŁO - "Non omnis moriar".

['][']['][']

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Bo z syntezą starożytności Wolskiego jest tak samo jak z syntezą średniowiecza Manteuffla. Nikt nie kwestionuje ich wielkości w nauce historycznej. Są wielkimi historykami, ale inni kontynuują ich dzieło i aktualizują syntezy epok.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.