Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Tofik

Rajtaria vs husaria

Rekomendowane odpowiedzi

Tofik   

Nie chodzi tutaj o porównywanie umiejętności tych formacji, chodzi o to, która w wojsku RON w czasach Wazów była ważniejsza. W husarii służyli najzamożniejsi, jednak rajtarię postrzegano jako formację o większej wartości bojowej - zresztą rajtarzy dostawali wyższy od husarzy żołd. Zapraszam do dyskusji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Rajtaria nigdy nie miała większego żołdu od husarii.Rajtar dostawał 65 zł a husarz 50 na kwartał,ale od kwoty tej było odciągane do kiesy pułkownika/kapitana lub magnata,który wystawiał dany oddział za konia,broń ,ubranie oraz jeżeli była to rajtaria ciężka -za zbroję.

Mowa tu o rajtarii zaciąganej metodą "wolnego bębna"

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Rajtaria nigdy nie miała większego żołdu od husarii.

Źródło? Henryk Wisner, "Rzeczpospolita Wazów II" Warszawa 2004:

Były dwie hierarchie oddziałów. Pierwsza, społeczna, w której przewodziły chorągwie polskie. Kryterium oceny była przynależność stanowa żołnierzy, a ściślej fakt, że zgodnie ze zwyczajem szlachta zaciągała się do chorągwi polskich. W rezultacie one były na czele. Druga może być nazwana militarną, bo podstawą oceny była wartość bojowa. Na czele tej stały oddziały cudzoziemskie.

W jeździe, według pierwszej, najważniejsza była husaria, gdyż w niej, jak dowodzą rolle, służyła największa liczba ludzi z rodzin zamożnych o znanych heraldykom. Drugiej przewodziła rajtaria. W roku 1612 Jan Karol Chodkiewicz pisał w związku przygotowaniami do kolejnej wyprawy na Moskwę, że "rajtarii kilka chorągwi trzeba mieć Królowi Jegomości, bo ci najpotrzebniejsi będą". Z zasady rajtarzy otrzymywali też wyższy żołd niż husarze.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Jan Wimmer -Wojsko i skarb Rzeczypospolitej w XVI i XVIIw.

"rajtarii kilka chorągwi trzeba mieć Królowi Jegomości, bo ci najpotrzebniejsi będą".

A do czego byli tak potrzebni,chyba jako strzelcy?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
A do czego byli tak potrzebni,chyba jako strzelcy?

Nie wiem - zapytaj Chodkiewicza :D Skoro Chodkiewicz twierdził, że rajtaria była wartościowa to chyba wartościowa była.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Rajtarii było kilka odmian-o którą chodzi??? Chodkiewicz jeszcze mi nie oddzwonił- brak zasięgu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Rajtarii było kilka odmian-o którą chodzi???

Tzn.? Chodzi o podział na lekką i ciężką?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

No - się zapomniało.

Szczerze mówiąc to nie wiem jaka rajtaria walczyła w naszych szeregach. We wszystkich opracowaniach jakie przeglądałem, czytałem widziałem zdania, że rajtaria walczyła, rodzaju już nie podawano.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Masz dużo racji.

Samo określenie schematu rajtarii jest dużą sztuką.

Powiem tylko tyle,że co kraj to inny rodzaj rajtarii.

Szwecja bez zbroi ale w hełmach ,Prusy ciężka i lekka w kapeluszach.Saksonia tylko kirys.Brandenburgia...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   
Szczerze mówiąc to nie wiem jaka rajtaria walczyła w naszych szeregach. We wszystkich opracowaniach jakie przeglądałem, czytałem widziałem zdania, że rajtaria walczyła, rodzaju już nie podawano.

_________________

Pod Gniewem odznaczył się regiment rajtarów Abrahamowicza , ale miał on husarskie zbroje (wiedzieli co dobre).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Może to być oddział akebuzerii.Oni brali zbroje husarskie,odrzucali kopie,nawet organizacja chorągwi była towarzyska.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Szwecja bez zbroi ale w hełmach ,Prusy ciężka i lekka w kapeluszach.Saksonia tylko kirys.Brandenburgia...

Fakt, przykładowo nasi rajtarzy używali polskich koni, Szwedzi fryzyjskich.

Pod Gniewem odznaczył się regiment rajtarów Abrahamowicza , ale miał on husarskie zbroje (wiedzieli co dobre).

Czy husarskie zbroje mieli - ja tam nie wiem. Skworoda pisze, że mieli zbroje, które "były tak podobne do husarskich, że te dwa rodzaje jazdy mieli mylić sami Polacy".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
W Polsce rajtarzy występowali jako lekka jazda.

Nie wiem czy dostawali wyższy żołd, ale za to prestiż bycia husarzem był znacznie większy, marzono o tym.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.