Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Estera

Kara. Napoleon jeńcem Europy

Rekomendowane odpowiedzi

adam1234   
Słucham? Nie czytałeś chyba Gallahera, biografii Davouta, skoro tak piszesz.

Jakby to miało fundamentalne znaczenie...

Kogo jak kogo, ale znieważyłeś takim zdaniem marszałka Davouta.

Jako że nie żyje to chyba Go to średnio obchodzi.

On mógł nie przepadać za jakimiś posunięciami Cesarza i to nie ulega najmniejszej wątpliwości, ale nigdy, powtarzam nigdy go nie zdradził!!!

Gdzie ja napisałem, że Davout zdradził Cesarza?

Dowody można prosić? Jakieś źródła? Pierwsze słyszę! Był żelaznym marszałkiem lojalnym do samego końca.

To dlaczego Napoleon ostatecznie abdykował :?: - była armia, skoro Davout groził wojną to Cesarz mógl nią grozić tym bardziej...

Powtórzę po raz kolejny: nie o liczby tu chodzi!!!

A o co?

Następnym razem pisz jaśniej.

Dobrze ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
To dlaczego Napoleon ostatecznie abdykował :?: - była armia, skoro Davout groził wojną to Cesarz mógl nią grozić tym bardziej...

Jak to dlaczego? Bo przegrał! Rozróżniaj wojny bardzo Cię proszę. Jak Napoleon po Waterloo miał rzucić się na nowo do walki? Musiałby walczyć o władze. Davout musiał walczył zaś o forsowanie pewnej ustawy, w każdym bądź razie nie o kraj!

A o co?

Powtórzę się znowu: o legendę Napoleona, która tworzyła się już za jego życia! Nie wszystko da się przedstawić w liczbach!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
adam1234   
Napisałeś, że nie był lojalny! On był najwierniejszym z wiernych!

Ja nie napisałem, że Go zdradził napisałem że nie stał przy Cesarzu do końca - pewnie mnie źle zrozumiano.

Jak to dlaczego? Bo przegrał! Rozróżniaj wojny bardzo Cię proszę.

Niestety, ale nie znam podziału wojen, może będziesz łaskawa mi go przedstawić?

Jak Napoleon po Waterloo miał rzucić się na nowo do walki? Walczył o władze.

To się wyklucza nawzajem?

Davout walczył zaś o forsowanie pewnej ustawy, w każdym bądź razie nie o kraj!

A możesz przypomnieć co to za ustawa?

Powtórzę się znowu: o legendę Napoleona, która tworzyła się już za jego życia! Nie wszystko da się przedstawić w liczbach!

No i niby "tworzenie się legendy" miało kogoś powstrzymać przed zabójstwem Cesarza? ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
Ja nie napisałem, że Go zdradził napisałem że nie stał przy Cesarzu do końca - pewnie mnie źle zrozumiano.

Napisałeś, że nie stał. To tak jakby nie był wierny. Wyjaśnij to. Pozwolę na ten OT.

Cytat:

Jak Napoleon po Waterloo miał rzucić się na nowo do walki? Walczył o władze.

To się wyklucza nawzajem?

Popełniłam błąd- powinnam napisać: musiałby walczyć o władzę (czas przyszły).

Nie wiem o co Ci chodzi z tym wykluczaniem, ale błąd poprawiłam.

Niestety, ale nie znam podziału wojen, może będziesz łaskawa mi go przedstawić?

Casus belli potencjalnej wojny Napoleona po Waterloo a wojny Davouta byłby inny. Uwaga! Zamykam ten OT.

A możesz przypomnieć co to za ustawa?

Oto fragment mojego artykułu:

Marszałek książę Eckmühl zajmował wciąż jeszcze stanowisko ministra wojny i żądał, aby udzielono amnestii wszystkim, niezależnie od wyznawanych przez nich w ciągu Stu Dni zapatrywań politycznych. Odmówiono mu i dano do zrozumienia, że obecnie nie pora na wysuwanie podobnych żądań przez napoleońskiego oficera. Nie zrażony tym Davout ponowił swoje żądanie. Wtedy polecono marszałkowi Macdonaldowi zobaczyć się z nim i dowiedzieć się co zamierza uczynić. "Rozporządzam 150 000 bagnetów, 30 000 szabel i 750 działami"-powiedział Davout- "jeśli amnestia nie zostanie udzielona, przeprawię się przez Loarę i rozpocznę wojnę". Z tym nieugiętym człowiekiem nie było żartów i Macdonald, nieszczególny wódz, ale człowiek lotny jako Celt z pochodzenia, zrozumiał to doskonale. Wodzowie sojuszników podpisali żądaną amnestię i wtedy Davout złożył swoje ostatnie dowództwo. Marszałek książę Eckmühl i Auerstädt pozostał niezwyciężony do końca.

(cytaty- Napoleon i jego marszałkowie, Macdonell, str. 224) http://jarpenn.superhost.pl/index.php?id=davout

Uwaga! Zamykam ten OT.

No i niby "tworzenie się legendy" miało kogoś powstrzymać przed zabójstwem Cesarza?

No widzisz tak. Bo legenda i propaganda to broń silna jak wojsko. To niby czemu nie wykonano wyroku śmierci?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
adam1234   
Napisałeś, że nie stał. To tak jakby nie był wierny. Wyjaśnij to.

Proponuję sobie przypomnieć jak wyglądało ostatnie spotkanie Napoleona i Davout'a i w ogóle ich stosunki z okresu 100 Dni.

No widzisz tak. Bo legenda i propaganda to broń silna jak wojsko. To niby czemu nie wykonano wyroku śmierci?

To się nazywa łopatologia - żeby legenda mogła istnieć potrzebuje ludzi, którzy ją krzewią a ja nie mogę się doprosić jaka była ich liczba w 1815 czy 1816 roku. A dlaczego nei wykonano? Osobiście uważam, że chciano Cesarza upodlić, taka zemsta.

PS Mogłabyś otworzyć tematy odnośnie OT, bo ja bym jednak chciał się w nich wypowiedzieć :?:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Bonaparte miał zwolenników. Dowodem na to jest fenomen przejęcia przez niego władzy w Paryżu po ucieczce z pierwszej wyspy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
To się nazywa łopatologia - żeby legenda mogła istnieć potrzebuje ludzi, którzy ją krzewią a ja nie mogę się doprosić jaka była ich liczba w 1815 czy 1816 roku.

Wystarczył jeden. "100 tysięcy" czyli Napoleon.

Proponuję sobie przypomnieć jak wyglądało ostatnie spotkanie Napoleona i Davout'a i w ogóle ich stosunki z okresu 100 Dni.

To jest OT. Zapraszam tutaj: http://jarpenn.superhost.pl/forum/viewtopic.php?t=4678 - ten temat istnieje od dawna. Wyjaśnij o co chodzi z tym spotkaniem. Z tego co wiem, wina leżała po stronie Napoleona. Koniec OT. Zapraszam do wskazanego tematu.

PS Mogłabyś otworzyć tematy odnośnie OT, bo ja bym jednak chciał się w nich wypowiedzieć

Najpierw sprawdź czy takie tematy już nie istnieją. Daj mi znać przez PW, o który OT chodzi Ci konkretnie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
adam1234   
Bonaparte miał zwolenników.

A ilu miał po Waterloo?

Wystarczył jeden. "100 tysięcy" czyli Napoleon.

Rozumiem, że żart...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
Rozumiem, że żart...

Nie bardzo. Legendy nie zbudowali żołnierze. Legendę zbudował Napoleon i żołnierze, a raczej przy ich pomocy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
adam1234   
Nie bardzo. Legendy nie zbudowali żołnierze. Legendę zbudował Napoleon i żołnierze, a raczej przy ich pomoc.

Super, ale ja nie będę mojego wykładu łopatologicznego powtarzał.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Zabić? [...] To dlaczego tego nie zrobiono.
To niby czemu nie wykonano wyroku śmierci?

Bo nie było takiej potrzeby, został uwięziony na wyspie, z której nie było ucieczki, Anglicy i tak utrzymywali tam mały garnizon wojska to tych parę osób więcej do wykarmienia nie podnosiło drastycznie kosztów, po prostu nie był już groźny. A zabić by nie wzbudzić zbytnich podejrzeń nic prostszego wystarczyło zorganizować mu ucieczkę w trakcie, której zginie bez udziału Anglików. Jakiś mały statek zabiera Napoleona z wyspy i tonie gdzieś na oceanie w trakcie ucieczki a najlepiej jeszcze zapewnić sobie jakiegoś bezstronnego świadka katastrofy, który poświadczy, że nie było w pobliżu angielskiej floty.

on nie robił takiego czegoś z władcami, nie trzymał ich w niewoli...

Tylko skazywał na wygnanie i tułaczkę po świecie, to też niezbyt miła perspektywa dla władcy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
A zabić by nie wzbudzić zbytnich podejrzeń nic prostszego wystarczyło zorganizować mu ucieczkę w trakcie, której zginie bez udziału Anglików. Jakiś mały statek zabiera Napoleona z wyspy i tonie gdzieś na oceanie w trakcie ucieczki a najlepiej jeszcze zapewnić sobie jakiegoś bezstronnego świadka katastrofy, który poświadczy, że nie było w pobliżu angielskiej floty.

Mam inne zdanie. Takie działanie wzbudziłoby dopiero podejrzenia...

Bo nie było takiej potrzeby, został uwięziony na wyspie, z której nie było ucieczki, Anglicy i tak utrzymywali tam mały garnizon wojska to tych parę osób więcej do wykarmienia nie podnosiło drastycznie kosztów, po prostu nie był już groźny.

Jendak niektórzy wciąż się go bali, ale o tym jest osobny temat ;) Zgadzam się. Pozwolili mu żyć na wyspie gdzieś na końcu świata i umrzeć w rozmyślaniach o minionej chwale.

Tylko skazywał na wygnanie i tułaczkę po świecie, to też niezbyt miła perspektywa dla władcy.

Proszę o konkretne przykłady :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
Choćby król Hiszpanii, król Neapolu i jeszcze paru.

Ale gdzie się tułali?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Takie działanie wzbudziłoby dopiero podejrzenia...

Jeżeli ucieczka zorganizowana byłaby przez bonapartystów? Oczywiście plus paru anty.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.