Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Estera

Sytuacja na ziemiach polskich po kongresie wiedeńskim

Rekomendowane odpowiedzi

piterzx   

Witam,

No cóż Aleksander chciał pokazać światu jaki to on nie jest postępowy/liberalny i dlatego dał KP tak liberalną konstytucję, poza tym do jakiegoś 1817/18 nosił się z zamiarem nadania konstytucji także samemu Imperium, więc KP były swego rodzaju poligonem doświadczalnym,

Tu się z Tobą zgodzę. Aleksandrowski "poligon" był doświadczeniem w ramach ustroju Cesarstwa i podobno na początku car rzeczywiście myślał poważnie o rządach konstytucyjnych w Polsce, lecz później jakby mu przeszło...

Natomiast, w poprzednim moim poście chodziło mi o to, że decyzję tą można poczytywać jako próbę ukazania określonego wizerunku, pewnego zbliżenia Imperium do zachodu i jako chęć zmian, lecz nie jako igraszki, czy eksperymentu dla zachcianki (widzę, że nie zrozumiałem/nie zrozumieliśmy się, za co przepraszam ;) ).

Tak, to prawda. Prusacy postawili sobie za cel integracje Polaków z Prusakami, dużą rolę w przekreśleniu tego odegrało Powstanie Listopadowe.

To nie tylko duża rola , ale właściwie początek akcji przed "Kulturkampfowej", gdyż wsparcie na jakie mogli liczyć ci z KP w postaniu od patriotów z Poznańskiego i Kaliskiego było bardzo znaczne. Zorientowali się panowie pruscy i zaczęli działać. Od tego momentu możemy mówić o początku akcji usuwania języka polskiego z tego zaboru.

Jeśli chodzi o gorsze położenia Polaków w WKP po upadku powstania listopadowego to rzeczywiście, nastąpiły zmiany, m.in. ograniczono język polski w szkołach, nie dopuszczono do głosu części polskich deputowanych na sejm prowincjonalny, lecz już w latach 1815 - 1830 nie przejmowano się aż tak mocno polskimi wnioskami, np. w sprawie (szerszej) autonomii, przekazaniu Polakom władzy nad szkolnictwem, brak zgody na uniwersytet.

Pruskie władze chyba od początku nie był specjalnie skłonne ku WKP. Należy jednak zauważyć, że w owym czasie kierunki działań przez nich podejmowanych były głównie nastawione na osadnictwo niemieckie i integrację WKP z resztą kraju. Zaś w momencie objęcia urzędu przez von Flotwella sytuacja zmieniła się dużo bardziej.

Natomiast około 1840 roku kurs ten jakby zelżał (chociaż polskie postulaty były nadal oddalane).

P.S. Proponuję zmianę tytułu tematu na "Porównanie sytuacji na polskich ziemiach po kongresie wiedeńskim", wtedy można by było prowadzić znacznie szerszą dyskusję bez robienia off topu (nie chcę dawać złego przykładu we własnym dziale :mrgreen: )

Serdecznie pozdrawiam w nowym 2008 roku (trochę spóźnione, ale nie byłem wcześniej :wink: )

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gnome   
Natomiast, w poprzednim moim poście chodziło mi o to, że decyzję tą można poczytywać jako próbę ukazania określonego wizerunku, pewnego zbliżenia Imperium do zachodu i jako chęć zmian, lecz nie jako igraszki, czy eksperymentu dla zachcianki (widzę, że nie zrozumiałem/nie zrozumieliśmy się, za co przepraszam ;) ).

Ot wszystko jasne, nie masz za co przepraszać :wink: jak już co to moja wina bo nie zrozumiałem o co Ci chodziło, tak więc to ja przepraszam :)

P.S. Proponuję zmianę tytułu tematu na "Porównanie sytuacji na polskich ziemiach po kongresie wiedeńskim", wtedy można by było prowadzić znacznie szerszą dyskusję bez robienia off topu (nie chcę dawać złego przykładu we własnym dziale :mrgreen:

Zacna propozycja, podpisuję się pod tym 8)

Jeśli chodzi o gorsze położenia Polaków w WKP po upadku powstania listopadowego to rzeczywiście, nastąpiły zmiany, m.in. ograniczono język polski w szkołach, nie dopuszczono do głosu części polskich deputowanych na sejm prowincjonalny, lecz już w latach 1815 - 1830 nie przejmowano się aż tak mocno polskimi wnioskami, np. w sprawie (szerszej) autonomii, przekazaniu Polakom władzy nad szkolnictwem, brak zgody na uniwersytet.

Pruskie władze chyba od początku nie był specjalnie skłonne ku WKP. Należy jednak zauważyć, że w owym czasie kierunki działań przez nich podejmowanych były głównie nastawione na osadnictwo niemieckie i integrację WKP z resztą kraju. Zaś w momencie objęcia urzędu przez von Flotwella sytuacja zmieniła się dużo bardziej.

Natomiast około 1840 roku kurs ten jakby zelżał (chociaż polskie postulaty były nadal oddalane).

Święte słowa :) do 1830 język polski był równoprawnym językiem urzędowym, Polacy mieli swobodny dostęp do urzędów, swobodny do średniego stopnia ale i na najważniejszych znalazło się kilku Polaków, co potem już nigdy nie miało miejsca. Jako symboliczny moment odejścia ot tej polityki można uznać zastąpienie Josefa Zebroniego di Spesettiego na stanowisku naczelnego prezesa prowincji poznańskiej przez Eduarda Flotwella (prawdziwy polakożerca) do polityki którego potem nawiązywał sam Otto von Bismarck, co mówi samo za siebie. No i rzeczywiście po wstąpieniu na tron przez Wilhelma IV i odwołaniu Flotwella nastąpiła pewna liberalizacja.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.