Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Estera

Loże masońskie

Rekomendowane odpowiedzi

Estera   

Jak powstały loże masońskie? Jak funkcjonowały? Jaką rolę odegrały w historii i w szerzeniu idei oświecenia?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Jaką rolę odegrały w historii

Masonami byli niektórzy z założycieli USA (m.in. Benjamin Franklin, George Washington), no a więc dużą. Swoje idee wyrażała(masoneria) poprzez symbole i rytuały.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Jedną ze struktur nośnych idei oświecenia były właśnie loże masońskie. Narodziły się z protekcji lordów roztaczanej nad cechami rzemieślniczymi. Z dorobku warsztatów rzemieślniczych korzystali też uczeni prowadzący doświadczenia. Lordowie byli honorowymi członkami cechów- zwłaszcza budowlanego. Mistrzowie przedstawiali im tajniki zawodu, nadawali tytuły. W takich lożach prowadzono swobodne dyskusje nie zważając na różnice stanów. Takie bractwa były utajnione. Wstęp związany był z rytuałami. Z czasem patroni odrywali się i działali na własną rękę. Było to w modzie. Pierwsze loże powstały w Anglii (1717 r.-Londyn, I loża)- były konserwatywne- tzw. "ryt szkocki" (należał do niego co ciekawe Bronisław Wildstein). Bardziej agresywne- w sensie dążenia do zmian w społeczeństwie były loże we Francji- tzw. "namiot wschodni". Sieć lóż pokryła kontynent europejski. Wpływy miały loże nawet w Petersburgu. Cechą masonerii jest wrogi stosunek do Kościoła.

Widziałam grawiurę z XVIII w. prezentującą Fryderyka Wielkiego przewodniczącego posiedzeniu loży masońskiej w 1740 r.

Wielkim mistrzem był Józef- brat Napoleona (temat o masonerii w dobie napoleońskiej: http://www.historia.org.pl/forum/viewtopic.php?t=5591 ).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
puella   
Narodziły się z protekcji lordów roztaczanej nad cechami rzemieślniczymi. Z dorobku warsztatów rzemieślniczych korzystali też uczeni prowadzący doświadczenia. Lordowie byli honorowymi członkami cechów- zwłaszcza budowlanego. Mistrzowie przedstawiali im tajniki zawodu, nadawali tytuły. W takich lożach prowadzono swobodne dyskusje nie zważając na różnice stanów. Takie bractwa były utajnione. Wstęp związany był z rytuałami. Z czasem patroni odrywali się i działali na własną rękę. Było to w modzie. Pierwsze loże powstały w Anglii (1717 r.-Londyn, I loża)

Na jakiej podstawie przetaczana geneza powstania wolnomularstwa? Z tego, co się orientuję, to nie mamy pewności, jak powstała... Mogę się oczywiście mylić, więc z chęcią zapoznam się ze źródłem tej wiedzy.

I małe sprostowanie - w 1717 r nie powstała I loża, a Wielka Loża Londynu. Był to moment przełomowy w dziejach wolnomularstwa, kiedy to właśnie, we wspomnianym roku, postanowiły się zjednoczyć cztery loże londyńskie w jeden organizm, z wielkim mistrzem jako prowadzącym na czele. Wielka Loża Londynu stała się rozrodnikiem wolnomularstwa na całym świecie.

Podstawową komórka organizacyjną wolnomularstwa jest "loża symboliczna", zwana również "lożą świętojańską" Złożona jest z członków posiadających jeden z trzech pierwszych stopni wtajemniczenia (uczeń, czeladnik, mistrz). Odrębny dla każdego stopnia wtajemniczenia ceremoniał zebrań komplikowano i intelektualizowano przez włączanie motywów starożytnych czy utworów mistycznych. Zachowano i wzbogacono dawne stroje korporacji muratorskiej, jak fartuszek - dawniej z białej skóry- zastąpiono odpowiednim z wyhaftowanymi emblematami zawodu..

Muszę zmykać, więc w tej chwili tyle..

Pozdrawiam.

Edit.

Zapomniałam się spytać jeszcze o jedno, jak przejawiał się ten wrogi stosunek do Kościoła, no i w jakiem kraju??

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Wołodia   

Stephen Knight w dziele "The brotherhood:The secret world of the Freemasons" przysięga inicjacyjna kandydata na masona brzmiała tak:

MC:W kim pokładasz ufnośc?

KM: W Bogu

MC: Dokąd zmierzasz?

KM: z Zachodu na Wschód, ku Światłości

Przysięgał też "Nie zdradzę tajemnic stowarzyszenia nawet gdyby mi chciano poderżnąc gardło, gdyby mi wyrwano język, i gdyby moje ciało miano pogrzebac w ostrym morskim piasku"

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
Na jakiej podstawie przetaczana geneza powstania wolnomularstwa? Z tego, co się orientuję, to nie mamy pewności, jak powstała... Mogę się oczywiście mylić, więc z chęcią zapoznam się ze źródłem tej wiedzy.

Sama piszesz, że nie mamy pewności co do genezy tej organizacji. Zatem obracamy się w świecie teorii. Przytoczyłam historię masonerii, którą znałam z edukacji historycznej.

Edit.

Zapomniałam się spytać jeszcze o jedno, jak przejawiał się ten wrogi stosunek do Kościoła, no i w jakiem kraju??

We Francji. Nie muszę mówić, jak toczył się los Kościoła we Franci podczas rewolucji i jaki wpływ na przemiany rewolucyjne miała masoneria.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
McHeir   

We Francji, owszem. Ale tu już trzeba się zastanowić czy rewolucja francuska była potrzebna, czy też była zbędnym przelewem krwi.

Jeśli kogoś interesuje temat to zapraszam na www.wolnomularstwo.pl tam jest dużo informacji :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
puella   
Sama piszesz, że nie mamy pewności co do genezy tej organizacji. Zatem obracamy się w świecie teorii. Przytoczyłam historię masonerii, którą znałam z edukacji historycznej.

Ja to napisałam, we wspomnianym poście jest to jako fakt przedstawione. :wink: Ale to już tak zupełnie na marginesie...

We Francji. Nie muszę mówić, jak toczył się los Kościoła we Franci podczas rewolucji i jaki wpływ na przemiany rewolucyjne miała masoneria.

Oczywiście że nie musisz, ale temat, który stworzyłaś jest najlepszym miejscem do tego.

Mogłabyś nam opisać jak miały się przemiany polityczno- społeczne na kształtowanie się vel przekształcanie samej masonerii francuskiej? Jak kwestia katolików się w tym wszystkim miała? Mało o tym wiem, Ty się na tym okresie znasz, a temat ciekawy pod dyskusje.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Najlepiej to opisał Napoleon: "Wolnomularze? To kupa durniów, którzy zbierają się, żeby ucztować i odprawiać śmieszne głupstwa. Niemniej jednak, od czasu do czasu robią coś dobrego. W czasie rewolucji i niedawno znowu przyczynili się do osłabienia potęgi papieża i wpływów kleru".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.