Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Chris740

Finanse Kazimierza Wielkiego

Rekomendowane odpowiedzi

Chris740   

Ostatnio zająłem się lekturą kroniki Jana Długosza (księga 9) aby znaleźć "źródła" finansów do skarbca królewskiego i o wydatkach królewskich. Jednak zbyt wiele tego nie znalazłem. Dlaczego? Czyżby Długosz chciał coś ukryć, czy wg niego źródła te były zbyt oczywiste?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

Długosz pisał 100 lat po Kazimierzu Wielkim, a poza tym w sprawach finansowych prowadzono specjalne księgi - aczkolwiek nie u nas, a np. w państwie zakonnym. W typowych kronikach, zwłaszcza tak późnych raczej na próżno szukać czegoś podobnego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzę żeby Długosz chciał ukrywać źródła finansów, nie miał w tym interesu;)

Dochody król czerpał z podatków, czynszów, wydobywania soli, rozwój handlu przyniósł mu także zyski z ceł…

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   
Czyli mam rozumieć, że Długosz mało co wspominał o wydatkach i przychodach, bo w ówczesnej Polsce nie prowadzono takich "specyficznych" kronik?

Jakieś papiery zapewne były, ale raczej nie w takim stylu i takiej objętości jak np. krzyżacka Księga Żołdu. A jeśli Długosz miał wiedzieć o jakichś przychodach i wydatkach, to chyba tylko odnośnie czasów Kazimierza Jagiellończyka, ale nie przypominam sobie, by się nad tym rozwodził. Podobnie jak nad sprawami swoich ulubieńców i czasów 100 lat przed nimi, nie rozwodzili się Gall, Kadłubek i inni.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.