Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
secesjonista

Kara śmierci w niemieckim, cywilnym wymiarze sprawiedliwości

Rekomendowane odpowiedzi

FSO   

Witam;

małe pytanie: czemu jedne dane tak bardzo różnią się od innych? Czyżby dokumentacja więzienna w zamieszaniu wojennym zginęła? Czy może nie prowadzono ściśle kto i kiedy był zabijany?

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Takich zagadnień nigdy nie można określić co do "joty".

Część dokumentacji więziennej (czy sądowej) zaginęła w zawierusze wojennej, część została świadomie zniszczona, jak łatwo zauważyć nie ma tu w ogóle podanych danych dla więzień: Bruchsal, Hannover, Königsberg i Weimar.

A. Kurek opierał się na własnych badaniach, bądź badaniach innych naukowców, którzy prowadzili szczegółowe kwerendy dla pojedynczych więzień.

IfZ nie przeprowadzał kwerend tylko oparł się na kilku publikacjach, stąd jego dane są obarczone znacznie większym błędem. Te publikacje to:

"Gedenkstätten für die Opfer des Nationalsozialismus. Eine Dokumentation" 2 vols., red. U. Puvogel, Bonn 1987/1999

R.J. Evans "Rituals of retribution. Capital punishment in Germany 1600-1987" Oxford 1996

L. Gruchamnn "Justiz im Dritten Reich 1933-1940. Anpassung und Unterwerfung in der Ära Gürtner" München 1988

N. Wachsmann "Hitler's prisons: Legal Terror in Nazi Germany" New Haven 2004

N. Wachsmann "Anihilation through labour. The Killing of State Prisoners in the Third Reich", "Journal of Modern History" 1999, nr 71

IfZ popełniał wiele błędów, na przykład nie wiedział, że wyroki wykonywane były w Hamburg-Stadt, a nie w Hamburg-Fuhlsbüttel. Dla więzienia Halle Instytut podał absurdalnie wysoką liczbę 2000 straconych, kiedy M. Viebig podał 582 osoby (po kwerendzie przeszło 72 tys. aktów zgonu!), Instytut do liczby więźniów zgładzonych z wyroku śmierci często zaliczał więźniów zmarłych w powodów naturalnych, chorób itp. - wykazał do na przykładzie więzienia Dreibergen-Bützow badacz A. Wagner z Politische Memoriale e.V. Mecklenburg-Verpommern.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Brat mojego dziadka został skazany w 1943 w Poznaniu na karę śmierci a wyrok został wykonany w Dreźnie ( Dresden, Münchner Platz).

Pozdrawiam

Edytowane przez secesjonista
Poprawiono pisownię.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.